Zagłębie Sosnowiec logo klubuZaczynali od Unii, po wojnie byli Stalą, a 55 lat temu zostali klubem górniczym. Ze śląskimi Górnikami walczyli o prymat w polskim futbolu. Przeszli do historii dzięki wywalczeniu Pucharu Polski, pięciu tytułom mistrzowskim w hokeju i dwóm w koszykówce.


© Autor: Jakub Malicki

Herb Sosnowca doskonale ilustruje jego dzieje. Znajdziemy na nim odniesienia do górnictwa – żółto-czarne ukośne pasy symbolizują uskok tektoniczny z trzema pokładami węgla i piasku. Rozwój miasta związany był z eksploatacją tamtejszych złóż, jednak dzisiaj po kopalniach węgla zostały już tylko rdzewiejące wieże (ostatnia KWK Kazimierz-Juliusz jest w trakcie likwidacji).

Sosnowiec herb miastaW herbie Sosnowca jest też nawiązanie do Trójkąta Trzech Cesarzy, czyli miejsca, w którym istniała granica trzech zaborów, wyznaczona korytami Białej i Czarnej Przemszy, które łączą się tam w jedną rzekę – Przemszę. Nad tarczą herbową widnieje murowana korona z wyłaniającą się ręką trzymającą młot – atrybuty przemysłu. Wzór opracowany przez inż. Edmunda Telakowskiego jest w użyciu od 1904 roku, co czyni go starszym o 2 lata od pierwszej drużyny piłkarskiej z okolicy…

Cztery daty założenia: 1906, 1918, 1931, 1945

Jeśli zapytacie historyków sportu o datę założenia Zagłębia Sosnowiec, możecie usłyszeć co najmniej cztery różne odpowiedzi. W klubie celebrują rok 1906, nawiązując do utworzonej wtedy w Milowicach, przez pracowników walcowni, drużyny piłkarskiej. W tym miejscu należy dodać, że Milowice były wtedy samodzielną osadą, przyłączoną do Sosnowca w 1915 roku, podczas okupacji niemieckiej.

W 1908 roku władze udzieliły zgody na otwarcie tam filii Towarzystwa Sportowego „Union” z Petersburga, a osobą która wnioskowała o utworzenie w Sosnowcu tej organizacji był Aleksander Rene. Nazwisko ważne w historii sosnowieckiego futbolu, bowiem uczestniczył w tworzeniu także drużyny z walcowni Milowice, a także założonego w 1919 roku KS Sosnowiec.

Zagłębie Sosnowiec logo klubuRok wcześniej założono organizację sportową przy Towarzystwie Kulturalno-Oświatowym „Świt”, które otrzynmało nazwę TS Victoria i biało-zielone barwy. Niektóre źródła traktują ten klub jako protoplastę późniejszego GKS Zagłębie.

W latach 20-tych próbowano połączyć dwie sosnowieckie drużyny, ale do fuzji doszło dopiero w 1931 roku – gdy powstało Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe „Unja”, któremu Zagłębie Sosnowiec zawdzięcza symbolikę i barwy (nawiązujące do kolorów używanych przez połączone KS Sosnowiec i TS Victoria). Drużyna piłkarska Unii występowała przed II wojną światową w zagłębiowskiej klasie A, trzykrotnie wygrywając rozgrywki i uzyskując prawo gry w eliminacjach o ligę. Walczyła w nich bez powodzenia, odpadając w pierwszej fazie rozgrywek (w 1933 sosnowiczan wyprzedził Naprzód Lipiny, w 1934 i 1939 roku Śląsk Świętochłowice). Na debiut w najwyższej lidze piłkarskiej musieli poczekać do 1955 roku, po uprzednim wygraniu rozgrywek II ligi.

Występowali wówczas jako najsilniejsza drużyna Zrzeszenia Sportowego „Stal”, do którego trafili podczas reorganizacji sportu.

