Tytani Lublin logo klubuCharakterne i nowoczesne, a może naśladowcze i odstające od polskiego krajobrazu sportowego? Dzisiaj przyjrzymy się znakom polskich drużyn futbolu amerykańskiego. Jak wypadnie w tym gronie logo lubelskich Tytanów?


© Autor: Jakub Malicki

Dla kibica piłki nożnej mieszkającego w Europie, futbol amerykański może kojarzyć się z osobliwością i implantem z amerykańskiej tradycji, wszczepionym w krajobraz naszego sportu. Zdziwienie może budzić sama nazwa – „football” – w odniesieniu do dyscypliny, która polega na rzucaniu piłką. A jednak futbol amerykański ma te same korzenie, co piłka nożna i rugby, z którym bywa często mylony.

Dzieje tych dyscyplin w nowożytnych czasach sięgają angielskich rozgrywek szkolnych z XIX wieku. Wówczas rozrywką młodych mężczyzn była gra, polegająca na bieganiu z piłką w rękach. Z czasem powstawały drużyny w kolejnych szkołach, lecz nie wypracowano jednolitych zasad rozgrywek. I tak, w Eton oraz Westminster uprawiano nieco inną dyscyplinę niż w Rugby. Obecnie moglibyśmy określić gry uprawiane w tych szkołach, jako hybrydę między rugby a piłką nożną. Jeszcze inne regulaminy opracowano w Cambridge i Shiefield, gdzie możemy znaleźć źródła piłki kopanej. Zainteresowanych prehistorią rugby zachęcam do przeczytania artykułu „Skąd wziął się futbol” Michała Kiedrowskiego, dostępnego tutaj.

Słowo „soccer”, którym określają piłkę nożną za oceanem, wymyślili Anglicy (pochodzi od angielskiego association football), by odróżnić piłkę kopaną od rugby. Słowem „football” określało wówczas granie „na piechotę” (angielskie „on foot”) lub rozmiar piłki, czyli szerokość na „jedną stopę” (ok. 30 cm).

FutbolistaW Ameryce pierwszy mecz futbolowy rozegrano w 1869 roku między uniwersyteckimi drużynami Rutgers i Princeton. Pojedynek, przypominający mecz piłkarski, zakończył się wynikiem 6-4 dla Rutgers. Pięć lat później doszło do dwumeczu drużyny piłkarskiej (z Uniwersytetu Harvarda) przeciwko zespołowi rugby z uniwersytetu McGill w Montrealu. W pierwszym pojedynku grano piłką okrągłą (Amerykanie wygrali 3-0), w drugim owalną (0-0) i na zasadach rugby. Jak się okazało, pojedynek z Kanadyjczykami zachęcił drużynę z Harvardu do zainteresowania się rugby. W kolejnych latach Amerykanie opracowali własne zasady gry, by w 1912 roku dojść do reguł, które obowiązują do dzisiaj. 8 lat później powstało Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego, będące protoplastą NFL. Po II wojnie światowej Amerykanie zakochali się w futbolu, rozpropagowanym przez telewizję. Najbardziej utytułowanymi klubami są Packers z Green Bay, chicagowscy Bears i New York Giants, którzy pierwsze tytuły wywalczyli już w latach 20-tych XX wieku.


„My już są Amerykany”

W Polsce pionierami futbolu amerykańskiego były warszawskie „Orły”, a raczej Warsaw Eagles, czyli drużyna stworzona w czerwcu 1999 roku. Pięć lat później stworzono drużynę w Poznaniu o oryginalnej nazwie 1. KFA Fireballs Wielkopolska i wówczas doszło do pierwszego pojedynku futbolu amerykańskiego w naszym kraju. 17 grudnia Eagles zwyciężyli poznaniaków 88:7 na ich boisku Suchym Lesie.

W 2006 roku powołano Polską Ligę Futbolu Amerykańskiego, w której uczestniczyły – poza Warsaw Eagles i Fireballs Wielkopolska – drużyny Seahawks Gdynia i The Crew Wrocław. Rozgrywki wygrała warszawska drużyna. Rok później dołączyły się kolejne zespoły: Devils Wrocław, Kraków Tigers, Silesia Miners, Kozły Poznań i Husaria Szczecin.

