Jubileuszowe logo 100-lecia
Co powiecie na przegląd polskich znaków, należących do związków i klubów sportowych, które w tym roku świętują 100-lecie? Czy ich aktualne emblematy są warte stu, jeśli nie tysiąca, słów?


© Autor: Jakub Malicki

Nie tylko w świecie sportu, jubileusz organizacji, klubu, firmy, jest okazją pokazania się z pozytywnej strony. Prezentacji osiągnięć, ale i nierzadko nowego wizerunku. Bardziej innowacyjni działacze klubów decydują się z tej okazji na rebranding. Mniej odważni prezentują co najwyżej okolicznościowy znak.

Jubileuszowe logo 100-lecia

W tym roku 100. urodziny będą świętować tak znane kluby, jak francuskie AS St. Etienne (10-krotny Mistrz Francji, 6-krotny zdobywca Pucharu Francji), CS Sedan (2 Puchary Francji) czy Valencia CF (6-krotny Mistrz i 7-krotny zdobywca Pucharu Hiszpanii). Fanom futbolu nie trzeba przedstawiać także innych stulatków, jak Leeds United, portugalskie CF Os Belenenses, włoskie Piacenza Calcio, US Salernitana, Reggiana Calcio, belgijski Eendracht Aalst, czeska Sigma Ołomuniec i słowacki Slovan Bratysława.

Polska sto lat temu ledwie podnosiła się po wojennej hekatombie. Optymizm po odzyskaniu niepodległości nieco zelżał, nadszedł czas pracy organicznej w centrum kraju. Na kresach wciąż trwały walki – że wspomnimy powstanie w Wielkopolsce i wojnę z bolszewikami na wschodzie. W takich warunkach aktywność sportowa nie była priorytetem, nie prowadzono rozgrywek ogólnopolskich w żadnej dyscyplinie. Jednak z każdym miesiącem powstawały nowe kluby, wznawiano także działalność zespołów założonych pod zaborami.

Niestety pierwsze znaki większości klubów założonych w 1919 r. pozostają tajemnicą, dlatego skupmy się na aktualnych wzorach. Zgodnie z przysłowiem – jak cię widzą, tak cię piszą – spróbujmy opisać sytuację wizerunkową szacownych stulatków, życząc im sukcesów w kolejnej setce.

Na początku wspomnijmy patrona wszystkich związków sportowych w Polsce, czyli Polski Komitet Olimpijski, który został założony w październiku 1919 r. przez amatorów lekkiej atletyki, narciarstwa i turystyki.

PKOL logo 100-leciaŹródło: olimpijski.pl

PKOl zaprezentował logo 100-lecia, zestawione z historyczną odznaką, co nie jest może innowacyjną kompozycją, ale bije z niej patos, zasłużonej dla polskiego sportu 100-letniej instytucji.

 

Przegląd znaków od poznańskiego Aeroklubu po AZS

Na wrzesień 1919 roku datuje swoje założenie Aeroklub Polski, nawiązując do poznańskiego protoplasty. Po prawdzie organizacja polskich lotników powstała w połowie 1920 r. z połączenia dwóch podmiotów – Aeroklubu Polskiego w Poznaniu i Warszawie.

Aeroklub Poznański logoW znaku Aeroklubu Poznańskiego widzimy charakterystyczną szachownicę – symbol polskich sił powietrznych od czasów odzyskania niepodległości przez Polskę. W Poznaniu nałożono nań płaską sylwetkę samolotu z inicjałami nazwy organizacji, co daje nam mocny, łatwy do zapamiętania znak.

PZLA logoW październiku 1919 r. założono w Krakowie Polski Związek Lekkiej Atletyki. Pierwszym prezesem został Tadeusz Kuchar, biegacz oraz piłkarz, znany z gry w Pogoni Lwów. Znak związku lekkoatletycznego wygląda obecnie archaicznie, szczególnie w powiększeniu widać, że powinien być wyrysowany bardziej precyzyjnie.

PZN logoNie ma nic prostszego od jazdy na nartach? Takie wnioski nasuwają się po zobaczeniu emblematu Polskiego Związku Narciarstwa. Klasyczna tarcza z monogramem i rokiem założenia, kojarzy się bardziej z tradycyjnym herbem piłkarskim.. uważam jednak, że zdecydowanie lepsza prostota takiego rozwiązania, niż skomplikowana kompozycja godła związku wioślarskiego.

PZTW logoJak wspomniałem we wpisie o zmianach znaków, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich zyskał w zeszłym roku nowe logo, wyłonione w konkursie. Jednak w użyciu jest wciąż znak z wieńcem i wiosłami, w kompletnie innej stylistyce. Jedyny sygnał jaki płynie z tej sytuacji – to bałagan wizualny.

