Zagłębie Lubin logo klubuW ostatnią dekadę XX wieku przyzakładowe kluby wkraczały z problemami finansowymi i niepewnością dalszych losów. Inaczej było w Lubinie, gdzie zbudowano sportowe Eldorado, a sukcesy nadeszły w postkomunistycznej Polsce.


© Autor: Jakub Malicki

Jak duży skok cywilizacyjny wykonały kluby Ekstraklasy w ostatnich latach, możemy dostrzec na przykładzie lubińskiego Zagłębia. Czołowa polska drużyna w pierwszej połowie lat 90-tych nosiła stroje niewiele różniące się od kostiumów ormiańskiego Sziraka Giumri, którego szczęśliwie wyeliminowali w rundzie wstępnej Pucharu UEFA. Próżno było szukać na koszulkach Zagłębia choćby znaku… Lekcję stylu, nie tylko piłkarskiego, dali lubinianom gwiazdorzy z AC Milan, którzy gościli w 1995 roku na ich rozsypującym się, 35-tysięcznym stadionie. Dzisiaj to Włosi mają przestarzałe stadiony, a Fabio Capello mógłby przecierać oczy ze zdziwienia, goszcząc na lubińskim obiekcie…

Fabio Capello logo klubuŹródło: http://www.zaglebie.org/historia.php

Nie byłoby progresu sportowego i wizerunkowego Zagłębia bez wsparcia KGHM, który sfinansował budowę nowego stadionu w latach 2008-2010. Bez miedzi Lubin byłby dziś prawdopodobnie niewielkim miasteczkiem, zasłoniętym polami zbóż, gdzieś przy drodze z Wrocławia do Zielonej Góry…


Zagłębie zamiast Zawiszy

Równo 60 lat temu odkryto jednak w okolicach tej miejscowości, wówczas zamieszkanej przez 4 tys. ludzi, ogromne pokłady rud miedzi. W pobliskiej Legnicy istniała już wtedy huta, w której przerabiano sudeckie złoża tego metalu spod Złotoryi. Budowa zakładów górniczych w Lubinie i Polkowicach na przełomie lat 50 i 60-tych zmieniła całkowicie krajobraz okolicy, nie tylko naturalny i gospodarczy, ale przede wszystkim społeczny. W ciągu pierwszej dekady populacja Lubina zwiększyła się pięciokrotnie, by w 1996 roku miasto osiągnęło rekordowe w swojej historii 83 tys. mieszkańców.

Miasto zostało siedzibą Kombinatu-Górniczo-Hutniczego Miedzi, obecnie jednej z największych polskich spółek skarbu państwa. Na terenach pomiędzy Legnicą a Głogowem, w odległości 62 km, stworzono zagłębie miedziowe, tak zwany LGOM, zamieszkany przez pół miliona ludzi. Sam KGHM zatrudniał 32 tys. pracowników na początku lat 90-tych. A ponieważ zakłady silnie eksponowały związki z lokalną społecznością, także miejscowe kluby sportowe mogły liczyć na wsparcie kombinatu miedziowego.

Na kooperacji z KGHM najbardziej zyskał lubiński sport – futboliści Zagłębia Lubin dwukrotnie sięgali po tytuł Mistrza Polski w piłce nożnej (1991, 2007), a w tabeli wszech czasów Ekstraklasy trafili do pierwszej 10. Lubinianie mieli także najsilniejsze w Polsce drużyny w piłce ręcznej mężczyzn (MP 2007) i kobiet (MP 2011).

Zagłębie Lubin logo klubuŹródło: Kanał Zagłębia na youtube

W zeszłym roku Zagłębie świętowało 70-te urodziny. Dokładnie 2 marca 1946 roku zarejestrowano Klub Sportowy „Zawisza”, uznawany w Lubinie za protoplastę „Miedziowych”. Klub ten powstał na bazie socjalistycznej Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, założonej rok wcześniej.

Zagłębie Lubin logo klubuPo lewej: Emblemat OM TUR; Po prawej: screen z winietą Zawiszy Lubin z filmu promującego historię klubu Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=RYG726NfIcg

Zawisza Lubin podczas reorganizacji sportu został wcielony do Gwardii, potem do Spójni pod patronatem Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Lutniczych. W 1960 roku został przemianowany na Górnika, a władzę w klubie przejął prezes budowanych zakładów górniczych, Włodzimierz Grodzicki. Otwarto wówczas nowe sekcje w klubie: piłki ręcznej, siatkówki, bokserska, lekkiej atletyki i tenisa.

