Kolejowe kluby sportoweGdzie oni są? Gdzie są ci wszyscy kolejarze… co stało się z ich klubami sportowymi, gdy zabrakło wsparcia od PKP? Przyjrzyjmy się losom zespołów, dla których współpraca z koleją przyniosła sukcesy lub była jedyną szansą na egzystencję.


© Autor: Jakub Malicki

W czasach Polski Ludowej, każda znacząca miejscowość na siatce linii kolejowych, miała klub sportowy pod patronatem federacji kolejarzy. Podczas transformacji większość takich klubów została przeobrażona w miejskie (wspierane finansowo przez samorządy) lub upadła. Jednak wciąż znajdziemy kilka drużyn z członem „Kolejarz” lub „kolejowy” w nazwie, choć w sensie formalnym nie mających już nic wspólnego z żadną spółką PKP.

Warto wspomnieć, że najstarsze kluby kolejowe były zakładane jeszcze przed II wojną światową, oddolnie, przez pracowników kolei. Drużyny takie w kolejnych latach przechodziły podobną drogę – w latach 30-tych były przekształcane w ogniska paramilitarnej organizacji KPW. Jeśli zostały reaktywowane po wojnie, trafiały pod patronat Związku Zawodowego Kolejarzy, a u progu lat 50-tych, w czasie reorganizacji sportu na wzór radziecki, pieczę nad nimi przejmowała Federacja Sportowa „Kolejarz”.

Po 1989 roku kolejowe kluby formalnie traciły zależność od PKP, jednak działacze sportowi wciąż prowadzili interesy z państwowym przedsiębiorstwem, najczęściej w formie działalności usługowej, np. związanej ze sprzątaniem taboru. Na przełomie XX i XXI wieku rozpoczęła się restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych, w 2001 r. wydzielono z przedsiębiorstwa spółki, do przedwozu osób, towarów i zarządzania infrastrukturą. Dla klubów sportowych zmiany te oznaczały utratę możliwości zarabiania na kolei, a często także problemy z dostępem do terenów, na których wybudowano przed laty ich obiekty.

Które kluby mogą wspominać z nostalgią czasy kolejowego mecenatu? Przede wszystkim te, które powstały po wojnie z inicjatywy kolejowych związków zawodowych oraz w czasach kolejowych osiągnęły swoje największe sukcesy. Za koleją powinni tęsknić także kibice kilku drużyn, które po utracie wsparcia PKP przestały istnieć.


Nie wrócili po wojnie

Spośród drużyn, których znaki uczestniczą w naszym plebiscycie „Kolej na kolejarzy”, siedmiu nie znajdziemy już w żadnych rozgrywkach piłkarskich. Drużyny Białego Orła ze Lwowa oraz KPW Ognisko Wilno nie zostały wskrzeszone po II wojnie światowej, zniknęły z piłkarskiej mapy Polski razem z miastami, w których miały siedziby…

Biały Orzeł Lwów herb klubuPo lwowskiej drużynie kolejowej z dzielnicy Kleparowo wiemy dziś niewiele. Przetrwała odznaka i notki z przedwojennej prasy. Największym sukcesem piłkarze Białego Orła był awans do lwowskiej klasy A, w której rozegrali dwa sezony (1932, 1933), należąc do najsłabszych w rozgrywkach. Za to odznaka klubu wyróżniała się wśród lwowskich klubów, nie tylko wielością szczegółów. Wyeksponowano na niej sylwetkę orła, który w szponach trzymał herb Lwowa.

KPW Ognisko Wilno herb klubuZnacznie bardziej utytułowanym klubem był KPW Ognisko Wilno, dwukrotny mistrz Wileńskiego OZPN, uczestnik eliminacji do Ligi Państwowej w latach 1929 i 1930. W ostatnim przedwojennym sezonie zajęli 2. miejsce w wileńskiej klasie A, ustępując WKS Śmigły. W przeciwieństwie do Białego Orła, Ognisko posługiwało się bardzo prostą odznaką – z tarczą podzieloną na trzy czarne pasy w pionie i nazwą w głowicy. Znak podobny do emblematu Pogoni Lwów, a bliźniaczy herb miała po wojnie KKS Sandecja…

Wraz z wybuchem II wojny światowej, przestały istnieć także kolejowe drużyny m.in. z Baranowicz i Pińska. Po wojnie byłyby zapewne reaktywowane, gdyby nie zostały pogrzebane wraz z ziemiami utraconymi przez Rzeczpospolitą.


