Vęgoria Węgorzewo herbW niewielkim miasteczku na Mazurach ulokowano garnizon artylerii. Węgorzewo to także miejsce znane przez żeglarzy oraz kibiców. Zauroczony tamtejszym pejzażem, postanowiłem zaprojektować logo Vęgorii.


© Autor: Jakub Malicki

Węgorzewo zostało spustoszone podczas II Wojny Światowej. W 1945 roku miasto wcielono do Polski oraz ulokowano tam polskich przesiedleńców. Wkrótce także piłka nożna trafiła nad Jezioro Święcajty. Pierwszą drużynę futbolową miał – założony w 1946 roku – Milicyjny Klub Sportowy. Dwa lata później powstał także Międzyszkolny Klub Sportowy.

Podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki, zmieniono nazwy obu klubów. Milicyjny wcielono do zrzeszenia Gwardia, Międzyszkolny KS zaś do ZS Ogniwo. Oba zespoły zostały połączone w 1954 roku, trafiając do zrzeszenia Spójnia (potem Sparta).

W 1956 roku klub nazwano WKS Vęgoria, dokonano także fuzji z WKS Pocisk Bemowo Piskie. Po 10 latach Vęgorię połączono z Motorem Węgorzewo i tak brzmiała nazwa klubu do 1971 roku. Wtedy to przywrócono nazwę Vęgoria, ale sekcja piłkarska przetrwała zaledwie 7 lat (została zlikwidowana w 1976 roku).

W 1989 roku znowu grano w piłkę w Węgorzewie, reaktywowano MKS Vęgorię (na bazie miejscowego LZS). Rok później człon WKS powrócił do nazwy klubu, a w 1994 roku nastąpiła ostatnia – jak do tej pory – jej modyfikacja, na Cywilno-Wojskowy Klub Sportowy (CWKS) Vęgoria).

W 2006 roku pojawił się herb klubu, z tarczą podzieloną na trzy pola w barwach zespołu: niebieskie, zielone i czerwone. Na zielonym polu umieszczono kormorana (podobnego do widniejącego w znaku 11 Mazurskiego Pułku Artylerii), na czerwonym zaś wieżę z herbu Węgorzewa. Całość narysowana bardzo niestarannie, przypadkowe liternictwo jak i rysunek wieży.

Vęgoria Węgorzewo herbMiejmy nadzieję, że niedługo obudzą się w klubie i zechcą zmienić toporny znaczek.

Ocena znaku
Projekt, który wykonałem dla Vęgorii, eksponuje lokalny symbol (kormorana) na błękitnym tle, kolorze mazurskich jezior. Tarcza ma kształt podobny do litery „V”, inicjału nazwy klubu. Zrezygnowałem z umieszczania akronimu CWKS, jako że człon nazwy klubu często był modyfikowany w przeszłości.

Zapraszam Was do oceny – czy mój projekt oddaje ducha mazurskiego klubu?