Victoria Świebodzice herb klubuNie udało się Silesii, Stali, ani Włókniarzowi. Symbolem świebodzickiego sportu została Victoria, która jednak nie dorównała osiągnięciom klubów z sąsiedniego Wałbrzycha. A mogliśmy mieć polski Freiburg…


© Autor: Jakub Malicki

Sto lat temu nikt nie słyszał o Świebodzicach, nazwa ta nie widniała w żadnym atlasie geograficznym. Malowniczo położone miasteczko – w dolinie Pełcznicy, nad którą wznosi się Zamek Książ – przed II wojną światową nosiło nazwę Freiburg in Schlesien. W Królestwie Prus należało do prowincji śląskiej (niem. Provinz Schlesien), po I wś – dolnośląskiej (niem. Niederschlesien), rejencji wrocławskiej (niem. Regierungsbezirk Breslau), powiecie świdnickim (niem. Landkreis Schweidnitz).

„FreiburgŹródło: labiryntarium.pl

Przed wiekami okoliczne tereny należały do książąt piastowskich, następnie do Habsburgów, by w połowie XVIII w. spocząć w pruskich granicach. Największy wpływ na charakter miasta – jego gospodarkę, kulturę czy architekturę – mieli więc Niemcy. Po II wojnie światowej miasteczko wróciło do Polski, a w 1946 r. władze zmieniły nazwę „Frybork”, na jeszcze bardziej przyjazną w wymowie dla sąsiadów zza Odry – „Świebodzice”.


AKS zamiast Silesii

Freiburg znany był dzięki zakładom przemysłowym, takim, jak Fabryka Zegarków Gustava Beckera czy przędzalnia von Kramsta. Sportową wizytówką miasteczka stał się – założony w 1911 r. – SportVerein „Silesia” Freiburg e.V. Klub ten przyjął nie tylko nazwę regionu, ale i biało-żółte barwy, kojarzące się z flagą pruskiej prowincji Śląsk.

„SilesiaZespół nie osiągnął większych sukcesów, był jednym z najsłabszych w okolicy. W trakcie wojny zagrał w 1. Klasie Dolnego Śląska, zajmując miejsce za drużynami z Jeleniej Góry (Hirschberg), Wałbrzycha (Waldenburg) i Świdnicy (Schweidnitz). Czy Was również bawi rozszyfrowywanie niemieckich nazw miast na tzw. ziemiach odzyskanych?

„BeckerPrzedwojenna rycina przedstawiająca zakład Gustava Beckera; Źródło: dolny-slask.org.pl

Po wojnie Niemcy opuścili Freiburg, zniknął więc i klub o nazwie Silesia. Zostały jednak zakłady, znacjonalizowane przez władze Polski Ludowej. W 1946 r. Polacy założyli w Świebodzicach Amatorski Klub Sportowy, który przejął boisko niemieckiej drużyny. Mimo, że drużyna ta funkcjonowała zaledwie przez kilka lat, to właśnie do jej tradycji odnosi się MKS Victoria Świebodzice.


Pod opieką zakładów

Reorganizacja sportu na wzór radziecki przyniosła w Świebodzicach wysyp drużyn zakładowych. Na przełomie lat 40-50-tych istniały dwie drużyny Stali – jedna przy Zakładach Aparatury Precyzyjnej (znanych w poźniejszych latach jako „Refa”), druga przy Fabryce Zegarów i Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Przy zakładach odzieżowych i lniarskich stworzono Włókniarza, przy fabryce mebli koło ZS Unia. AKS trafił do zrzeszenia Ogniwo, które jednak szybko zostało rozwiązane, a zawodnicy zasilili wspomniane drużyny zakładowe.

„Stal,W 1957 r. doszło do fuzji zakładowych drużyn, a nowy podmiot przyjął nazwę Międzyzakładowy Klub Sportowy „Victoria”. Herb tego klubu możemy zrekonstruować na bazie odznak z tarczą w kształcie rombu. Jak zauważycie, w inicjał „V” wkomponowano godło Świebodzic – wieżę z podniesioną kratownicą, obok której znajduje się półksiężyc (srebrny w oryginale) i sześcioramienna gwiazda. Układ tychże elementów był odbity lustrzanie względem oficjalnego herbu, czyżby pomyłka grawera?

„VictoriaCo ciekawe, w sąsiednim Wałbrzychu również funkcjonowała drużyna o nazwie „Victoria”, będąca pod opieką kopalni z Sobięcina. Szczytem osiągnięć obu klubów były występy w III lidze dolnośląskiej, którą drużyna z Wałbrzycha potrafiła wygrać, lecz okazała się za słaba by przebrnąć przez eliminacje do II ligi.


Opinia o znaku [2017/12/19]

Victoria Świebodzice herb klubu
Muszę to napisać – jak można było tak schrzanić ten historyczny herb Victorii? Powiecie – ano można, nie takie cuda widziały niższe ligi piłkarskie… Niestety, także w Świebodzicach przekombinowali podczas wprowadzenia znaku w świat cyfrowy.

Historyczny emblemat klubu był dość prosty, a przy tym charakterystyczny. Zawierał godło miasta ułożone w rozwidleniu glifu „V”. Całość zamknięta w nietypowej – jak na polskie znaki – tarczy o kształcie rombu. Zamiast stworzyć znak uproszczony, taki „polski Rosenborg”, zaczęto kombinować, dodano napisy, wieniec, a całość otoczono dodatkową tarczą.

„VictoriaCo więcej, po zmianie nazwy na Miejski Klub Sportowy „Victoria”, ze znaku usunięto… godło miasta. Taki świebodzicki paradoks – zakładowy klub nawiązywał do symboliki miejskiej, klub miejski pozbył się jej ze swojego emblematu.

Najgorsze, że to nie był koniec „majstrowania” przy herbie Victorii. W ostatnich latach odświeżono go, zastępując wieniec historyczny, jakimiś cudacznymi gałązkami niczym z biblioteki ClipArtów. Zamiast oczekiwanego uproszczenia (usunięto dodatkową tarczę), wyszedł jeden z najbardziej nieudanych znaków w okolicy.

Victoria Świebodzice herb klubu

Emblemat widoczny po prawej pojawił się prawdopodobnie w 2014 roku, znalazłem tę wersję przy informacji o stworzonym wówczas sztandarze klubu. Oprócz wspomnianego wieńca, w oczy rzucają się powykrzywiane napisy (Arial Black) i gruby glif „V” wciśnięty na środku. Estetyka wykonania woła o pomstę do nieba. Szkoda, że nikt nie spróbował stworzyć znaku nawiązującego do MZKS, bez wieńców i tych koszmarnych, acz zbędnych, ozdobników…

Victoria Świebodzice herb klubu

Jak oceniasz znak Victorii Świebodzice?

  • 1 / koszmarny (54%, 64 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (31%, 37 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (11%, 13 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (4%, 5 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 119

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,2

Źródła:
Silesia Freiburg na Wikipedii
Freiburg im Schlesien
Historia Victorii na stronie klubu
Herb Świebodzic
Świebodzice na Wikipedii

dostęp: 2017/12/19