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzePierwszy sezon w Klasie Państwowej, jak zwano wtedy ekstraklasę, był zarazem najlepszym w dziejach klubu – do ostatniej minuty walczyli bowiem o tytuł Mistrza Polski. Jednak remis 1-1 w meczu z CWKS pozwolił rywalom świętować miano najlepszej drużyny piłkarskiej w kraju. Stali zabrakło 2 punktów…

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzeWicemistrzostwo Polski było jednak świetnym rezultatem dla beniaminka ligi, w późniejszych latach Zagłębie trzykrotnie wyrównywało to osiągnięcie, lecz za każdym razem z większą stratą punktów do mistrzów z Zabrza.

Cztery razy z Pucharem

Kompleks Górnika Zabrze, który mógł towarzyszyć zagłębiakom w lidze, został przełamany w rozgrywkach o Puchar Polski. W 1962 roku obie drużyny spotkały się w meczu finałowym na Stadionie Śląskim.

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzePo emocjonującym meczu trofeum pojechało za Brynicę. Rok później Zagłębie okazało się silniejsze od innej wielkiej firmy „zza granicy” (jak mawiają mieszkańcy Sosnowca na Śląsk) – pokonali 2-0 Ruch.

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzeNa kolejny występ w finale Pucharu Polski, Zagłębie czekało 8 lat. Na Stadionie Śląskim znowu musieli walczyć z Górnikiem i tym razem okazali się słabsi.

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzeSześć lat później trafili w finale na kolejny zasłużony śląski klub, bytomską Polonię.

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzePo bramce Zbigniewa Sączka w 56 minucie wywalczyli po raz trzeci Puchar Polski. Rok później obronili trofeum, wygrywając 2-0 na Stadionie Śląskim z Piastem.

Zagłębie Sosnowiec debiut w lidzePrzytaczam infografiki dotyczące finałów Pucharu Polski, gdyż to właśnie te rozgrywki świadczą o wysokiej pozycji Zagłębia w historii polskiego futbolu. Oczywiście 35 sezonów w ekstraklasie i tytuły wicemistrzowskie to również powody do chwały, lecz dzięki zwycięstwom w rozgrywkach pucharowych klub z Sosnowca nie może mieć odczucia odwiecznego „tego drugiego”.

Jak zauważyliście umieściłem dwa znaki Zagłębia przy wspomnieniach finałów Pucharu Polski. Po prawdzie w latach 1962-1993 – czyli od momentu przekształcenia Stali w Górniczy Klub Sportowy „Zagłębie”, do upadłości górniczego klubu – używano zamiennie czterech wersji logo.

Zagłębie Sosnowiec logo klubuPo przejrzeniu odznak, okładek programów, proporczyków, nie udało mi się ustalić, który obowiązywał w danym roku. Pojawiały się zamiennie. Emblemat widoczny w prawym górnym rogu, czyli trójkolorowa tarcza na czarnym kole, widniała na koszulkach piłkarzy od lat 60-tych. Pozostałe 3 znajdziemy na materiałach poligraficznych.

Najczęściej spotykanym wzorem był ten osadzony na nieforemnej tarczy o barwie czarnej (prawy dolny róg). Znak ten jawi mi się jako doskonały – o niebanalnej kompozycji, oryginalny i z dopasowanym liternictwem.

Zagłębie Sosnowiec logo klubuPojawił się przy okazji jubileuszu 60-lecia, czego dowodem są odznaki, proporce czy okolicznościowa broszura. Herb ten stał się wzorcem dla obecnie obowiązującego znaku, zatwierdzonego w 2007 roku.

Czarna dziura po kopalniach

Lata 90-te nie są dobrze wspominane w Sosnowcu. Po rozbracie z górniczym patronem, Zagłębie borykało się z problemami finansowymi. W 1992 roku piłkarze spadli z ekstraklasy, a rok później opuścili II ligę. Klub został zlikwidowany i wykonano zabieg, w późniejszych latach naśladowany przez wielu polskich działaczy. Odbudowano seniorską piłkę pod innym szyldem (od 1993 roku MOSiR Sosnowiec), by po dwóch latach przywrócić historyczną nazwę. W 1995 roku mieliśmy więc na mapie Polski Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe „Zagłębie”.

