Warmia Olsztyn logo klubuPrzez ponad pół wieku kolejowy, a obecnie Koleżeński Klub Sportowy „Warmia”, po cichu uprościł swój herb 2 lata temu. Czy w Olsztynie wybrali słuszny kierunek rebrandingu?


© Autor: Jakub Malicki

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego nigdy nie była znaczącym ośrodkiem na sportowej mapie Polski. Jasne, że Olsztyn ma swoje sukcesy w siatkówce (pięć złotych medali siatkarzy AZS w mistrzostwach Polski), zaś kibicom futbolu znany jest Stomil, dzięki 8 sezonom w Ekstraklasie, ale wśród miast wojewódzkich dorobek ma skromny. Za trzecią siłę sportową miasta powinien uchodzić klub o pięknej nazwie „Warmia”, który spędził 7 sezonów w elicie polskiej piłki ręcznej, lecz niestety w tabelach ukryty pod mianem sponsorów. Futbolowa „Warmia” spędziła 5 sezonów w II lidze, ostatni 20 lat temu i – podobnie jak Czuwaj, o którym pisałem tydzień temu – może być dzisiaj anonimowym klubem dla większości sympatyków piłkarskich.


Gdzie Warmia, gdzie Mazury!

Czy zdarzyło się Wam odwiedzić olsztyńskie jeziora z myślą, że odpoczywacie na Mazurach? Nic bardziej mylnego, bowiem stolica województwa jest zarazem największym miastem Warmii, czyli obszaru rozpościerającego się pomiędzy Zalewem Wiślanym, Pogazanią a… Mazurami.

Mapa Warmii

Przed laty mieszkańcy Warmii i Mazur różnili się kulturą, religią (na Mazurach dominowali luteranie, na Warmii katolicy), w XIV-XVIII w. pierwsi mieszkali w Koronie Królestwa Polskiego, drudzy w Prusach Książęcych. Przed 1945 rokiem zarówno Warmia, jak i Mazury, należały do prowincji Ostpreußen, zamieszkiwanej przez 2,6 mln ludzi, z których 15% było narodowości polskiej. W granicach Polskich obie krainy znalazły się po II wojnie światowej.

Pierwszy mecz na odzyskanych ziemiach Olsztyna rozegrano 15 lipca 1945 r. Wówczas drużyna Społem (dzisiejszy Stomil) zmierzyła z kolejowym zespołem, który przybrał nazwę KKS, czyli późniejsza Warmia. Oba kluby przyjęły tę datę jako swoje urodziny. Jednak wcześniej w hierarchii piłkarskiej zaczęli wspinać się „Kolejarze” z Zatorza.


Kolejarze w II lidze

Podobnie jak Czuwaj Przemyśl, również Kolejowy Klub Sportowy z Olsztyna zakwalifikował się do centralnej batalii o Mistrzostwo Polski w latach 1946 i 1947. Za pierwszym razem olsztynianie polegli 0-7 już w meczu z Ogniskiem Siedlce. Rok później KKS spotkał przemyślan w grupie III rozgrywek o MP, w której dominowała Warta Poznań, Garbarnia Kraków, i ŁKS.

Kolejarz OlsztynPodobnie jak Czuwaj, tak i olsztyńska drużyna trafiła pod opiekę zrzeszenia Kolejarz w czasach reorganizacji sportu na wzór radziecki i pod taką nazwą debiutowała w II lidze (1951 r. – zakwalifikowana jako jedyny reprezentant województwa). W 1952 r. Kolejarz zajął niezłe, 5. miejsce w swojej grupie II ligi, jednak wobec zmniejszenia liczby drużyn w rozgrywkach z 40 do 14, olsztynianie opuścili zaplecze ekstraklasy.

W 1957 r. Kolejarz Olsztyn zmienia nazwę na Kolejowy Klub Sportowy „Warmia”, pod którą trzykrotnie wraca na drugi poziom rozgrywek – w 1964, 1966 i 1997 roku – za każdym razem spadając po sezonie z ligi. W sezonie 1997/98 Warmia spotkała tam Czuwaj i obie drużyny okazały się najsłabsze w stawce drugoligowców. Problemy olsztynian były na tyle poważne, że po degradacji ratowali III ligę poprzez połączenie z rezerwami Stomilu i jak to fuzje w tamtym czasie – nic nie wniosły poza zamieszaniem i kolejną degradacją.