Pierwsze kluby PLFAW 2011 roku istniały już 34 zespoły uprawiające tę dyscyplinę, a rok później podzielono rozgrywki na 4 klasy: Topligę, PLFA I, PLFA II i PLFA8.

Kluby TopLigiWarto rzucić okiem na logo klubów występujących obecnie w najwyższej klasie rozgrywek, by dostrzec, jak rozwinęła się ta dyscyplina w Polsce.

Bohaterem dzisiejszej opowieści uczyniłem jednak zespół, który nigdy nie zagrał w ekstraklasie futbolu amerykańskiego (znanej jako TOPLIGA). Podobnie, jak przy AZS Koszalin kierowałem się oryginalnością logo, a nie sukcesami klubu. Moją uwagę zwróciła także polska nazwa drużyny – Tytani. Niestety większość zespołów PLFA nosi anglojęzyczne miana, więc warto wyróżnić tutaj – poza Tytanami – Husarię Szczecin, Wilki Łódź, Kozły i Patriotów Poznań za promowanie języka polskiego w amerykańskiej dyscyplinie sportowej.
Jest też wątek osobisty mojej chęci przyjrzenia się logo Tytanów. Poznałem autora tegoż znaku, Karola Sidorowskiego, który opowiedział o procesie jego powstawania, inspiracjach oraz o samej drużynie.


Tytani zmienili oblicze

Klub powstał w 2009 roku, a nazwę zaczerpnięto z filmu „Remember The Titans” opowiadającego o drużynie futbolu amerykańskiego z niewielkiego miasteczka w stanie Wirginia. Jak wiecie, tytani byli bohaterami z mitologii greckiej i słowo weszło do użycia dzięki opowieści o sześciu olbrzymach, synach Uranosa i Gai. W Lublinie poszli za pierwszym skojarzeniem i dlatego Wojownik w hełmie, z mieczem i peleryną został pierwszym symbolem klubu z Lublina.

Tytani LublinJak widzimy, stare logo wyglądało siermiężnie, nawet jak na symbol Tytanów… W 2012 roku klub pochwalił się nowym wizerunkiem, opartym na bardziej uproszczonym rysunku swego znaku. Autor zestawił na nim atrybuty wojownika, czyli hełm i pelerynę (przypominającą tarczę) z oryginalnym liternictwem.

Identyfikacja klubu jest konsekwentnie rozwijana, autor stworzył projekty strojów i efektowne key visuale. Pomimo amerykańskiej stylistyki, znak posiada elementy wernakularne.

Tytani Lublin

Moją uwagę zwróciło liternictwo napisu „Tytani”, wyrysowane w oryginalny sposób, szczególnie dolne zakończenia liter, ścięte pod jednakowym kątem. Cały napis zwęża się w środku i takie ścięcie liter od spodu zaburzyło jego harmonię. Logotyp stracił rytm, ale zyskał zaczepny charakter i broni się, gdy jest stosowany bez elementu graficznego (hełmu na pelerynie).

Tytani LublinLogo Tytanów najlepiej prezentuje się na zielonej apli, na jasnym tle cienie liter zlewają się z jasnozielonym obrysem tarczy. W tym miejscu dostrzegam przestrzeń do dalszej pracy nad kompozycją tego znaku. Poza tym, w mniejszych rozmiarach nazwa miasta traci czytelność, zastosowana „egipcjanka” (czyli jednoelementowy krój szeryfowy) ma mało światła przez co obraz liter traci wyrazistość.

Na pochwałę zasługuje kolorystyka znaku, odcienie zieleni zostały odpowiednio skontrastowane, nadają lokalny – bo nawiązujący do barw Lublina – a zarazem nowoczesny ton identyfikacji klubu. Ciekaw jestem Waszych opinii o logo Tytanów!

Logo Tytanów Lublin

jak oceniasz znak Tytanów Lublin?

  • 5 / doskonały (56%, 607 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (35%, 386 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (9%, 98 razy oceniany)

Ilość głosów: 1 091

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Liternictwo

Precyzja wykonania

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Futbol_ameryka%C5%84ski
http://wyborcza.pl/alehistoria/1,121681,13410889,Skad_sie_wzial_futbol.html?disableRedirects=true
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warsaw_EaglesdisableRedirects=true
http://www.tytanilublin.pl/Historia,pl,site,9,0,10.html
dostęp: 2017/04/30