Zwierzyniecki KS herb Ze stolicy przenosimy się do Krakowa, by opowiedzieć o klubie stworzonym przez niepokornych piłkarzy wyrzuconych z Cracovii. Jest to także okazja, by poznać legendę o jednym z krakowskich symboli…

Zwierzyniec słynie z pochodów Lajkonika, kopców (Kościuszki czy Piłsudskiego) i Błoni. Trzecia co do powierzchni dzielnica Krakowa może poszczycić się także kilkoma klubami sportowymi, zlokalizowanymi w pobliżu Błoni. Oprócz powszechnie znanych: Wisły i Cracovii, zlokalizowany jest tam stadion rugbystów Juvenii oraz Zwierzynieckiego Klubu Sportowego.

Lajkonik stał się maskotką Cracovii, ale to Zwierzyniecki KS ma w herbie wizerunek tatarzyna. W tym miejscu warto przypomnieć, skąd wziął się ten brodaty jeździec na sztucznym koniu.

Postać Konika Zwierzynieckiego nawiązuje do czasów oblężenia Krakowa przez Tatarów w 1241 roku. Wówczas, włóczkowie wydobywający piasek z Wisły zauważyli koński łeb unoszący się na wodzie. Okazało się, że to był tatarski chan próbujący pokonać rzekę. Wyłowili śmiałka z Wisły i wzięli do niewoli. Jeden z piaskarzy przywdział bogato zdobione szaty Tatara, jego szpiczastą czapę, dosiadł konia i poprowadził orszak z jeńcem na krakowski rynek. Legenda ta była zaczątkiem pochodów ze Zwierzyńca do Rynku, które urządzali włóczkowie po święcie Bożego Ciała.

Nie tylko Lajkonik łączy „Żółto-czerwonych” z Cracovią. Zwierzyniecki utworzyli bowiem piłkarze „Pasów”, którzy zostali wykluczeni z klubu w 1921 roku na skutek awantury w jednym z ówczesnych krakowskich lokali. Działacze Cracovii wyrzucili niepokornych grajków rezerw klubu nie godząc się na niegodne zachowanie członków drużyny.

Historia znaku
Symbolika Zwierzynieckiego KS nieprzypadkowo więc nawiązuje do Cracovii. Znak utrwalony na przedwojennej odznace ma wręcz bliźniaczą formę do herbu „Pasów”. Flaga zawierała jednak – oprócz czerwonego – inne barwy: żółty i niebieskie akcenty oraz akronim ZKS.

Zwierzyniecki KS herb Herb zmieniany był w późniejszym czasie kilkakrotnie. Najpierw zmieniono kompozycję flagi i wyeksponowano inicjał „Z”. W latach 70-tych wkomponowano lajkonika w żółto-czerwony znak.

Ocena znaku
Aktualne logo Zwierzynieckiego KS nie zawiera nazwy klubu. Widocznie uznano, że lajkonik jest wystarczająco charakterystycznym symbolem „Żółto-czerwonych”. Szkoda, że wybrano mało oryginalną kompozycję herbu – symetryczną tarczę przeciętą pionowymi pasami, ozdobioną od spodu złotym wieńcem z rokiem założenia klubu.

Pole z napisem „1921” jest niewielkie, dodatkowo wypisanie roku założenia pisanką (krojem podobnym do Cataneo BT Swatch) sprawia, że tekst ten jest nieczytelny nawet w niemałym rozmiarze znaku.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8