Victoria 1918 Jaworzno herb klubuNajwiększa ze wszystkich polskich „Victorii” rozegrała 6 sezonów na zapleczu ekstraklasy. W klubie – sponsorowanym niegdyś przez dwie kopalnie – swoje kariery rozpoczynali Jan Urban i Ryszard Czerwiec.

Należące do województwa śląskiego Jaworzno, przez lata było bardziej związane z Małopolską, jako ważny ośrodek Zagłębia Krakowskiego. Już w XVIII wieku powstała tam pierwsza kopalnia węgla kamiennego, a miasto graniczne zaboru austriackiego (w 1901 r. otrzymało prawa miejskie) zaczęło szybko rozwijać się na początku XX wieku. W dwudziestoleciu międzywojennym wybudowano Zakłady Chemiczne „Azot”, rozbudowano Elektrownię (oznaczoną w późniejszych latach cyfrą I).

W 1918 roku młody pracownik miejscowej kopalni, Emil Dawidowicz, wraz ze starszymi kolegami (Rudolfem Hotą – ślusarzem z Moravskiej Ostrovy i Rudolfem Gloserem – piekarzem z Bielska), założyli drużynę piłkarską, którą nazwali Towarzystwo Sportowe „Victoria” Jaworzno. Nazwa klubu była nawiązaniem do słynnej praskiej drużyny – Victorii Żiżkov. *

Przed wybuchem II wojny światowej drużyna występowała w chrzanowskiej klasie B.

Reaktywowany po wojnie klub trafił pod „opiekę” Kopalni Bierut (wcześniej noszącej imię Piłsudskiego). Podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki Victorię włączono do Zrzeszenia Sportowego „Górnik.

Victoria 1918 Jaworzno herb klubuDopiero w 1956 roku przywrócono nazwę „Victoria” z dopiskiem Górniczy Klub Sportowy. Sześć lat wcześniej wybudowano stadion przy ul. Kościuszki, który w późniejszych latach był ozdobiony szyldem „Victoria”.

Victoria 1918 Jaworzno herb klubuStadion Miejski w Jaworznie, na którym grała Victoria, obecnie mecze rozgrywa tam Szczakowianka; Foto: Kuba Malicki

Futboliści „biało-zielono-czarnych” pozostawali w cieniu lokalnych rywali (m.in. Unii czyli Szczakowianki) do 1962 roku. Wtedy Victoria awansowała do III ligi krakowskiej i jako beniaminek zajęła 2. miejsce w końcowej tabeli sezonu. W następnym – 1962/63 – wygrała rozgrywki i otrzymała szansę awansu do II ligi. W turnieju barażowym silniejszy okazał się jednak Rapid Wełnowiec (na bazie którego rok później powstał GKS Katowice).

Do trzech razy sztuka – powiedzenie sprawdziło się w przypadku jaworznickiego klubu. Drużyna wygrała rozgrywki III ligi w sezonie 1963/64 oraz turniej barażowy (przed Dębem Katowice, Starem Starachowice, Resovią i Wartą Zawiercie) – awansując do II ligi.

Victoria 1918 Jaworzno herb klubuW latach 60-tych pojawił się znak, który w zbliżonej postaci występuje do dzisiaj – czyli tarcza zbudowana z 5 części, z wkomponowaną nazwą klubu, rokiem założenia, godłem górniczym oraz dwoma białymi pasami na dolnym zielonym polu.

W pierwszym sezonie na zapleczu ekstraklasy, Victoria zajęła wysokie 4. miejsce (za Wisłą Kraków, GKS Katowice oraz Rakowem). We wrześniu 1984 roku w Jaworznie przegrała „Biała Gwiazda” (1-2), a w rundzie rewanżowej to krakowianie byli silniejsi (2-1). Mecz obserwowany przez 30 tysięcy widzów zapisał się w historii górniczego klubu.

