Dolcan Ząbki herbDzięki wsparciu firmy deweloperskiej, niewielki klub z Ząbek rozgrywa dziesiąty sezon na zapleczu Ekstraklasy. Po bankructwie sponsora, klub zmienił nazwę na MKS Ząbkovia (w 2018 r.).

Historia klubu założonego w 1927 roku pod nazwą Ząbkovia dzieli się na dwa etapy. Przed 1994 roku zespół występował w lokalnych ligach, bez większych sukcesów. Lepsze czasy nadeszły 6 marca 1994 roku, gdy został objęty sponsoringiem firmy deweloperskiej i zaczął swój marsz w kierunku rozgrywek ogólnopolskich.

Już w 1996 roku Dolcan Ząbki awansował do II ligi (obecnie zwanej 1. Ligą). W sezonie 1996/97 klub zajął 17. miejsce w tabeli i spadł do III ligi. Na zaplecze Ekstraklasy ząbkowianie wrócili w 2000 roku, znowu spadając z niej po sezonie. Trzeci awans do II ligi (zwanej od tamtego sezonu 1. Ligą) wywalczyli w 2008 roku i występują w niej do dzisiaj. W sezonie 2013/14 Dolcan był blisko awansu do Ekstraklasy, jednak słabsze występy pod koniec rozgrywek uplasowały klub na 3. miejscu w tabeli 1. Ligi.

Historia znaku
Historyczną nazwą klubu była Ząbkovia. W czasie reorganizacji sportu na wzór radziecki, Ząbkovia trafiła do zrzeszenia Związkowiec, a następnie do ZS Budowlani. W późniejszym czasie przechrzczono zespół na Beton-Stal i później powrócono do nazwy Ząbkovia.

W 1994 roku przemianowano klub na MKS Dolcan Ząbki, wpisując logotyp sponsora do klubowego herbu. Istnieje kilka wzorów logo klubu sprzed 2000 roku (gdy założono spółkę akcyjną), wydano pamiątkową odznakę, herb widniał także na trybunie stadionu przed przebudową. Co ciekawe, znak przypomina logo Harley Davidson! Na materiałach kibiców widnieje za to znak SSA, przerobiony na MKS (rysunek obu nieco się różnił).

Dolcan Ząbki herb

W listopadzie 2011 roku firma deweloperska Dolcan przeszła rebranding. W przededniu jubileuszu 20-lecia, czerwono-granatowy logotyp został odświeżony, nazwę firmy wypisano zaokrąglonym, bardziej uporządkowanym liternictwem, zmieniono kolorystykę znaku na fioletowo-zieloną. W lutym 2013 roku* postanowiono przeprojektować także znak klubu piłkarskiego, marketingowcy uznali (poniekąd słusznie), że symbol nie współgra z identyfikacją sponsora.

Dolcan Ząbki herb Nowe logo klubu sportowego w barwach sponsora zszokowało kibiców, którzy protestowali przeciwko zmianie wizerunku i żądali powrotu do wcześniejszego znaku. W 2014 roku opracowano więc logo nawiązujące do starszego, dodając odświeżony logotyp sponsora (jednak w barwach niebiesko-czerwonych).

Ocena znaku
We wpisie z 2015 roku oceniłem ówczesny herb Dolcanu (w 2018 r. klub zmienił nazwę na Ząbkovia).

Dolcan Ząbki herb

Odświeżenie wizerunku firmy to naturalny proces w świecie galopujących zmian technologicznych i społecznych. Dlatego wkomponowanie znaku firmowego w herb klubu stanowi duże ryzyko, jako że kibice piłkarscy zwykle niechętni są zmianom emblematu swojego klubu. W Ząbkach jednak sukcesy piłkarskie nastały wraz z pojawieniem się firmy Dolcan, stąd kibice oswojeni byli z herbem klubu zawierającym logotyp mecenasa.

Zmiana wizerunku firmy spowodowała konieczność odświeżenia znaku piłkarskiego Dolcanu, bowiem właściciele wpadli w pułapkę niespójności identyfikacji marki. Sądzę jednak, że opracowany emblemat w zielono-fioletowych barwach był zbyt odległy od wcześniejszego znaku klubu. Niestety opracowanie dawnego wzoru w nowych barwach także zapewne nie spodobałoby się kibicom, stąd po roku przywrócono wcześniejszy herb ze zmienionym jedynie logotypem firmy deweloperskiej (i dodaniem roku założenia). Zastanawiam się jednak, dlaczego nie zastosowano monochromatycznej wersji logotypu, tylko pokolorowano logo firmy w barwy klubowe (co powoduje dysonans w odbiorze marki sponsora).

Obecny herb Dolcanu jest więc wynikiem kompromisu między sponsorem a kibicami. Znak jawi się jako oryginalny (kształt tarczy oraz centralnie umiejscowione logo sponsora), niestety zawiera potwornie wykrzywione liternictwo nazwy miasta (za pomocą narzędzia graficznego zamiast unikalnie wyrysowanego). Także wypisanie roku założenia Arialem w 2014 roku nie daje żadnej jakości temu emblematowi. Powoduje to, kompozycja znaku wydaje się niespójna, tak jakby zestawiono elementy nie pasujące do siebie.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://ekstraklasa.net/dolcan-zabki-ma-nowe-logo,artykul.html?material_id=512fd44cb564dad370000000