Wisła Kraków herb 109 lat historii, 13 tytułów Mistrza Polski w piłce nożnej, w tym 7 wywalczonych po 2000 roku. Słowem – najznakomitszy polski klub pierwszej dekady XXI wieku. Dzisiaj przyjrzymy się logo Wisły Kraków.


© Autor: Jakub Malicki

Reprezentacyjnym tropem trafiliśmy do Krakowa, z którym związana jest kariera Adama Nawałki. Selekcjoner rozegrał 190 meczów (jako zawodnik) oraz spędził 2 lata na ławce trenerskiej Wisły Kraków.

Historia znaku
Emblemat Wisły był modyfikowany wielokrotnie w ponad stuletniej historii klubu. Odtworzenie poszczególnych znaków jest możliwe dzięki zachowaniu wielu pamiątek, monografii czy dokumentów oraz wspaniałej pracy autorów serwisu www.historiawisly.pl.
Możemy wyróżnić kilka okresów w historii znaku „Białej Gwiazdy”.

TS Wisła (do 1936 roku)
Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków zostało założone w 1906 roku. Początkowo piłkarze grali z dwiema błękitnymi gwiazdkami na koszulkach, trudno powiedzieć czy klub miał wtedy oficjalne godło. Istnieje odznaka z błękitną gwiazdą na czerwonej tarczy i napisem „KS WISŁA”, jednak trudno obecnie stwierdzić czy był to obowiązujący znak klubu.

Wisła Kraków herb W 1911 roku pojawił się herb z białą gwiazdą na czerwonej tarczy, który można znaleźć na zdjęciach zawodników z drugiej dekady XX wieku.

Wisła Kraków herbNa przełomie lat 20-30 XX wieku pojawił się także znak bez wypisanego roku założenia na tarczy, z nazwą miasta w tym miejscu.

Niebieska wstęga (1936-1951)
Na jubileusz 30-lecia klubu opublikowano herb z nową tarczą, o łagodniejszym kształcie, przeciętą ukośnym pasem koloru niebieskiego.

Wisła Kraków herb Znak ten pojawiał się w dwóch wersjach: z gwiazdą ułożoną symetrycznie oraz z gwiazdą ustawioną prostopadle do krawędzi ukośnej szarfy. Poszczególne wzory różniły się także liternictwem (bądź jego brakiem), stąd powyższe dwa znaki możemy uznać za przykładowe.

ZS Gwardia (1951-1955)
W 1949 roku klub został wcielony do Zrzeszenia Sportowego Gwardia, czyli podmiotu podległego Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Początkowo używano herbu z białą gwiazdą, lecz od początku lat 50-tych znakiem Wisły stał się monogram „G” wpisany w czerwono-biało-niebieską tarczę zrzeszenia.

Wisła Kraków herb Na materiałach z tamtego okresu widnieje także nietypowy znak Wisła-Gwardia (pojawił się na pamiątkach z 50-lecia klubu). Nie jestem pewien koloru napisów na tym herbie (mogły być zarówno czarne, jak i złote, albo też czerwony „WISŁA” i niebieski „GWARDIA”), gdyż zachował się na monochromatycznym tableu.

Gwardyjska Wisła (1967-1975)
Po przywróceniu nazwy Wisła (jako Towarzystwo Sportowe) klub znowu używał symbolu z białą gwiazdą. Znak TS zyskał nową tarczę, niesymetryczną, przeciętą po skosie na dwa pola: czerwone i niebieskie. Z prawej strony widniał ozdobny wieniec. W marcu 1967 roku do nazwy „Wisła” dodano człon GTS (od „Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe”).

Wisła Kraków herb Do 1975 roku używane były znaki z akronimem TS i GTS, pojawiły się także okolicznościowe mutacje:
Wisła Kraków herb Trudno dziś stwierdzić, która wersja była oficjalną, gdyż pojawiają się naprzemiennie na materiałach z tamtego okresu.

Wspomnę tutaj jeszcze o dwóch znakach Wisły, które zostały uwiecznione: pierwszy na odznace (poniżej z lewej) oraz drugi – na afiszu i okładce programu meczowego. Nie ma jednak pewności, czy to były symbole obowiązujące, czy wariacje wykonawcy materiałów.

Wisła Kraków herb

Ujednolicenie herbu (1975-1991)
W 1975 roku ukazał się statut klubu zawierający reprodukcję nowego znaku GTS Wisła. Forma zbliżona do herbu z 1936 roku, dodano rok założenia i nazwę klubu wypisane po skosie (równolegle do niebieskiego pasa).

Wisła Kraków herb Emblemat ten występował także w wersji bez nazwy klubu (z samym rokiem założenia) lub bez żadnych napisów.

Powrót Towarzystwa Sportowego (1991-)
W 1991 roku przywrócono historyczną nazwę i opracowano herb nawiązujący do pierwszego znaku klubu.

Wisła Kraków herb

Wisła w koronie (1997-)
Wraz z pojawieniem się w klubie Bogusława Cupiała, wydzielono sekcję piłkarską z Towarzystwa i stworzono Sportową Spółkę Akcyjną. Wiślacki znak został rozbudowany o okrągłą tarczę, piłkę i koronę.
Do 1999 roku na niebieskiej obwódce tarczy widniał napis „TS WISŁA KRAKÓW PIŁKA NOŻNA S.S.A”, następnie „WISŁA KRAKÓW SPORTOWA S.A.”. Od 2007 roku klub funkcjonuje jako Wisła Kraków Spółka Akcyjna.

Wisła Kraków herb

Jubileusz 100-lecia Wisły
W 2005 roku został ogłoszony konkurs na jubileuszowe logo TS Wisła. Szczęśliwie wziąłem udział w zawodach, zdobywając Grand Prix! W znaku 100-lecia zawarłem charakterystyczny symbol klubu (białą gwiazdę z niebieską szarfą na czerwonym tle), układając go na historycznej piłce. Dodałem także ozdobne wstęgi z datami i nazwą klubu.

Wisła Kraków herb Więcej obrazków z jubileuszowym znakiem znajdą Państwo na mojej stronie kubamalicki.com.

Ocena znaku
Fantastyczne, że udało się dotrzeć do wielu historycznych znaków Wisły. Biała gwiazda na czerwonej tarczy, przeciętej niebieską wstęgą to symbol prosty i wyjątkowy dla krakowskiego klubu.
Szkoda, że wraz z założeniem Spółki Akcyjnej, logo straciło czytelność i stało się mniej wyraziste. Korona jak z hiszpańskich znaków, tutaj nawiązuje do herbu Krakowa. Piłka w tle i napisy Arialem, nieczytelne w pomniejszeniu, obniżają jakość znaku. Znak TS otrzymałby notę bliską perfekcji, logo SA ma niższą ocenę.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

* http://historiawisly.pl/wiki/index.php?title=Herb
dostęp: 2015/10/14