Agonia w XXI w.

W Polsce Ludowej kolejarze cieszyli się uznaniem, a kolejowe kluby sportowe powstawały także na tzw. ziemiach odzyskanych, m.in. w Opolu, Wrocławiu, Szczecinie, Olsztynie czy Ełku. Większość z takich klubów przeszła transformację u progu XXI wieku, o czym napiszę więcej w następnym artykule. Teraz chciałbym wspomnieć kolejowe kluby, które po rozbracie z koleją wpadły w agonię i zakończyły działalność w ostatnich latach.

Czarni Kutno herb klubuOd XIX wieku Kutno było znaczącym ośrodkiem kolejowym, bowiem przez miasto przebiegała trasa z Warszawy do Bydgoszczy. Dzięki skrzyżowaniu szlaków z Berlina do Moskwy (w tym odcinka Poznań-Warszawa) oraz z Katowic do Gdyni, tamtejsza stacja stała się miejscem przesiadek dla licznych pasażerów. Dworzec jednak był marną wizytówką miejscowości, trafiając nawet do Kultowego utworu „Polska”. Kilka lat temu budynek został wyremontowany, więc kto nie miał okazji sprawdzić dlaczego tam „pękają oczy”, musi uwierzyć wizji Kazika.

Rewitalizacji nie doczekał się pobliski stadion, na którym mecze rozgrywał Międzyzakładowy Kolejowy Klub Sportowy „Czarni”. Ostatni mecz drużyna ta rozegrała w 2004 roku, następnie została wchłonięta przez Miejski Klub Sportowy, który także uległ likwidacji, w 2014 roku, chwilę po wycofaniu z III ligi…

Brda Bydgoszcz herb klubuPodobnie jak Czarni, tak i Brda Bydgoszcz powstała w Polsce międzywojennej, konkretnie w 1924 roku, była więc o trzy lata starsza od klubu z Kutna. Oba zniknęły z piłkarskiej mapy w podobny sposób, po obu nie znajdziemy już śladów w miastach. W 1996 roku kolej przestała wspierać Brdę, która – jako Kolejarz – w latach 50-tych rozegrała 3 sezony na zapleczu ekstraklasy. Transformacja w Bydgoski Klub Sportowy nie udała się, w 2008 roku Brda została zlikwidowana, a na miejscu jej stadionu zbudowano osiedle.

Mazur Ełk herb klubuPodobnie jak w Kutnie, tak i w Ełku, ratowano klub sportowy poprzez fuzje. W latach 90-tych kolejowy klub „Mazur” przekształcono w miejski, który jednak stać było jedynie na występy w IV lidze – która po reorganizacji była nawet ligą 3. Co ciekawe, klub używał emblematu niczym z PRL – a mianowicie wzoru zrzeszenia Kolejarz z wypisaną nazwą MKS Mazur Ełk. W 2015 roku połączono Mazura z sąsiednim Promieniem, a nowy byt został nazwany MKS Ełk i obecnie walczy w łódzkiej III lidze m.in. z Widzewem. Możliwe, że kiedyś przywrócą nazwę „Mazur”, jednak logo klubu z głową ptaka i piłką a’la Champions League, świadczy o zerwaniu z kolejarską tradycją…


Przetrwali bez futbolu

Warto także wspomnieć dwa kluby z kolejowym rodowodem, które zniknęły z piłkarskiej mapy Polski, ale wkroczyły w XXI wiek z innymi sekcjami.

Olsza Kraków herb klubuNa obiektach KKS Olsza powstała szkółka tenisowa, jednak przez ostatnie lata klub ten toczył batalię z koleją o tereny przy ul. Siedleckiego, na których miał korty.