PZPN logoNieporównywalnie lepiej od PZTW, ze swoim wizerunkiem radzi sobie Polski Związek Piłki Nożnej. Od blisko 8 lat PZPN konsekwentnie rozbudowuje rodzinę znaków opartych na pomysłowo wywiniętej złoto-czerwonej szarfie. Przestrzenny „wężo-piłko-orzeł” powstał w okresie, gdy Francuzi zaprezentowali swojego „koguto-piłko-węża”, choć tamten doczekał się liftingu w zeszłym roku. Znak PZPN nie zestarzał się jednak i jest stosowany w komunikacji jubileuszowej.

Szombierki Bytom logoNajbardziej zasłużonym polskim klubem piłkarskim, założonym w 1919 r. są bytomskie Szombierki. Mistrz Polski z 1980 roku posługuje się także jednym z najbardziej intrygujących znaków sportowych, z charakterystycznym elementem w postaci szybu Krystyna. Obecnie „Szombry” występują w IV lidze i niestety nie zanosi się, by szybko wrócili do ogólnopolskiej piłki.

Wawel Kraków logoWicemistrz Polski z 1953 roku jest w jeszcze gorszej sytuacji. WKS Wawel uchodzi obecnie za średniaka w krakowskiej klasie A i jedyne czym wyróżnia się wśród lokalnych rywali jest stadion z urokliwą, drewnianą trybuną. Herb wojskowego przed laty klubu wymagałby dzisiaj kilku korekt – szczególnie większej dyscypliny w wyrysowaniu liternictwa.

Korona Kraków logoNa piłkarskiej mapie Krakowa nie ma już Korony. Klub ten miał przed wojną solidną drużynę A-klasową (wówczas II poziom rozgrywek), na przełomie lat 50-60. futboliści z Podgórza dotarli do III ligi. Obecnie na stadionie przy ul. Parkowej swoje mecze rozgrywa reaktywowany niedawno KS Kabel, któremu życzymy nawiązania do sukcesów zielono-białej Korony.

Ruch Radzionków logoNa 70-lecie „Cidry” z Radzionkowa odegrały swój sezon życia w historii polskiej piłki. W ekstraklasowym debiucie zajęły 6. miejsce. Pobyt na salonach zakończył się jednak już po 3 latach, a 100. urodziny drużyna Ruchu będzie świętować po sezonie w III lidze. Herb radzionkowian wydaje się dzisiaj mocno archaiczny, zarówno futbolówka, wieniec jak i kolory kojarzą się z retro. Na jubileusz w sam raz, ale może warto pomyśleć o przyszłości.

Rymer Rybnik logoRymer Rybnik ma takie same inicjały, jak klub z Radzionkowa. Litery zostały wyeksponowane w nowym znaku tej – przed laty górniczej – drużyny z Niedobczyc. Działaczom Rymera życzymy, by wydali w tym roku monografię, nad którą pracują od kilku miesięcy i żeby było w niej jak najwięcej materiałów z 1948 roku, gdy Rymer rozegrał jedyny sezon na boiskach ekstraklasy. Dzisiaj lideruje w śląskiej okręgówce.

Soła Oświęcim logoW latach 90-tych Rymer używał znaku z biało-czerwonymi pasami na trójkątnej tarczy. Podobny motyw znalazł się w herbie klubu Soła z Oświęcimia. Dzisiaj emblemat oświęcimskiej drużyny wygląda topornie, podobnie jak boiskowe występy w III lidze. Ostatnie miejsce na półmetku rozgrywek w grupie IV nie wróżą wielkiej fety podczas obchodów jubileuszu 100-lecia. Działaczom życzymy powrotu do dawnego znaku Towarzystwa Sportowego „Soła”, pozbawionego wieńców, otoków i innych niepotrzebnych ozdobników.

Beskid Andrychów logoCzwartoligowcy z Andrychowa patrzą pewnie z nostalgią na dawne czasy, gdy grali na III poziomie rozgrywek. W jubileuszowym roku dodali ozdobny wieniec do tradycyjnego herbu Beskidu, o oryginalnym kształcie tarczy i pospolitej kompozycji z nazwą wypisaną po skosie. Ponadto Beskid Andrychów może pochwalić się nową, funkcjonalną trybuną z czerwono-grafitową elewacją, wyremontowaną przez… kibiców latem zeszłego roku! Z takimi fanami jubileusz 100-lecia powinien być hucznie świętowany u podnóża szczytów Beskidu Małego!

