Ukraina Lwów herb klubuPolski futbol narodził się na terenach, które straciliśmy na rzecz Ukrainy. Jednak 100 lat temu w Galicji ukraińskie drużyny należały do mniejszości. Najsilniejsza z nich, ST Ukraina, była bliżej awansu do polskiej 1. ligi niż obecna reprezentacja Ukrainy wejścia do 1/8 finału Euro 2016.

Zwariowany to był dzień! Rano planowałem umieszczenie tego wpisu, ale zbieg okoliczności (nieplanowana wizyta z córką w przychodni, potem napięcie przy okazji prac nad ważnym projektem) przesunęły publikację do wieczora. Teraz już wszystko jasne, po fantastycznym golu Kuby Błaszczykowskiego pokonaliśmy Ukraińców 1-0 i wstęp o historii potyczek polsko-ukraińskich (pierwszy, towarzyski mecz w 1998 roku, wygrany 2-1 po golach Mirosława Trzeciaka i Sylwestra Czereszewskiego) stracił sens. Dzisiejszy mecz był emocjonujący, ale otoczka bez porównania łagodniejsza niż podczas przedwojennych piłkarskich potyczek polsko-ukraińskich we Lwowie.

Choć Ukraina szczyci się niepodległością dopiero od 15 lat, jej nazwa używana była już w XVI wieku, jako określenie pogranicznej krainy, wchodzącej w skład Rzeczypospolitej. Naród ukraiński wykształcił się w XIX wieku, jako grupa etniczna Słowian, zamieszkująca południowo-zachodnie tereny Imperium Rosyjskiego (22 mln Ukraińców, co stanowiło 18% ludności) oraz wschodnie Austro-Węgier (3,9 mln). I choć na początku XX wieku Polacy stanowili większość populacji Galicji (blisko 59% wobec 40% Ukraińców), to traktowani byliśmy jako okupant na ziemiach między Sanem a Zbruczem.

W okresie międzywojennym sport ogniskował spory narodowościowe, nierzadko kluby były związane z organizacjami politycznymi, eksponowały ich symbolikę a mecze stanowiły okazję do manifestacji poglądów. We Lwowie, trzecim pod względem populacji mieście II Rzeczypospolitej, animozje między mieszkańcami o odmiennych narodowościach doprowadziły do podpalenia stadionów (najpierw Czarnych, potem ukraińskiego Sokoła Batki i następnie żydowskiej Hasmonei).

Najsilniejszą drużynę futbolową lwowskiej mniejszości ukraińskiej miało Sportowe Towarzystwo „Ukraina”, organizacja istniejąca od 1911 roku. Zespół zarejestrowano w austriackim związku futbolowym jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Rozgrywał mecze przeciwko lokalnym rywalom – takim jak: USK (w debiucie 1-2), Sianowa Czajka Przemyśl (4-0) czy Podilla Tarnopol (4-1).*

Ukraina Lwów herb klubuPierwszy emblemat drużyny został uwieczniony w „Księdze jubileuszowej Sportowego Towarzystwa Ukraina” z 1936 roku. Znak niezwykle atrakcyjny, mógłby funkcjonować w dzisiejszych czasach bez głębszego odświeżenia. Na okrągłej tarczy wkomponowano wizerunek wojowniczki (przypominającej Atenę – lecz zamiast włóczni postać ta trzyma miecz w podniesionej dłoni) i nazwę towarzystwa.

Wojna przerwała losy drużyny, reaktywowanej dopiero w 1921 roku. Rozwój klubu nastąpił wraz z przystąpieniem do rozgrywek organizowanych przez Lwowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. W debiutanckim roku w klasie A, Ukraina zajęła 4. miejsce i okazała się słabsza od Rewery Stanisławów, Pogoni Stryj i Lechii Lwów.

Ukraina Lwów herb klubuDrużyna Ukrainy Lwów w 1936 roku; Źródło: Monografia Ukrainy Lwów z wikipasy.pl

Drużyna występowała w lwowskich rozgrywkach okręgowych do czasu wybuchu II wojny światowej (z przerwą w 1936 roku, gdy spadła do niższej ligi). Najlepszym jej osiągnięciem było wicemistrzostwo rozgrywek: w 1937 roku (za Resovią), 1938 (za Czarnymi) oraz 1939 roku (za Junakiem Drohobycz).

Warto zwrócić uwagę na wyrazisty wizerunek klubu, którego ślady znajdziemy we wspomnianej jubileuszowej księdze. Barwy czerwono-czarne – które dzisiaj kojarzone są z bojówkami Banderowskimi – były symbolem ukraińskich nacjonalistów (założona w 1929 roku Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów miała taką flagę). Jak widać na załączonej ilustracji, właśnie takie kolory widniały na strojach Ukrainy od drugiej połowy lat 20-tych XX wieku.

Ukraina Lwów herb klubuIlustracja z monografii Ukrainy Lwów; Źródło: Monografia Ukrainy Lwów z wikipasy.pl

Czerwona tarcza z czarnymi pionowymi pasami i czarną szarfą w skos była herbem klubu w ostatnich latach przed II wojną światową. Znak był eksponowany razem z wizerunkiem Świętego Michała, ubranego w złote szaty z nimbem nad głową.

Ukraina Lwów herb klubuPostać Archanioła nawiązuje do herbu Rusi Kijowskiej (oraz Księstwa Ruskiego), do którego tradycji odnoszą się Ukraińcy.

Ocena znaku
Mniej znaczy więcej? Nie tym razem, bowiem spośród dwóch herbów ST Ukraina, ten starszy (i bardziej skomplikowany) był bardziej unikalny i po prostu atrakcyjny. Przyjąłem jednak założenie, że oceniamy ostatnie logo klubu, więc przyjrzyjmy się znakowi z czerwono-czarną tarczą.

Zaskakująco uniwersalny to był herb, wykonany w dwóch kolorach, bez zbędnych złoceń i ozdobników. Na uwagę zasługuje liternictwo (dwuelementowy krój bezszeryfowy) oraz jego kompozycja (rozdzielenie akronimu „S” i „T” oraz umieszczenie po dwóch stronach szarfy).

Czerwono-czarne barwy kojarzą się obecnie z flagą banderowskich bojówek UPA, jednak już w latach 30-tych XX wieku były kolorami ukraińskich nacjonalistów z OUN (ale też światowych ruchów anarchistycznych). Kolory te widnieją także w statutach takich klubów jak AC Milan czy Flamengo Rio de Janerio, do których poziomem sportowym Ukraina nigdy nie zbliżyła się. Z perspektywy dziejów, był to jednak bardzo interesujący zespół, który zaistniał w historii polskiej piłki nożnej.

Ukraina Lwów herb klubu

Jak oceniasz herb Ukrainy Lwów?

  • 3 #poprawny (33%, 20 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (21%, 13 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (21%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (16%, 10 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (8%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 61

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

*Andrzej Gowarzewski: Encyklopedia Piłkarska Fuji; Kolekcja Klubów, tom 4. Lwów i Wilno w ekstraklasie; Katowice 1997;
str. 114-116

**Księga jubileuszowa Ukrainy Lwów 1911-1936; dostępna na wikipasy.pl
dostęp: 2016/06/21

***https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_rozgrywki_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_w_okresie_mi%C4%99dzywojennym
dostęp: 2016/06/21

****https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina
dostęp: 2016/06/21