Najlepszy herb klubu w lutymW lutym odbyła się batalia klubów radomskich z katowickimi, nieplanowana, bo miało być więcej znaków, ale nie zawsze się da… Zwyciężył klub, którego fani wykazali największą aktywność w serwisie i w pełni zgadzam się z Waszymi ocenami.


© Autor: Jakub Malicki

Wiem, że 5 znaków w miesiącu to nie jest imponujący wynik, ale mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną – nie robimy wyścigów na ilość, a stawiamy na jakość, tj. eksplorujemy zakamarki klubowych historii, szukając ciekawostek i zapomnianych dawnych znaków. Przyznaję, że mam ostatnio sporo pracy, ale też zależy mi, by opisy klubów były merytoryczne i możliwie wyczerpujące, co niestety wymaga poświęcenia więcej czasu na szukanie i opracowanie informacji. Tym bardziej, że nadszedł czas na kluby, które utkwiły w niższych ligach i nieczęsto publikują w sieci swoją historię, a też ich herby nie zawsze stoją na najwyższym poziomie graficznym.

Jeśli więc jesteście zainteresowani, by Wasz klub znalazł się w serwisie – przygotujcie wpis o nim, zbierzcie znaki, przywołajcie ciekawostki z historii i źródła. To jest miejsce otwarte na różne spojrzenia, zbieramy polskie symbole sportowe, nie tylko topowych klubów piłkarskich. W planach mam także przeglądy znaków z innych rozgrywek, niż piłkarskie i poszukania genezy popularności np. ilustracyjnego stylu a’la amerykański w niektórych dyscyplinach.

W lutym wygrał znak Broni, wielce charakterystyczny, rzekłbym nawet unikalny, biorąc pod uwagę inne herby sportowe z niższych lig. Na przeciwnym biegunie Radomiak, równie nietypowy, lecz pozbawiony tej estetycznej esencji, której poszukujemy w znakach. Możliwe, że przy niewielkim liftingu liternictwa i konturów, logo Radomiaka zyskałoby więcej jakości. Jego największą zaletą jest prosta i oryginalna forma, co stanowi potencjał do dalszych prac.

Z katowickich klubów wyższe noty zebrał Dąb, co jest dla mnie pewną niespodzianką, ale też dostrzegłem, że wyżej oceniacie znaki drużyn klubów nieistniejących. Pewnie dlatego, że nie zostały zmasakrowane przez „prezesów znających się na Corelu”. W Gieksie rzecz jasna tak nie było, logo jest starannie narysowane, a niuanse do poprawy, o których wspomniałem, wynikają jedynie z mojej chęci wydobycia maksimum z tego emblematu.

Logo zapomnianego dziś Dębu ma równie niebanalną formę i mogłoby funkcjonować obecnie bez większych korekt, może poza kolorem obrysów, bo te wykonałem na bazie odznaki i należałoby poszukać innego odcienia niż imitujący złocenie.

Na koniec dziękuję Wam za aktywność na stronie, zapraszam do komentowania znaków oraz zachęcam do pomocy w prowadzeniu strony – jeśli trafiliście na rebranding klubu, natychmiast mnie o nim poinformujcie!

PS. Nie będę pisał o słabym rebrandingu OZPN, śledzący twittera wiedzą jakie mam zdanie o gotowcach z banków zdjęć i grafik, tzw. stocków.


Ranking znaków w lutym 2017

Herb klubu Broń RadomHerb klubu Dąb KatowiceHerb klubu GKS KatowiceHerb klubu Cresovia GrodnoHerb klubu Radomiak Radom