Włókniarz Okonek herb klubuCzy herb klubu może być dobrem wspólnym? W wielkopolskim miasteczku pokazali, że działając razem można taki stworzyć. Zebrali pieniądze podczas meczu, zlecili projekt znaku i podczas konsultacji wybrali wersję bliską ich oczekiwaniom.

Pomiędzy Szczecinkiem a Piłą leży niewielka miejscowość o miłej dla ucha nazwie Okonek. Malowniczo położone – wśród lasów i jezior, z urokliwym torfowiskiem powstałym na terenach dawnego poligonu – 4-tysięczne miasto, może być celem weekendowej wycieczki rowerowej. Także groundhoppersi znajdą coś dla siebie – zatrzymując się przy ulicy Brzosowej trafią na stadion, gdzie mecze rozgrywa Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Włókniarz”. W 2013 roku zaprojektowałem herb dla klubu, który chwilę wcześniej wrócił do pilskiej ligi okręgowej.

Pierwszy klub sportowy w Okonku powstał tuż po II wojnie światowej, gdy miejscowa młodzież założyła zespół pod nazwą „Lot”. Ja wyczytamy na oficjalnej stronie klubu, jeszcze w latach 40-tych sponsorem klubu został miejscowy zakład włókienniczy i przemianowano go na „Włókniarz”.

Na początku lat 50-tych w okoneckim Kole Sportowym (należącym do Ludowych Zespołów Sportowych) otwierano nowe sekcje: tenisa stołowego oraz siatkówki. Piłkarze dostali się do koszalińskiej klasy A w 1960 roku, a 3 lata później zmieniono nazwę klubu na „Gryf”. Patronem zespołu została Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i wkrótce okończanie wywalczyli kolejny awans – do ligi okręgowej.

W 1970 roku powrócono do nazwy „Włókniarz” pod patronatem Pomorskich Zakładów Przemysłu Wełnianego, pod którą drużyna grała w okręgówce. Reforma administracyjna 1975 roku przeniosła powiat złotowski, do którego należy Okonek, do województwa pilskiego (z województwa koszalińskiego), co skutkowało przeniesieniem drużyny do rozgrywek organizowanych przez nowo powstały OZPN w Pile.

W latach 80-tych powiększono grono sponsorów klubu, do PPZW dołączyły m.in. Zakłady Naprawcze Mechanizacji Rolnictwa i Stacja Hodowli Roślin „Bąk” a w nazwie klubu pojawił się człon Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy – odtąd brzmiała MLKS Włókniarz Okonek. W 1988 roku drużyna awansowała do ligi makroregionalnej gorzowsko-pilskiej (IV poziom rozgrywek), co było największym osiągnięciem w historii klubu.

W 2009 roku Włókniarz opuścił szeregi zespołów ligi okręgowej. Spadł do klasy A, w której występował przez kolejne 4 lata. Klub nie miał swojego znaku, posługiwał się herbem miasta.

Okonek herb miastaCzerwony gryf pomorski trzymający złotą gałązkę z trzema żołędziami, wspiętego na zielonym wzgórzu (o trzech wierzchołkach) – tak prezentuje się herb Okonka, który był także symbolem Włókniarza.

W 2013 roku kibice klubu zwrócili się do mnie z pytaniem o zaprojektowanie bardziej oryginalnego znaku. Zespół z Okonka awansował do okręgówki i uznano, że to dobry moment na opracowanie herbu klubu. Ustaliliśmy cenę wykonania projektu, następnie kibice zebrali pieniądze podczas meczu. Zabrałem się do pracy.

Przedstawiłem dwie propozycje znaku zawierające symbol włókiennictwa (skrzyżowany zwój bawełny i czółenko) oraz tarczę podzieloną na dwie części: niebieską i zieloną w kształcie trzech wzgórz. Oczywiste nawiązania do historii klubu i lokalnej symboliki. Dodatkowo jeden projekt miał wkomponowanego złotego gryfa, zbliżonego rysunkiem do tego z herbu miasta.

Projekty trafiły pod głosowanie kibiców i jednogłośnie wybrano projekt ze złotym gryfem. Wątpliwości zbudził jedynie kolor gryfa (były głosy, że powinien on być czerwony jak w herbie miasta). Udało mi się jednak przekonać okończan, że wcale w znaku klubu nie musi widnieć kopia miejskiego gryfa, byłoby to wręcz szkodliwe dla znaku. Włókniarz ma bowiem barwy żółto-niebiesko-zielone i dodanie do nich czerwieni popsułoby estetykę znaku (powodując pstrokaciznę).

Włókniarz Okonek herb klubuDodatkowo każdy znak przedstawiam w wersji monochromatycznej oraz inwersyjnej, bowiem forma taka obrazuje charakter znaku bądź jego brak.

Ocena znaku
Dzisiaj możecie wypunktować znak zaprojektowany przeze mnie, ja zaś uniknę oceny własnej pracy. Dodam tylko, że jest to logo sportowe o klasycznej kompozycji, symetryczne, zawierające element z herbu miasta.

Włókniarz Okonek herb klubuWyeksponowałem nazwę klubu, wpisując ją na łuku dopasowanym do wykończenia tarczy. Starałem się nadać mu współczesną formę, zaprojektowałem tarczę z podwójnym obrysem, by ułatwić ekspozycję znaku na kolorowych tłach.

Włókniarz Okonek ocena herbuZapraszam do dzielenia się opiniami o znaku, dzisiaj Wy jesteście recenzentem mojej pracy!

Włókniarz Okonek ocena herbu

Jak oceniasz znak Włókniarza Okonek?

  • 5 #doskonały (62%, 32 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (35%, 18 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (4%, 2 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 52

Loading ... Loading ...

*http://wlokniarzokonek.futbolowo.pl/menu,2,10,historia.html
Dostęp: 2016/05/06