Zagłębie Lubin logo klubu

W latach 60-tych postanowiono zbudować klub na miarę ambicji działaczy dynamicznie rozwijającego się miasta i miedziowego patrona. Najpierw Górnika przemianowano Międzyzakładowy Klub Sportowy „Zagłębie” Lubin, co miało miejsce w 1966 roku, następnie piłkarze awansowali do klasy okręgowej. W tym miejscu wspomnijmy, że z tamtego okresu pochodzi kilka wzorów odznak i naszywek, które wówczas mogły pełnić rolę logo klubu.

Zagłębie Lubin logo klubuW latach 70-tych zasłynęli dobrymi występami w meczach o Puchar Polski (w 1974 roku po zwycięstwie 3-2 w 1/16 finału wyeliminowali Ruch Chorzów, ówczesnego Mistrza Polski i zdobywcę Pucharu w poprzedniej edycji, a w 1978/79 dotarli do półfinału rozgrywek, eliminując pod drodze m.in. GKS Katowice, Legię i Górnika Zabrze).

Zagłębie Lubin logo klubuDrużyna Zagłębia w 1975 r.; Źródło: http://www.zaglebie.org/historia.php

W 1975 roku piłkarze Zagłębia debiutowali w II lidze, a na pamiątkowym zdjęciu widzimy okrągły herb na koszulkach. Nie dotarłem do dokładnej daty, od której zaczął obowiązywać, jego kolorową wersję znajdziemy na materiałach z lat 70-tych.

Zagłębie Lubin herb klubuJak widzimy, początkowo w sercu tarczy widniał dawny herb Lubina z czarnym orłem na złotym lub żółtym polu, w latach 90-tych element ten poprawiono na monochromatyczny.

Po kilku latach balansowania między II i III ligą, wreszcie nadszedł rok 1985 i pierwszy awans „Miedziowych” do ekstraklasy.

Zagłębie Lubin logo klubuOd tamtej pory klub został regularnym uczestnikiem polskiej najwyższej klasy piłkarskiej, opuszczając ją czterokrotnie, lecz za każdym razem Zagłębie wracało po jednorocznej banicji.


Z Bolonii do Mediolanu

Po pierwszym spadku z Ekstraklasy – zanotowali znakomity do niej powrót. Jako beniaminek w sezonie 1989-90 wywalczyli wicemistrzostwo Polski, następnie zadebiutowali w Pucharze UEFA (dwie porażki po 0-1 z FC Bologna). Rok później poprawili wynik w lidze – po raz pierwszy zostali Mistrzem Polski! Niestety przygoda w europejskich pucharach skończyła się również na pierwszym rywalu – polegli z duńskim Brøndby IF 0-3, a w rewanżu u siebie wygrali zaledwie 2-1.

W 1995 roku wreszcie wyeliminowali zagranicznego rywala w Pucharze UEFA – wspomniany we wstępie Szirak Giumri (0-0, 1-0), a w I rundzie wylosowali słynny AC Milan, finalistę Ligi Mistrzów z wcześniejszego sezonu.

Zagłębie Lubin AC MilanW pierwszym meczu Włosi wygrali bez problemów 4-0, a rewanżu lubinian stać było jedynie na kontaktowego gola Jarosława Krzyżanowskiego. Podobnie jak na San Siro, tak i w Lubinie Mirosław Dreszer musiał czterokrotnie wyciągnąć piłkę z własnej bramki.


„Janosik” został mistrzem

W drugiej połowie lat 90-tych piłkarskie Zagłębie przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną, a delikatnej korekcie uległ także emblemat drużyny.
Zagłębie Lubin herb klubuNie był to dobry czas dla kibiców „Miedziowych”, klub przeważnie bronił się przed spadkiem z ekstraklasy, a w mediach krążyły o drużynie kontrowersyjne opinie, np. Jan Tomaszewski przyrównał ich do Janosika, który „biednym daje, bogatym zabiera” – tak niegdyś słynny bramkarz podsumował ich niespodziewane porażki ze słabszymi rywalami w końcowych kolejkach ligowych. Jak się okazało po latach, Zagłębie było zamieszane w aferę korupcyjną, skutkiem czego zostało ukarane degradacją z Ekstraklasy w 2008 roku – choć w rozgrywki zakończyli na 5. miejscu w tabeli.

Degradacja nastąpiła rok po sukcesie klubu – wywalczeniu drugiego Mistrzostwa Polski i kolejnej nieudanej próbie w europejskich pucharach (przegrany dwumecz ze Steauą w eliminacjach Ligi Mistrzów). „Miedziowi” słabo radzili sobie w Europie, za największy sukces należy uznać wyeliminowanie po rzutach karnych Partizana Belgrad w jesiennych eliminacjach do Ligi Europy.