A przecież w międzywojennym Krakowie Olsza należała do czołowych drużyn futbolowych, w 1933 r. wygrała nawet klasę A i uczestniczyła w eliminacjach do Ligi Państwowej. Po wojnie silniejsi byli kolejarze z Prokocimia. Co ciekawe, znak KKS Olsza był bliźniaczo podobny do emblematu Kolejarza Stróże, o czym możecie przekonać się spoglądając kilka akapitów niżej.

Stella Gniezno herb klubuStella Gniezno to jeden z najstarszych klubów Wielkopolski, który – podobnie jak Olsza – powstał jako drużyna piłkarska. Gnieźnieńskiego klubu jednak nie zakładali kolejarze, tylko uczniowie gimnazjum i miejscowi rzemieślnicy. Człon „KKS” w nazwie zyskali dopiero po fuzji z kolejowym zespołem w połowie lat 50-tych. Sekcja piłkarska KKS Stella funkcjonowała do 1974 roku, gdy została rozwiązana, a zawodnicy trafili do powstałego wówczas klubu „Mieszko”…

Większe sukcesy Stella odniosła w hokeju na trawie (10 tytułów Mistrza Polski), obecnie drużyna występuje w II lidze. Jak widzimy znak klubu nawiązuje do emblematu z czasów kolejowych, uproszczono formę i kolorystykę, choć w moim odczuciu wzór jest archaiczny i nieco podobny do widocznego powyżej logo MKKS Czarni Kutno.


Kolejowe już tylko z nazwy

Kilka klubów, które uczestniczą w naszym zestawieniu, także obecnie odnosi się do kolejowych czasów, w nazwie lub emblemacie. Znajdziemy tu zarówno kluby, założone po wojnie przez kolejarzy we wspomnianych Gliwicach, Opolu, Wrocławiu, Stróżach, jak i powstałe przed 1939 r. zespoły z Krakowa, Katowic czy Sosnowca.

Kolejarz Czeremcha herb klubuTakże w niewielkiej miejscowości o barwnej nazwie „Czeremcha” przetrwał Kolejarz, ale poza województwem podlaskim jest to raczej klub nieznany. Po IV lidze, w której Czeremcha witała XXI wiek, zostały już tylko wspomnienia. Po kolejarskiej przeszłości został inicjał „K” z trzema paskami, niczym skrzydełkiem kolejowym, w środku oryginalnej tarczy, przed laty wpisanej w otok, obecnie na białym kółku.

Kolejarz Gliwice herb klubuW Gliwicach emblemat klubu również nie różni się zbytnio od historycznego wzoru. Zachowano „K” ze skrzydełkami, nazwę i niebiesko-czerwone (bordowe) barwy kolejarskie. Od 2008 roku klub nie prowadzi drużyny seniorów, logo zdobi stroje młodzieżowców trenujących pod szyldem Komunikacyjnego Klubu Sportowego „Kolejarz”.

Kolejarz Katowice herb klubuKolejowy Klub Sportowy powstał w Katowicach w 1924 roku, w następnej dekadzie został przemianowany na KPW. Po wojnie włączony do zrzeszenia Kolejarz, zyskał wiele znaków, spośród których wybrałem najbardziej charakterystyczny. Obecnie klub występuje w klasie A pod nazwą Kolejarz-24 i używa znaku zrzeszenia w otoku, podobnego do dawnego emblematu Mazura Ełk.

Kolejarz Opole herb klubuSymbol ZS Kolejarz postanowiono odkurzyć także w Opolu. Żużlowy klub przyjął znak PRL-owskiego zrzeszenia ponownie w 2015 roku. Pewnie z sentymentu za dawnymi sukcesami (brązowe medale DMP w 1970 r.), ale też z braku innych charakterystycznych symboli.

