Wda Świecie herbOstatniej jesieni piłkarze z niewielkiego Świecia wystąpili w 1/8 finału Pucharu Polski. Drużyna o nazwie kociewskiej rzeki przegrała 1-4 z Zagłębiem Sosnowiec, a mecz był pokazywany w ogólnopolskim kanale telewizyjnym.

Wda to nazwa idealna. Krótka, dźwięczna, więc i łatwa do zapamiętania. Rzeka Wda płynie powoli przez kaszubskie jeziora i Bory Tucholskie, wpadając do Wisły w okolicach Świecia. Świecki klub sportowy przyjął tę nazwę już na początku istnienia, w 1957 roku. Wówczas założono Rzemieślniczy Spółdzielczy Klub Sportowy „Wda”, finansowany przez Centralne Zrzeszenie Spółdzielni Pracy i Rzemiosła (od 1960 roku klub zwał się Start-Wda). Klub ten nie odniósł większych sukcesów, był bliski rozwiązania już w 1962 roku.

W 1963 roku zaczęto budowę Zakładów Celulozy i Papieru w Przechowie (wsi pod Świeciem, która w 1972 roku stała się dzielnicą miasta). Fabryka papiernicza ożywiła miasteczko, w ciągu kilku lat populacja Świecia urosła z 10 do 18 tysięcy.

W 1966 roku utworzono klub o nazwie ZKS Wda Świecie przy zakładach papierniczych (w miejsce zlikwidowanego RzSKS Start-Wda). Klub ten zaczął piąć się w piłkarskich rozgrywkach, w 1973 drużyna „Niebiesko-Biało-Czerwonych” została nieoficjalnym wicemistrzem Pomorza (zajęła 2. miejsce w lidze okręgowej 1972/73 – był to wówczas IV poziom rozgrywek).

Wda Świecie herbZnak ZKS Wda utrwalony został na odznace oraz proporczyku, na bazie którego odwzorowałem wersję zamieszczoną powyżej (z lewej). Był używany, gdy klub po raz pierwszy awansował do III ligi (1980 rok), a w sezonie 1984/85 zajął w niej 3. miejsce (najwyższe w dziejach świeckiej drużyny).

W 1991 roku zakłady papiernicze przestały sponsorować drużynę piłkarską. Klub zmienił nazwę na KS Wda, pod którą występuje do dzisiaj (obecnie w III lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej – IV poziom rozgrywek).

Wda Świecie herbNa początku XXI wieku funkcjonowało zamieszczone tu logo (z czarnym konturem tarczy) o uproszczonym wyglądzie w stosunku do wcześniejszych znaków. Zamiast pełnej nazwy, w tarczę wkomponowano akronim KS.

Obecne logo pojawiło się kilka lat temu (po 2010 roku), ma bardziej wygładzoną formę i czarne kontury tarczy zostały na nim zastąpione niebieskimi.

Ocena znaku
Jak wspomniałem na początku, nazwa „Wda” jest niezwykle oryginalna i pozwala na stworzenie fantazyjnego wizerunku klubu. Logo Zakładowego Klubu Sportowego (z czasów PRL) miało oryginalny charakter, a nazwę podkreślono ozdobnym liternictwem. Obecny znak jest niedopowiedziany, niestety uproszczenie jego formy nie dało korzystnych rezultatów. Jedynie czytelność można ocenić pozytywnie i oryginalny kształt tarczy (odziedziczony po wcześniejszej wersji logo), liternictwo jest mdłe i nijakie.

Czuję więc niedosyt patrząc na obecny herb Wdy, czasem warto włożyć odrobinę kreatywności by uzyskać wyjątkowe logo sportowe.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0