Wigry Suwałki herb Dzisiaj wycieczka na północ Polski. Zachęcony uproszczoną widokówką, z żaglówką na falującej tafli Wigier (lub trzech powiatowych rzek), przyjrzę się logo klubu z Suwałk.

Nieco zawiła historia SKS Wigry Suwałki jest szczegółowo opisana na Wikipedii. Tutaj wspomnę jedynie ciekawostkę, że klub ma w znaku rok 1947, który nawiązuje do przechrzczenia suwalskiego Wojskowego Klubu Sportowego na WKS Wigry. Klub ten został jednak zlikwidowany w 1953 r. Przez dwa lata w Suwałkach rywalizowały drużyny Budowlanych i Spójni, których fuzja w 1955 r. spowodowała utworzenie klubu o nazwie Sparta.
W 1956 klub ten został przemianowany na SKS Wigry (Suwalski Klub Sportowy), skupiając ludzi i tradycje innych suwalskich zespołów (m.in. wspomnianych WKS, Spójni, Budowlanych).

Historia znaku
Istniało kilka wersji herbu Wigier, różniących się akronimem oraz proporcjami. Pierwsze dwa emblematy zostały opracowane przeze mnie na podstawie odznak i proporczyków, pochodzących sprzed roku 1980.
Wigry Suwałki herb Jak widać, początkowo okrągła tarcza zawierała jedynie inicjał „W”, pozbawiony „pejzażu” w tle. W dalszych latach, akronim w nazwie klubu był zmieniany, oprócz KS i SKS odnotujmy SSKS (Spółdzielczy Suwalski Klub Sportowy) i SMZKS.
Wigry Suwałki herb

Ocena znaku
Obecnie logo Wigier składa się z błękitnego koła z granatowym inicjałem „W”, osadzonym na białych żaglach, pod którymi widnieją trzy pofalowane paski. Symbol fali nawiązuje ponoć do herbu powiatu suwalskiego, w którym ujęto trzy powiatowe rzeki: Rospudę, Czarną Hańczę i Marychę.
Na białej obwódce wokół okrągłej tarczy umieszczono nazwę klubu, wypisaną czerwonym liternictwem, na spodzie rok założenia szeryfowym krojem koloru niebieskiego.
Wydaje się, że znak ma dwie wady: nałożenie na siebie zbyt wielu elementów graficznych oraz nieprecyzyjny rysunek.
Inicjał „W” wtapia się w żagle, zastosowano dodatkową białą kreskę od lewej strony, fale – po przybliżeniu logo – ukazują niechlujną kreskę.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8