Kolejarz Stróże herb klubuZnak Kolejarza widniał także na emblemacie drużyny ze Stróż. Jednak tam postanowiono uprościć herb klubu, od sezonu 2012-13 Kolejarz rywalizował na zapleczu ekstraklasy z takim trójkolorowym osobliwym wzorem. W moim odczuciu nowy znak to kompletny niewypał, pozbawiony wyrazistej symboliki, ale kompletnie wykolejony typograficznie.

Prokocim Kraków herb klubuSkrzydełka kolejarskie i wieniec znajdziemy także w emblemacie krakowskiego Kolejarza Prokocim. Obecny znak klubu różni się jedynie jakością wykonania od wzoru, który umieściłem w plebiscycie, a który był używany prawdopodobnie w latach 80-tych. Przed laty klub wydał także kilka odznak, na których wspólnym elementem była jedynie niebiesko-biało-czerwona tarcza z wypisaną nazwą „Prokocim” po skosie.

Czarni Sosnowiec herb klubuZnakiem o oryginalnej tarczy posługuje się Kolejowy Klub Sportowy „Czarni” Sosnowiec. Od 2012 roku klub ten nie prowadzi męskiej drużyny seniorów, chlubą Sosnowca są za to piłkarki nożne. 12 tytułów Mistrzyń Polski oraz 11 tryumfów w rozgrywkach Pucharu Polski, stawia ten klub w elicie polskiego sportu.

Klub ten istniał już przed II wojną światową, pod nazwą „Ruch” rozegrał 7 sezonów w zagłębiowskiej klasie A. Sekcja piłkarek została otwarta w 1974 roku a pierwszy tytuł Mistrzyń Polski, kolejarki wywalczyły pięć lat później. Obecnie grają w Ekstralidze Kobiet.

Polonia Wrocław herb klubuPodobnie jak Czarni, tak i wrocławska Polonia wciąż używa członu „KKS” w swojej nazwie. Aktualny emblemat klubu, występującego w klasie A, przypomina rekonstrukcję odznaki z czasów PRL-u, z nieco poprawionym liternictwem. Wzór z potencjałem, jednak wymagający dodatkowych szlifów graficznych. Inaczej, niż w Poznaniu…


Metamorfoza po poznańsku

Ze szczególną sytuacją spotkamy się w Poznaniu, gdzie tamtejszy Lech używa w nazwie członu „KKS”, który jednak nie jest rozwijany jako „Kolejowy Klub Sportowy”.

Lech Poznań herb klubuOd blisko ćwierć wieku klub nie ma nic wspólnego z koleją, co więcej – spółka akcyjna, do której należy ekstraklasowa drużyna piłkarska została utworzona w 2006 roku, na bazie fuzji z Amicą Wronki. Wraz ze stworzeniem spółki, w nazwie klubu – kontynuującego tradycję WKP Lech – przywrócono człon „KKS” oraz znak dawnego kolejarskiego klubu, poddając go jednak liftingowi.

W Poznaniu wspominają czasy kolejowe z sentymentem, gdyż wówczas KKS Lech wywalczył najwięcej trofeów piłkarskich – pięć Mistrzostw Polski (1983, 1984, 1990, 1992, 1993) i trzy Puchary (1982, 1984, 1988) oraz koszykarskich (11 MP). Nic zatem dziwnego, że kolejowa symbolika rozpala serca kibiców „Kolejorza”, a dwa lata temu przed stadionem przy Bułgarskiej postawiono nawet lokomotywę Ty51-183, produkowaną w latach 50-tych w zakładach HCP.

W następnym wpisie przyjrzymy się klubom, które odeszły od kolejarskich tradycji podczas transformacji, a teraz zapraszam Was do oceniania znaków w naszym plebiscycie.


Który kolejowy klub miał najpięknieszy znak?

Jeśli zainteresował Cię któryś klub i chciałbyś więcej przeczytać o jego znaku i historii, postaw „5” przy jego nazwie w poniższej ankiecie.

Lech Poznań herb klubu

Jak oceniasz stary znak Lecha Poznań?

  • 4 / wartościowy (38%, 80 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (27%, 58 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (19%, 41 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (10%, 21 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (6%, 13 razy oceniany)

Ilość głosów: 213

Loading ... Loading ...