Zagłębie Sosnowiec logo klubuDrużyna ta już po roku awansowała z okręgówki do IV ligi. Piłkarzom towarzyszył znak w kształcie trójkąta, o uproszcoznej formie w porównaniu z historycznym emblematem GKS Zagłębie. Logo STS umieszczano niekiedy na biało-czarnej piłce „biedronie”, widziałem także wersje z zielonym otokiem i wypisaną nazwą klubu. Nie ma sensu ich wszystkich tu zamieszczać, gdyż nie mam pewności, że były to oficjalne znaki klubu. Ten z piłką funkcjonował na koszulkach zawodników oraz biletach, stąd można uznać, że był wyróżnikiem klubu zarządzanego przez Francesco Cimminelliego. Włoski biznesmen, właściciel firmy Ergon (branża motoryzacyjna) pojawił się w Sosnowcu w 2001 roku, gdy przekształcono Zagłębie w Sportową Spółkę Akcyjną. Sosnowiczanie rozpoczęli współpracę z AC Torino, którego właścicielem był także Cimminelli.

Z okrągłym znakiem Zagłębie powróciło do ekstraklasy piłkarskiej (po 15 latach przerwy), ale sezon 2007/08 nie może zaliczyć do udanych. Futboliści z Sosnowca odnieśli ledwie 4 zwycięstwa w rozgrywkach – najcenniejsze 2-1 nad Legią, zajmując ostatnie miejsce w końcowej tabeli. Co gorsze, za udział w aferze korupcyjnej, zostali dodatkowo ukarani degradacją o jeden poziom rozgrywek. W 2008 roku trafili więc do III ligi (noszącej już nazwę 2. Ligi), w której spędzili kolejne 7 lat. W 2015 roku wrócili na zaplecze ekstraklasy.

Opinia o znaku

Jak widzimy, losy Zagłębia Sosnowiec przypominają rysunek ich trójkolorowej tarczy, której kreska wznosi się i opada w górnej części. Na obecnym znaku, który nawiązuje do emblematu z PRL-u, nie znajdziemy już młotków górniczych ani akronimu, za to wpisano rok założenia 1906. Nie mnie oceniać, czy słusznie klub nawiązuje do drużyny z walcowni w Milowicach, historycy są w tej kwestii podzieleni. Na pewno źródłem symboliki klubu jest znak STS Unia.

Zagłębie Sosnowiec logo klubuTrzy ukośne pasy w barwach połączonych klubów to prosty, ale i oryginalny, symbol. Wpasowany w nieforemną, dodatkową tarczę, zyskał dynamiczny charakter. Znak wydaje się kompletny, choć jego proporcje mogłyby zostać lekko poprawione – napisy większym i węższym krojem pisma, dzięki czemu byłyby czytelniejsze w mniejszych rozmiarach, a trzy pasy lekko zmniejszone.

Liternictwo jest najsłabszym elementem obecnego znaku, rozciągnięty krój Arial Black nie sprawdza się tutaj – ale nie zakłóca to mojej opinii, że jest to jeden z bardziej wyrazistych polskich herbów sportowych.

Zagłębie Sosnowiec logo klubu

jak oceniasz znak Zagłębia Sosnowiec?

  • 3 #poprawny (47%, 34 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (33%, 24 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (7%, 5 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (7%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (6%, 4 razy oceniany)

Ilość głosów: 72

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosnowiec
http://wikizaglebie.pl/wiki/Herb_Sosnowca
http://wikizaglebie.pl/wiki/KS_Milowice
http://zaglebie.eu/1955-1962
http://zaglebie.sosnowiec.pl/aktualnosci/2/1/766/na-treningi-do-torino.html
http://www.90minut.pl/skarb.php?id_klub=440&id_sezon=71
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zag%C5%82%C4%99bie_Sosnowiec_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zag%C5%82%C4%99bie_Sosnowiec
dostęp: 2016/01/18