Dotyczas opisałem na stronie logo 33 polskich klubów piłkarskich. Nadeszła okazja, by wyróżnić pozytywne zmiany herbów oraz wskazać sytuacje, gdy nowe logo okazały się słabsze od swoich poprzedników.

POZYTYWNE ZMIANY

5/ KKS LECH POZNAŃ
Lech Poznań rebranding Zmiana herbu „Kolejorza” w 2006 r. to dobra decyzja. Co prawda znak z koziołkami był poprawnie narysowany i marketingowo zgrabniejszy, ale jubileusz 85-lecia okazał się odpowiednim momentem by przywrócić klubowi historyczną symbolikę.

4/ AMICA WRONKI
Amica Wronki rebranding Z końcem XX wieku, Amica zmieniła „śnieżne” logo na emblemat z trzema wronami. Znak klubu stał się bardziej ilustracyjny, wyeksponowano logo sponsora. Wrony z Wronek wyparły nazwę miasteczka z emblematu, co wydaje się pozytywnym pomysłem.

3/ RKS MIRKÓW
RKS Mirków rebranding Dalej, kto pierwszy mnie zastrzeli? Tak, miałem nie oceniać własnych projektów, a tu nagle zamierzam się chwalić…? Wybacz Szanowny Czytelniku chwilowy brak skromności, ale odświeżone logo RKS Mirków to owoc przyjemnej współpracy z sympatycznymi ludźmi z Konstancina-Jeziornej, o których chciałbym tu napisać.

/2/ GKS BEŁCHATÓW
GKS Bełchatów rebranding Pozytywna zmiana starszego na stare, czyli znak GKS-u z lat ’80, który był po prostu wyjątkowy! Późniejsze odświeżanie logo bełchatowian nie wpoiły weń nowej jakości, ale też specjalnie nie zburzyły unikalnej formy tego emblematu.

1/ BABIA GÓRA SUCHA BESKIDZKA
Babia Góra rebranding Nowy znak klubu z Suchej Beskidzkiej zastąpił wcześniejsze – nieudane – próby „malarskie” na podkładzie w kształcie elipsy… Jedynie liternictwo zatrzymało wędrówkę tego znaku na szczyt – nomen omen – rankingu znaków.


NIEKORZYSTNE ZMIANY

5/ WIGRY SUWAŁKI
Wigry Suwałki rebranding Znak SKS Wigry stracił na czytelności po odświeżeniu. Cięższa odmiana pisma, rozwinięcie akronimu oraz nieśmiało wkomponowany rok założenia sprawiły, że w mniejszych rozmiarach logo staje się nieczytelne. Także dodanie efektów (biały blik z lewej, czarny cień z prawej) do inicjału „W” nie poprawia estetyki znaku. Jedynie poprawki obrysu (szerszy zewnętrzny i brak wewnętrznego) oceniam pozytywnie.

4/ POLONIA GDAŃSK
Polonia Gdańsk rebranding Przy ul. Marynarki Polskiej pewnie dzisiaj świętują. Ode mnie życzenie, by jednak poświęcić jeszcze trochę czasu i opracować bardziej czytelną wersję tego pięknego (dawnego ZKS) znaku.

3/ STOMIL OLSZTYN
Stomil Olsztyn rebranding Tutaj zmiana także ograniczyła widoczność logo, dodatkowo obecny znak wydaje mi się lekko spłaszczony w pionie (możliwe, że oswoiłem się z wcześniejszym logo i stąd taka percepcja emblematu OKS).

2/ GÓRNIK MYSŁOWICE
Górnik Mysłowice rebranding Bez węgla nie ma już nic… Jak w życiu, tak i logo Górnika pozbawione atrybutów górniczych straciło charakter.

1/ CHEMIK POLICE
Chemik Police rebranding W Policach poszli na łatwiznę. Najpierw gryf z logo zakładów chemicznych, potem sylwetka piłkarza. Starszy znak miał pomysł, obecny ratują jedynie optymistyczne, kanarkowe barwy.


Zapraszam do komentowania – czy powyższe logo przeszły ewolucję czy zostały zdegradowane?