Polonia Wrocław herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Polonia Wrocław?

  • 3 / poprawny (37%, 52 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (35%, 49 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 20 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (11%, 16 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (3%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 141

Loading ... Loading ...

Czarni Sosnowiec herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Czarni Sosnowiec?

  • 3 / poprawny (35%, 54 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (28%, 43 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (23%, 35 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (8%, 12 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (6%, 10 razy oceniany)

Ilość głosów: 154

Loading ... Loading ...

Prokocim Kraków herb klubu

Jak oceniasz znak Kolejarza Prokocim (Kraków)?

  • 2 / niedopracowany (36%, 51 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (26%, 36 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (17%, 24 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (16%, 22 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (5%, 7 razy oceniany)

Ilość głosów: 140

Loading ... Loading ...

Kolejarz Stróże herb klubu

Jak oceniasz stary znak Kolejarza Stróże?

  • 3 / poprawny (42%, 65 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (22%, 35 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (17%, 27 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (13%, 21 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (5%, 8 razy oceniany)

Ilość głosów: 156

Loading ... Loading ...

Kolejarz Opole herb klubu

Jak oceniasz stary znak Kolejarza Opole?

  • 3 / poprawny (30%, 44 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (28%, 40 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (21%, 31 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 20 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (7%, 10 razy oceniany)

Ilość głosów: 145

Loading ... Loading ...

Kolejarz Czeremcha herb klubu

Jak oceniasz stary znak Kolejarza Czeremcha?

  • 3 / poprawny (37%, 54 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (28%, 40 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (16%, 23 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (13%, 19 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (6%, 9 razy oceniany)

Ilość głosów: 145

Loading ... Loading ...

Kolejarz Gliwice herb klubu

Jak oceniasz znak Kolejarza Gliwice?

  • 3 / poprawny (47%, 66 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (22%, 31 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (14%, 20 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 20 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (3%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 141

Loading ... Loading ...

Kolejarz Katowice herb klubu

Jak oceniasz znak Kolejarza Katowice?

  • 4 / wartościowy (29%, 43 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (28%, 41 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (22%, 32 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (17%, 25 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (4%, 6 razy oceniany)

Ilość głosów: 147

Loading ... Loading ...

Stella Gniezno herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Stella Gniezno?

  • 2 / niedopracowany (33%, 46 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (30%, 42 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (17%, 23 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (14%, 20 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (5%, 7 razy oceniany)

Ilość głosów: 138

Loading ... Loading ...

Olsza Kraków herb klubu

Jak oceniasz stary znak ZZK Olsza Kraków?

  • 4 / wartościowy (36%, 50 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (22%, 31 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (19%, 27 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (12%, 17 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (10%, 14 razy oceniany)

Ilość głosów: 139

Loading ... Loading ...

Mazur Ełk herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Mazur Ełk?

  • 3 / poprawny (32%, 47 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (29%, 43 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (21%, 30 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (12%, 17 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (6%, 9 razy oceniany)

Ilość głosów: 146

Loading ... Loading ...

Brda Bydgoszcz herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Brda Bydgoszcz?

  • 4 / wartościowy (47%, 76 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (17%, 28 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (17%, 27 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 22 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (6%, 9 razy oceniany)

Ilość głosów: 162

Loading ... Loading ...

Czarni Kutno herb klubu

Jak oceniasz znak MKKS Czarni Kutno?

  • 3 / poprawny (37%, 62 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (22%, 37 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (18%, 31 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (12%, 20 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (11%, 18 razy oceniany)

Ilość głosów: 168

Loading ... Loading ...

KPW Ognisko Wilno herb klubu

Jak oceniasz znak KPW Ognisko Wilno?

  • 3 / poprawny (44%, 69 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (16%, 26 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (14%, 22 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 22 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (12%, 19 razy oceniany)

Ilość głosów: 158

Loading ... Loading ...

Biały Orzeł Lwów herb klubu

Jak oceniasz znak KS Biały Orzeł Lwów?

