Wisła Puławy logo klubuPół wieku temu zakłady azotowe w Puławach zaczęły wspierać miejscową Wisłę. Pół roku temu klub z Zawiszą Czarnym w herbie osiągnął największy sukces w historii, awansując do 1. Ligi, dzięki wycofaniu z rozgrywek… bydgoskiego Zawiszy!


© Autor: Jakub Malicki

Zapytacie, co Zawisza Czarny ma wspólnego z Puławami i dlaczego w znaku Wisły rycerz w czarnej zbroi trzyma tarczę z krzyżem litewskim jak w herbie Pogoń? Bohaterski rycerz pojawia się w miejscowej legendzie, według której zatrzymał się on w karczmie nad Wisłą i zasiadł do uczty w pełnym uzbrojeniu. Jednak pod wpływem jego ciężaru ława na której usiadł złamała się, a zaskoczony Zawisza miał krzyknąć: A niech to będą pół ławy!”[1] I tak podobno zrodziła się nazwa miejscowości, choć w Wikipedii znajdziemy więcej hipotez dotyczących jej genezy.

Wiemy już, do czego może nawiązywać czarny rycerz w znaku KS Wisła Puławy, pozostaje pytanie, dlaczego jest on wyrysowany niczym na herbie Pogoń? Czy w ten sposób nawiązuje do herbu miasta, czyli srebrnego rycerza na wspiętym koniu, unoszącego się nad puławską rotundą (Świątynią Sybilli)? Podobnie, jak w Siedlcach, tak i w Puławach Pogoń jest nawiązaniem do herbu Czartoryskich, właścicieli tychże ziem w XVIII-XIX wieku.[2]

Wisła Puławy logo klubuPrzyjrzyjmy się rysunkowi rycerza oraz konia w zbliżeniu – po lewej fragment obecnego logo KS Wisła, po prawej herb miasta sprzed 2010 roku. Czy Wy również dostrzegliście, że kształt figur na obu obrazkach jest niemal identyczny?! Odnoszę wrażenie, że przerobiono godło miasta dla potrzeb znaku klubu, zmieniając kolor zbroi rycerza oraz budowlę w tle, a także postawiono konia na zielonej polance…

Przejrzałem archiwa pamiątek, odznaki klubu z PRL-u i proporczyki, wreszcie trafiłem na materiały wydane z okazji 80-lecia Wisły, na których widniał już ten czarny rycerz na zielonym pagórku. Jak zauważymy na poniższym obrazku, Zawisza był na nich narysowany inaczej niż na obecnym wzorze.

Wisła Puławy logo klubuNie miałbym problemu z tym symbolem w logo Wisły, gdyby tenże znak był wyrysowany w oryginalny sposób, a nie wyglądał jak przypadkowa modyfikacja herbu Puław, zmieniająca jego treść.

Zresztą Puławy to miejscowość z bogatą przeszłością, choć prawa miejskie zyskały zaledwie 100 lat temu. W XVIII wieku stały się ważnym ośrodkiem politycznym w kraju, a wybudowany tam pałac miejscem spotkań ówczesnej polskiej elity kulturalnej, malarzy, pisarzy i architektów. W połowie XIX wieku władze carskie zmieniły nazwę miejscowości na Nową Aleksandrię,[2] nawiązując do Aleksandry Fiodorownej, żony Mikołaja I. Jeśli kiedykolwiek zetknąłeś się, Drogi Czytelniku, z muzyką pochodzącego z Puław zespołu Siekiera, to pewnie nazwa ta jest Ci doskonale znana. W kultowej „Nowej Aleksandrii” usłyszymy o współczesnych obrazach z życia puławian i „naszych domach pośród fabryk”.

W 1960 roku władze PRL podjęły decyzję o budowie Zakładów Azotowych „Puławy”, które wkrótce zmieniły krajobraz miasteczka położonego nad Wisłą. Fabrykę otwarto w 1966 roku [3] i barwne widoki rolniczej okolicy zostały „ozdobione” kominami i blokami z wielkiej płyty.

Jak wspomniałem we wstępie, zakład objął patronatem także miejscowy klub, który od 1966 roku nosił nazwę Zakładowy Klub Sportowy „Wisła”.[4]

Wisła Puławy logo klubu
Wydano wówczas odznaki, na których obok nazwy ZKS Wisła pojawił się charakterystyczny symbol zakładów. Przez lata drużyna futbolowa tułała się po niższych ligach, przeważnie balansowała między czwartym a trzecim poziomem rozgrywek (debiut na IV poziomie w 1953 roku, zwanym wówczas klasą A, pod nazwą „Budowlani”, już jako „Wisła” dostali się do III ligi w 1961 roku).[5]

XXI wiek witali w IV lidze, z której jednak spadli po reorganizacji rozgrywek w 2008 roku. Po sezonie puławianie wrócili do… 3. Ligi, bo tak po reformie brzmiała nazwa czwartego poziomu rozgrywek. Dwa lata później wygrali rozgrywki tejże 3. Ligi lubelsko-podkarpackiej, wyprzedzając Izolatora z Boguchwały i awansowali do 2. Ligi.[6]

Przez cztery lata drużyna z Puław była średniakiem 2. Ligi, w piątym sezonie nieoczekiwanie zajęli 4. miejsce w tabeli, za Stalą, Zniczem i GKS Tychy, a wyprzedzając faworyzowany Raków i Siarkę. Wisła miała rozegrać dwumecz barażowy z MKS Kluczbork o udział w 1. Lidze, jednak wobec braku licencji pierwszoligowej dla Zawiszy, obie drużyny otrzymały szansę gry na zapleczu Ekstraklasy w sezonie 2016/17.