Progres w piłce ręcznej

Znacznie lepsze skutki miały występy w pucharach szczypiornistów Zagłębia. Dla nich sezon 2006-07 był nawet bardziej udany niż dla futbolistów. Wygrali rozgrywki Superligi, w finale pokonując Wisłę Płock. Tym samym wywalczyli tytuł Mistrza Polski, a następnie uczestniczyli w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Odnieśli tam tylko jedno zwycięstwo, niespodziewanie pokonali niemiecki SG Flensburg-Handewitt.

W kolejnym sezonie zagrali również w finale rozgrywek Superligi, jednak tym razem rywale z Płocka okazali się silniejsi.

Kolejne lata przyniosły sukcesy żeńskiej drużyny handballowej Zagłębia, które w latach 2009-2014 grały w finale Superligi kobiet, zdobywając tytuł Mistrzyń Polski w 2011 r.

Zagłębie Lubin logo klubuWarto zwrócić uwagę, że znak handballowego Zagłębia różni się od herbu futbolistów ilością łuków na tarczy (3 zamiast 4).


Opinia o znaku

Logo Zagłębia powstało w latach 70-tych i od tamtej pory przeszło jedynie kosmetyczne zmiany (korekta kolorów i napisów, rysunek herbu). W moim przekonaniu jednak znak ten zestarzał się esetycznie, wygląda jak emblemat ze słusznie minionej epoki PRL. Narysowany został w podobnym stylu do starego logo Szachtara Donieck, które jednak poddano innowacyjnemu rebrandingowi w 2007 roku.

Shakhtar Donetsk rebranding logo klubuTaką drogę rozwoju swojego symbolu polecałbym „Miedziowym”, choć zdaję sobie sprawę, że na zmiany herbu w polskim klubie, zwłaszcza utytułowanym, nie ma szans.

Mamy więc znak Zagłębia na okrągłej tarczy, w której centralnym punkcie umieszczono figury heraldyczne – nawiązujące do dawnego herbu Lubina, obecnie występujące w herbie gminy wiejskiej Lubin.

Zagłębie Lubin logo klubuW opisie herbu gminy znajdziemy takie informacje: „Tarcza herbu Gminy Lubin jest dzielona pionowo przez pół (czyli w słup). W prawym złotym polu tarczy czarny pół orzeł z przepaską sierpową poprzez skrzydło, które jest barwy srebrnej. W lewym polu tarczy barwy zieleni wieża forteczna dwukondygnacyjna w srebrny kamień, kryta czerwonym dachem. Obok trój słupowa palisada barwy srebra, gdzie miast środkowego pola złoty kłos się mieści.”

Jak łatwo zauważyć, na znaku Zagłębia Lubin rysunek tego herbu jest uproszczony i niezbyt dokładny (przybliżenie na głowę orła z aktualnego znaku Zagłębia Lubin poniżej z prawej).

Zagłębie Lubin logo klubuWedług mnie ten element jest największą wadą herbu klubu, nie dość że mało czytelny w mniejszych rozmiarach, to jeszcze wyrysowany dość niedbale i nazbyt dosłownie związany z symboliką lokalną.

Największy potencjał widzę w barwach klubu, pomarańczowy (miedziowy) z zielonym to wielce unikalna kompozycja, któa daje spore możliwości w identyfikacji klubu. Zwróciłem też uwagę na stary znak klubu – ten z monogramem „Z”, utrwalony na naszywce i odznakach, jako potencjalnie interesujący punkt wyjścia do stworzenia bardziej minimalistycznego logo.

Ciekawe, czy kibice Zagłębia podzielą moją opinię? Zdaję sobie sprawę, że w Polsce herby sportowe niosą wartość niemal mistyczną, niemniej w ostatnich latach KGHM przeszedł udany rebranding, a logo Zagłębia nie doczekało się nawet kosmetycznych poprawek (jak kerning czy wyrównanie łuków).

Zagłębie Lubi logo klubu

Jak oceniasz znak Zagłębia Lubin?

  • 3 #poprawne (44%, 28 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (35%, 22 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (11%, 7 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (10%, 6 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 63

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

Źródła:
www.zaglebie.org/historia.php

www.lubin.pl/70-lat-narodziny-klubu

www.zaglebie.com/historia-klubu

pl.wikipedia.org/wiki/KGHM_Polska_Mied%C5%BA

www.gazetawroclawska.pl/artykul/3927951,tak-zaglebie-lubin-kupowalo-mecze-wyrok-za-korupcje-kwoty-za-mecze,id,t.html

www.bip.ug-lubin.dolnyslask.pl/dokument,iddok,5,idmp,27,r,o

dostęp: 2017/03/22