  • 4 / wartościowy (38%, 66 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (21%, 37 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (21%, 36 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (13%, 23 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (7%, 13 razy oceniany)

Ilość głosów: 175

Loading ... Loading ...

Błękitni Stargard Szczeciński herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Błękitni Stargard Szczeciński?

  • 4 / wartościowy (26%, 42 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (20%, 32 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (19%, 31 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (18%, 29 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (17%, 27 razy oceniany)

Ilość głosów: 161

Loading ... Loading ...

Gedania Gdańsk herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Gedania Gdańsk?

  • 4 / wartościowy (30%, 46 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (22%, 34 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (18%, 28 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (16%, 24 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (14%, 22 razy oceniany)

Ilość głosów: 154

Loading ... Loading ...

Goplania Inowrocław herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Goplania Inowrocław?

  • 4 / wartościowy (28%, 50 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (26%, 46 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (24%, 43 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 26 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (8%, 15 razy oceniany)

Ilość głosów: 180

Loading ... Loading ...

Kolejarz Chałupki herb klubu

Jak oceniasz znak Kolejarza Chałupki?

  • 3 / poprawny (57%, 81 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (16%, 23 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (13%, 18 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (12%, 17 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (2%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 142

Loading ... Loading ...

Łazowianka herb klubu

Jak oceniasz stary znak Łazowianki?

  • 2 / niedopracowany (34%, 47 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (26%, 36 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (26%, 36 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (13%, 18 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (2%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 140

Loading ... Loading ...

Ostrovia herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Ostrovia (Ostrów Wielkopolski)?

  • 4 / wartościowy (43%, 62 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (19%, 27 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (16%, 23 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (13%, 18 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (10%, 14 razy oceniany)

Ilość głosów: 144

Loading ... Loading ...

Polonia Leszno herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Polonia Leszno?

  • 4 / wartościowy (36%, 51 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (35%, 49 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (12%, 17 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (11%, 15 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (6%, 8 razy oceniany)

Ilość głosów: 140

Loading ... Loading ...

Polonia Środa Wielkopolska herb klubu

Jak oceniasz stary znak Polonii Środa Wielkopolska?

  • 3 / poprawny (37%, 49 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (26%, 34 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (20%, 26 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (15%, 20 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (3%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 133

Loading ... Loading ...

Polonia Warszawa herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Polonia Warszawa?

  • 5 / doskonały (38%, 80 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (30%, 63 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (16%, 34 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (14%, 29 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (2%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 211

Loading ... Loading ...

Pomorzanin Toruń herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Pomorzanin Toruń?

  • 4 / wartościowy (36%, 49 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (17%, 23 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (17%, 23 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (16%, 22 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (15%, 21 razy oceniany)

Ilość głosów: 138

Loading ... Loading ...

Sandecja Nowy Sącz herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Sandecja Nowy Sącz?

  • 5 / doskonały (71%, 250 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (12%, 41 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (10%, 36 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (4%, 13 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (3%, 11 razy oceniany)

Ilość głosów: 351

Loading ... Loading ...

Sygnał Lublin herb klubu

Jak oceniasz stary znak KKS Sygnał Lublin?

  • 3 / poprawny (38%, 50 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (28%, 37 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (20%, 26 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (11%, 14 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (5%, 6 razy oceniany)

Ilość głosów: 133

Loading ... Loading ...

Syrena Zbąszynek herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Syrena Zbąszynek?

  • 3 / poprawny (35%, 46 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (26%, 34 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (22%, 29 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (13%, 17 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (5%, 6 razy oceniany)

Ilość głosów: 132

Loading ... Loading ...

Warta Gorzów Wielkopolski herb klubu

Jak oceniasz znak KKS Warta Gorzów Wielkopolski?

  • 4 / wartościowy (32%, 42 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (22%, 29 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (20%, 26 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (16%, 21 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (11%, 15 razy oceniany)

Ilość głosów: 133

Loading ... Loading ...


Źródła:
Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku; tom III; kluby; Warszawa 2013
notki historyczne na stronach klubów