Unia Wąbrzeźno herb 2017Kujawsko-Pomorskie w pigułce: jeziora, zamek, zakłady chemiczne, dźwięczna nazwa i… prosty znak klubu sportowego. Na 60-te urodziny podarowałem miejscowej Unii odświeżone logo, jednak zmiany nastąpiły kilka lat później.

Aktualizacja w lipcu 2017

Wąbrzeźno to niezwykle barwne miejsce. Miasteczko 13-tysięczne, położone między trzema jeziorami, w centrum ziemi chełmińskiej, przez Niemców niegdyś zwane spokojnym zakątkiem („Frydek”). Dźwięczna nazwa Wąbrzeźno, prawdopodobnie nie do wymówienia przez obcokrajowca, opisuje miejscowość jako leżącą wśród brzóz, czyli w brzezinie.*

W 2009 roku otrzymałem zapytanie dotyczące stworzenia jubileuszowego znaku dla miejscowej drużyny piłkarskiej – MKS Unia Wąbrzeźno – oraz zrekonstruowania dawnych znaków klubu. Dostałem skany starych biletów, proporczyka oraz legitymacji (z 1965 roku).

W skrócie – przez 50 lat klub posługiwał się zmodyfikowanym znakiem zrzeszenia Unia (niebiesko-biała „szachownica”), w nowe stulecie wszedł z nowym herbem, na którym umieszczono biało-czerwoną szarfę w słup na niebieskiej tarczy. Oficjalne logo Unii do lipca 2017 wyglądało następująco:

Unia Wąbrzeźno herbJak widać, kompozycja tego znaku nie jest doskonała (delikatnie ujmując), nałożenie czarnych napisów na niebiesko-biało-czerwoną tarczę to zły pomysł. Całość przypomina mi także omawiany wczoraj znak Pomorzanina Toruń, choć tam kompozycja była bardziej klarowna.

Postanowiłem odświeżyć znak Unii, przy okazji stworzenia jubileuszowego logo 60-lecia:
Unia Wąbrzeźno jubileuszowy herb Jakuba MalickiegoStworzyłem znak o bardziej współczesnej formie, zaproponowałem oryginalne liternictwo. Logo wydało się jednak „zbyt odważne” w klubie, o czym dowiedziałem się po kilku tygodniach…

Unia Wąbrzeźno herb stworznoy przez Jakuba MalickiegoZ mojej współpracy z Unią pozostały historyczne znaki, które także wtedy narysowałem… Czas więc na wzmiankę o dziejach klubu, niegdyś wielosekcyjnego (prowadzono sekcje: piłki nożnej, hokeja na lodzie, koszykówki, lekkoatletyki, podnoszenia ciężarów).

Historia znaku

Unia została utworzona w 1950 roku, jako Koło Sportowe przy Pomorskich Zakładach Tworzyw Sztucznych (fabryka produkująca folie PCV, później przemianowana na ZTS Erg, obecnie Grupa Ergis). Pierwszy znak, do którego dotarłem umieściłem poniżej (z prawej).

Unia Wąbrzeźno herbPochodzi ze wspomnianej legitymacji klubowej z 1965 roku. Zauważmy, że jest to herb ZS Unia o lekko zmodyfikowanym kształcie (oraz wypisanej nazwie miasta w głowicy).

W późniejszych latach emblemat ten był uproszczony do jednego koloru, a na niebiesko-białej „szachownicy” pojawia się akronim (MZKS – od 1977 roku nazwa brzmi Międzyzakładowy Klub Sportowy „Unia”, na początku lat 90-tych zmieniona na Miejski Klub Sportowy „Unia”). Znak MZKS został także utrwalony na odznace, zawierał dodatkowe pole pod tarczą z dopisaną nazwą miasta.

Unia Wąbrzeźno herbJak pisałem przy okazji logo Granatu Skarżysko-Kamienna, nie jestem zwolennikiem dzielenia liternictwa na tarczy – zabieg taki wykonany nieumiejętnie mocno ogranicza czytelność znaku.

Na początku XX wieku zmieniono symbol klubu. Niebiesko-białą „szachownicę” zastąpił herb z biało-czerwoną wstęgą, o którym pisałem kilka akapitów wyżej. Używany jest on do dzisiaj, ale uniknie oceny – dzięki pojawieniu się przy okazji wpisu o znaku autorskim. Pozostawiam Czytelnikom wyrażenie opinii w tej kwestii.

Nowy znak od lipca 2017

W lipcu 2017 roku wykonałem nowy projekt znaku dla Unii Wąbrzeźno! We współpracy z władzami klubu, przywróciliśmy historyczny symbol Unii – biało-niebieską szachownicę. Kształt tarczy i liternictwo zostało zbliżone do projektu autorskiego z 2009 roku.

Unia Wąbrzeźno herb 2017

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Wąbrzeźno