Warmia Olsztyn logo klubuWarto wspomnieć, że w latach 50-90-tych klub posługiwał się znakiem na trójkątnej tarczy z charakterystycznymi skrzydełkami. Na poszczególnych pamiątkach wzory różniły się nieznacznie – można zauważyć, że pierwotnie skrzydełka kolejarskie ułożone były nad tarczą (zasłaniały dolny fragment czerwonych pól), z czasem ułożono je niczym wieniec, dopasowany do trójkątnej figury. W XXI wieku ożywiono kolory znaku, zamiast imitacji złotego – zastosowano żółty, a czytelność liter ratowano cienkimi czarnymi obrysami.

Pod względem sportowym XXI wiek nie zaczął się szczęśliwie dla piłkarskiej Warmii. Drużyna pogrywała w rozgrywkach okręgowych, dwukrotnie udało się awansować do IV ligi, lecz po sezonie z niej spadali. W 2006 roku powołano nowe stowarzyszenie Koleżeński Klub Sportowy „Warmia” i pod taką nazwą występują obecnie piłkarze o bordowo-granatowych barwach.

Warmia Olsztyn logo klubuWarto wspomnieć, że w 1998 roku odłączono sekcję piłki ręcznej od kolejowego klubu, nadając nazwę Olsztyński Klub Piłki Ręcznej „Warmia” Traveland Olsztyn. W maju 2005 roku drużyna awansowała do ekstraklasy piłki ręcznej (obecnie zwanej Superligą), w której występowała przez kolejne 7 sezonów. Obecnie szczypiorniści z Olsztyna występują w I lidze pod nazwą „Warmia Energa”, ale dwa tygodnie temu zmierzyli się PGE Vive Kielce w meczu 1/8 finału Pucharu Polski. Mistrzowie Polski nie dali szans gospodarzom, wygrali 41-22 i awansowali do dalszych gier, ale dla olsztyńskich fanów szczypiorniaka to było święto sportowe.


Opinia o znaku

Najbardziej charakterystycznym emblematem klubu Warmia Olsztyn wydaje się znak z PRL-u – na którym trójkątna tarcza ozdobiona została kolejowymi skrzydełkami. Postanowiłem więc, że oprócz aktualnego logo, ocenimy także wersję historyczną. Oczywiście mamy obecnie także emblemat klubu piłki ręcznej, lecz niestety nie jest to kompozycja zbytnio oryginalna, ani rysunek wyśmienicie wykonany, więc zostawmy go na inną okazję, np. przegląd logo klubów szczypiorniaka…

Zostają nam więc do oceny herby kolejowej Warmii i tej koleżeńskiej. Oba zawierają podobny motyw – trójkątną tarczę podzieloną w słup na pole barwy granatowej i dwa czerwone (przed laty bardziej bordo, obecnie malinowe). Aktualny znak został jednak uproszczony do dwóch kolorów oraz pozbawiony kolejarskich skrzydełek i nazwy klubu z głowicy tarczy. Jakość wykonania znaku zdecydowanie na korzyść, tylko brakuje mi w nim jakiegoś symbolu, unikalnego dla tego klubu. Mamy rzecz jasna inicjał „W”, dopasowany do tarczy, lecz czy za kilka lat będzie równie rozpoznawalny, co monogram poznańskiej Warty?

Warmia Olsztyn logo klubuHistoryczny emblemat klubu miał charakterystyczne złote skrzydełka, dopasowane do tarczy niczym wieniec, czym wyróżniał się nawet wśród kolejowych klubów. Liternictwo starego znaku nie było poprawnie wyrysowane i próba poprawy czytelności przez zastosowanie czarnych obrysów niewiele pomogła. Paradoksalnie, również na nowym herbie klubu trudno odczytać rok założenia w mniejszym rozmiarze, choć zastosowano prosty krój Helvetica, to napis jest złożony zbyt gęsto. Ogólnie więc zmiana na korzyść, choć czuję niedosyt od strony koncepcyjnej.

Warmia Olsztyn logo klubu

Jak oceniasz dawny znak KKS Warmia Olsztyn?

  • 4 / wartościowy (56%, 27 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (23%, 11 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (15%, 7 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (4%, 2 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (2%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 48

Loading ... Loading ...

Warmia Olsztyn logo klubu

Jak oceniasz aktualny znak KKS Warmia Olsztyn?

  • 3 / poprawny (45%, 21 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (26%, 12 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (17%, 8 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (6%, 3 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (6%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 47

Loading ... Loading ...


Ocena znaku Kolejowego KS „Warmia”:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,2


Ocena znaku Koleżeńskiego KS „Warmia”:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,8


Źródła:
Stomil na Wikipedii

Warmia na Wikipedii

Warmia Olsztyn na Wikipedii

dostęp: 2018/03/27