W następnych sezonach na zapleczu ekstraklasy „Vicia” nie odgrywała już istotnej roli, w 1968 roku spadła do III ligi. Przez 15 lat jaworznianie marzyli o powrocie do II ligi, nie pomogła nawet fuzja z drużynami Azotanii i Górnika (1974 rok), gdy powstał twór o nazwie Górniczy Klub Sportowy Jaworzno.

Victoria 1918 Jaworzno herb klubuKlub ten nie spełnił pokładanych nadziei, został rozwiązany po 7 latach. Zachowały się pamiątki z dziwacznym znakiem GKS-u, łączącym barwy klubów-założycieli, flagę Polski i górniczą czerń. Koszmar jakich mało. Co ciekawe, w tym czasie pojawił się w klubie młody Jan Urban, ucząc się piłkarskiego rzemiosła. Jako 19-latek odszedł do Zagłębia Sosnowiec, z Górnikiem Zabrze świętował Mistrzostwo Polski (trzykrotnie), 57 razy zagrał w reprezentacji Polski.

W tym samym – 1981 roku – GKS Victoria powróciła na piłkarską mapę Polski. I już po dwóch latach drużyna awansowała do II ligi! Po dwóch sezonach górnicy (sponsorowani przez KWK „Jaworzno”) opuścili zaplecze ekstraklasy, nigdy nie wracając już na ten poziom rozgrywek. Warto wspomnieć, że pod koniec lat 80-tych w klubie grał Ryszard Czerwiec, późniejszy 28-krotny reprezentant Polski, Mistrz Polski w barwach Widzewa i Wisły.

W ostatniej dekadzie XX wieku futboliści Victorii balansowali między III a IV ligą, za to sławę klubowi przyniosła sekcja bokserska – trzykrotny drużynowy Mistrz Polski w latach 1993, 1994, 1995.

Victoria 1918 Jaworzno herb klubuDo 2005 roku klub miał wsparcie finansowe kopalni, prowadząc gastronomię (zarabiał przygotowując posiłki dla górników Południowego Koncernu Węglowego). W połowie sezonu 2010/11 klub został wycofany z czwartoligowych rozgrywek (grupa Śląska), a ostatnim prezesem był Bogusław Wojciechowski.

Victoria była najpopularniejszym klubem Jaworzna, choć Szczakowianka osiągnęła większy sukces (sezon w 2002/03 ekstraklasie). Kibice nie pozwolili „Vici” odejść w niepamięć – w czerwcu 2014 roku stworzyli stowarzyszenie Victoria 1918 Jaworzno. Drużyna przejęła zawodników likwidowanego Zrywu Kąty oraz przystąpiła do chrzanowskiej B-klasy. Tym samym Victoria 1918 stała się klubem międzywojewódzkim – mając siedzibę na terenie województwa śląskiego (w jaworznickiej dzielnicy Jeleń), rywalizuje w najniższej małopolskiej klasie rozgrywek (okręgu chrzanowskiego).

Ocena znaku
Victoria 1918 otrzymała nowy znak – symboliką nawiązujący do dawnego herbu górniczego klubu. Został on jednak odświeżony z niezłym skutkiem, ma bardziej współczesną, uproszczoną formę oraz modne liternictwo. Największą wadą emblematy są pyrlik i żelazko, które obecnie ani nie tworzą unikatowej symboliki Victorii, anie nie zostały starannie wyrysowane.

Za to pozytywnie oceniam rozdzielenie nazwy klubu w dwóch górnych polach tarczy. Poprawiło to czytelność kompozycji i wniosło świeżość do tego znaku.

Victoria 1918 Jaworzno herb klubu

Jak oceniasz znak Victorii 1918 Jaworzno?

  • 5 #doskonały (42%, 18 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (30%, 13 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (23%, 10 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (2%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (2%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 43

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*http://victoria1918.jaworzno.pl/klub/historia
dostęp: 2016/04/21

**http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=1964.09.27_Victoria_Jaworzno_-_Wis%C5%82a_Krak%C3%B3w_2:1
dostęp: 2016/04/21