TPS Winogrady herbDziś o klubie z Wichrowego Wzgórza, gdzie na boisku między blokami a szkołą, rozkwitały talenty m.in. Arkadiusza Głowackiego czy Bartosza Bereszyńskiego. Postanowiłem przywrócić byczka do logo klubu, który uchodzi za trzecią siłę Poznania.

W zeszłym roku TPS Winogrady świętował jubileusz 50-lecia. Największym osiągnięciem drużyny założonej przy Technikum Przemysłu Spożywczego (obecnie Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego) były występy w IV lidze 2003/04 i 2004/05. Pomysłodawcą stworzenia klubu był Marian Rogowski, nauczyciel i społecznik z Winograd. Od kilku lat prezesem TPS jest Andrzej Juskowiak.

Ciekawe czy aktualny znak klubu, przypominający logo Bundesligi jest pomysłem byłego napastnika m.in. Borussi Moenchengladbach i VfL Wolfsburg?

TPS Winogrady herbBiała sylwetka piłkarza dzieląca tarczę na dwa pola, pomarańczowe i czarne to obecny symbol drużyny z Wichrowego Wzgórza. W logo Bundesligi piłkarz jest w podskoku, ten z poznańskiego osiedla wygląda, jakby wykonywał rzut wolny (karny?). Emblemat ten prawdopodobnie miał być nowoczesny i tradycyjny zarazem, a ponieważ style te wykluczają się wzajemnie powstał miks gradientów z klasycznym, szeryfowym liternictwem.

W przeszłości znak klubu (założonego pod nazwą Szkolny Klub Sportowy TPS Winogrady*

TPS Winogrady herbW 2001 roku poznański klub został przemianowany na TOS TPS Winogrady Poznań (Towarzystwo Sportowo-Oświatowe przy Technikum Przemysłu Spożywczego)**, korekcie uległ także znak klubu. Znaki klubu odwzorowałem na bazie proporczyków, zastanawiające że pierwotnie tarcza miała niebieski kolor, potem ciemno czerwony, a obecnie jest w tonacji pomarańczowo-czarnej.

Jak to widzę?
W mojej ocenie zmiana głowy byka – nawet jeśli kojarzącej się pejoratywnie z technologią mięsną – na sylwetkę piłkarza nie wniosło jakości do znaku TPS Winogrady. Co prawda w sporcie symbol byka zawłaszczyła drużyna z Chicago i pewnie każde logo ukazująca en face byczą głowę kojarzyć się może z czempionami NBA, ale niech tam… Zaryzykuję, bo właśnie tak widziałbym znak poznańskiego klubu.

TPS Winogrady herbOsadziłem więc głowę byka (nawiązanie do starego znaku) na okrągłej tarczy (czyli zbliżonej do obecnie wykorzystywanej elipsy). Głowa została wkomponowana dodatkowo między łaty piłki, by całość wyglądała bardziej harmonijnie.

TPS Winogrady herbZ obecnego logo zostawiłbym także kolory – zestawienie pomarańczowego z czernią lub grafitem ożywia znak, daje mu sportowy charakter, a zarazem nie jest często spotykane w barwach klubów sportowych.

Ocena znaku
Ciekawe czy oficjalne logo TPS z sylwetką piłkarza spodoba się Wam? Nie przepadam za takimi znakami, wydają mi się banalne (pierwsze skojarzenie z futbolem… piłka i futbolista), ale skoro Bundesliga może?

TPS Winogrady herb

Jak oceniasz oficjalne logo TPS Winogrady?

  • 1 #koszmarne (42%, 16 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (24%, 9 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (24%, 9 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (8%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 38

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,18796654,tps-winogrady-tak-sie-gra-za-blokiem-w-poznaniu-poczuj-ten.html?disableRedirects=true
dostęp: 2016/03/18

*http://www.tpswinogrady.pl/historia/
dostęp: 2016/03/18