Wisła Puławy logo klubuZabawne, że obie drużyny spotkały się w debiutanckim meczu Wisły w 1. Lidze, 30 lipca padł bezbramkowy remis w Puławach.[7]

W następnej kolejce puławianie odnieśli pierwsze zwycięstwo, pokonując 1-0 Olimpię w Grudziądzu. Futboliści Wisły piszą nowy rozdział w historii klubu, obecnie zajmują 15. miejsce w tabeli 1. Ligi, więc wiosną będą bronić się przed spadkiem.

Znacznie lepiej poczynają sobie piłkarze ręczni z Puław. Sekcja szczypiorniaka została otwarta w Wiśle w 1975 roku, 30 lat później debiutowała w ekstraklasie mężczyzn pod nazwą KS Wisła-Azoty (dwa lata wcześniej przeniesiono sekcję do klubu o takiej nazwie). W 2006 roku zmieniono nazwę klubu piłki ręcznej na KS Azoty Puławy.

AzotyPuławy logo klubuOd 2009 roku drużyna należy do czołówki Superligi, a największy sukces odniosła w zeszłym sezonie – zajmując 3. miejsce na koniec rozgrywek. Nieprędko dogonią Vive i Orlen Wisłę Płock pod względem sportowym, ale tytuł trzeciej siły polskiego szczypiorniaka jest w zasięgu puławian. Jak widzimy logo KS Azoty wymyka się wszelkim kategoriom estetycznym, jak wyczytałem na stronie klubu – ukazuje ono stylizowane „V” jako symbol zwycięstwa, a „Krój symbolu zwycięstwa nawiązuje do struktury konarów drzewa, co znamionuje siłę i solidne posadowienie Klubu, filozofię systematycznej rzetelnej pracy, która stanowi podstawę sukcesu sportowego. Victoria została określona dynamiczną płynną kreską, która rozchyla się na boki znamionując otwarcie na świat i optymizm. Każde ramię literki „V” składa się z pięciu przylegających do siebie elementów, które symbolizują wspólne działanie wielu osób i osiągany w ten sposób efekt synergii – zawodnicy i ich opiekunowie to ZESPÓŁ dążący do wspólnego celu. Kolorystyka – błękit „V” wnosi szlachetność, kreatywność i fantazję oraz kolor rzeki Wisły, nad którą leżą Puławy – woda jest źródłem życia, najsilniej witalizującym elementem przyrody. Tonalne przejścia mówią o różnorodności ludzi tworzących zespół, co stanowi o jego bogactwie i sile.”[8]

Opinia o znaku
Nie będziemy pastwić się nad znakiem handbalowej drużyny, przyzwyczajeni, że w takich dyscyplinach jak piłka ręczna czy siatkówka, logo klubów przybierają nieraz wielce nietypowe, jeśli nie ekstrawaganckie formy, a funkcja użytkowa takiego obrazu ma mniejsze znaczenie.

Bohaterem wpisu jest puławska Wisła, więc skupmy się na znaku futbolowego zespołu. Herb ten nie jest znakiem wybitnie oryginalnym, wyróżnikiem stał się czarny rycerz na wspiętym koniu. W moim przekonaniu, wyrysowanie w ten sposób herbu Czartoryskich jest błędem i szkoda, że wygląda jak nieudolnie przerobiony herb miasta. Powinien być wyrysowany na nowo i uproszczony.

Także tarcza ma pospolitą formę, znajdziemy podobną na odznakach innych klubów z Lubelszczyzny (m.in. Cisy Nałęczów, Hortexu Ryki i Garbarni Kurów).

Lubelskie odznakiSzkoda, że w Puławach nie postawili sobie zadania zbudowania marki z wyrazistym znakiem, w oparciu o sportowy sukces jaki klub osiągnął w ostatnim czasie.

Wielokrotnie wspominałem, że każdy może mieć logo jakie mu się podoba, ale tutaj chciałbym zobaczyć większą jakość, bo przecież miasto interesujące i inspirujące, klub o pięknej nazwie i blisko 100-letniej tradycji.

Wisła Puławy herb klubu

Jak oceniasz herb Wisły Puławy?

  • 2 #niedopracowany (49%, 27 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (33%, 18 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (9%, 5 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (5%, 3 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (4%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 55

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,2

Źródła:
[1]http://www.kazimierzdolny.pl/legendy/70297/
dostęp: 2016/12/12

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Puławy
dostęp: 2016/12/12

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_Azoty_Zak%C5%82ady_Azotowe_%E2%80%9EPu%C5%82awy%E2%80%9D
dostęp:2016/12/12

[4]http://kswislapulawy.pl/o-klubie/
dostęp: 2016/12/12

[5] Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej 1945-70, tom III; Warszawa 2013
por: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wis%C5%82a_Pu%C5%82awy_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)
dostęp: 2017/01/10 za: Jan Goksiński: Klubwowa historia polskiej piłki nożne do 1970 roku; Suplement tabele; Warszawa 2013

[6]http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=1800&id_sezon=89
dostęp: 2016/12/12

[7] http://www.90minut.pl/liga/0/liga8695.html
dostęp: 2016/12/12

[8] http://www.azoty-pulawy.pl/klub/historia/logotyp-klubu-sportowego-azoty-pulawy
dostęp: 2016/12/12