Sokół Nisko logo
Niewielkie Nisko, zamieszkane przez 15 tys. mieszkańców, również słynie z zaangażowanych kibiców. „Niżańscy Fanatycy” organizują oprawy i prowadzą media internetowe klubu. Skomplikowany herb Sokoła Nisko został odwzorowany na bazie odznaki z 15 lat temu i jak widać wciąż jest w użyciu. Dzisiaj warto byłoby pomyśleć o jego uproszczeniu.

Slavia Ruda Śląska logoProstota bije ze znaku rudzkiej Slavii, klubu założonego pod nazwą „Strzała”, przy kopalni „Wawel” w 1919 r. Od lat 20-tych symbolem klubu stała się niebieska gwiazda, noszona na koszulkach zawodników i w herbie Slavii Ruda Śląska, dziś zaledwie 5-ligowego (formalnie IV liga).

Slavia Ruda Śląska logoPolonia ze Środy Wielkopolskiej występuje w III lidze, czyli o poziom wyżej od Slavii. W tym roku średzki klub pokazał się piłkarskiej Polsce – dotarł do 1/16 finału Pucharu Polski, gdzie odpadł z Odrą Opole. Emblemat Polonii Środa Wielkopolska zawiera charakterystyczne skrzydełka, które są pozostałością po zrzeszeniu Kolejarz, patronowi klubu w latach 50-tych. Element ten wyróżnia znak średzkiej Polonii, ale jest mało funkcjonalny – powoduje, że herb jest szeroki i w mniejszych rozmiarach słabiej czytelny.

Drwęca Nowe Miasto Lubawskie logoW 2005 roku cała piłkarska Polska dowiedziała się o niewielkim klubie z Nowego Miasta Lubawskiego. Drwęca, wówczas pod nazwą KS Finishparkiet, mierzyła się na zapleczu ekstraklasy z takimi firmami, jak Ruch Chorzów, Widzew, ŁKS, Jagiellonia, Lechia Gdańsk czy Śląsk Wrocław i w walce tej nie miała większych szans. Wyjątkiem sensacyjne zwycięstwo we Wrocławiu 3-0, choć u siebie „Finishparkiety” przegrały 1-2. Rewanż na łódzkich drużynach wzięli dwa lata temu, gdy wygrali III ligę przed ŁKS i Widzewem, po czym… zrezygnowali z awansu. Dzięki temu do II ligi wrócił ŁKS, a Drwęca znowu gra w warmińsko-mazurskiej IV lidze.

ŁKS Łagiewniki logoŁKS z bytomskich Łagiewnik nie ma równie bogatej historii jak łódzki imiennik, czy nawet Drwęca. Klub powstał w 1919 r. w niewielkiej osadzie górniczej, po wojnie związany był z Hutą Zygmunt. Obecnie bytomska drużyna występuje w śląskiej okręgówce.

MKS Poręba logoMetalurgiczną przeszłość ma także klub z Poręby, niewielkiego miasteczka położonego pod Zawierciem. Przed wojną drużyna pod nazwą „Przemsza” występowała w zagłębiowskiej klasie A. W latach 50. pod nazwą „Stal” występowała w sosnowieckiej III lidze. Obecnie klub pod nazwą MKS Poręba znowu gra w klasie A, tyle, że jest to 7 poziom rozgrywek. Znak klubu, z napisami złożonymi Comic Sans – najbardziej trywialnym fontem – jest na równie niskim poziomie graficznym.

AZS logoNa koniec przeglądu znaków stulatków, wspomnijmy kultowy emblemat Akademickiego Związku Sportowego, założonego w 1919 r. w Warszawie. Podobnym wzorem z gryfem barwy białej na niebieskiej tarczy posługuje się poznański AZS, założony 5 listopada, czyli o miesiąc wcześniej od warszawskiego. Oba kluby zasłynęły dzięki tytułom Mistrza Polski m.in. w koszykówce, o czym mogliście przeczytać choćby w konkursie „Mistrzowski Znak Stulecia”.

 

Wybierz ulubionego 100-latka

Jak widzimy znaki stulatków stoją na zróżnicowanym poziomie – od charakterystycznych Szombierek i Rymera, po zupełnie nieudane emblematy MKS Poręba i Soły Oświęcim. Pozostaje nam trzymać kciuki, że obchody stulecia przyniosą tym organizacjom należne zainteresowanie, nie tylko lokalnych kibiców.

Na koniec zapraszam Was do wzięcia udziału w sondzie – wskazania klubu lub związku, o którym chcielibyście jeszcze przeczytać w serwisie PolskieLogo.net. Postaram się odwiedzić zwycięzcę tego skromnego plebiscytu i zdać Wam relację z obchodów 100-lecia lub zmagań ligowych drużyny piłkarskiej.


O którym stulatku chciałbyś poczytać więcej na Polskielogo.net?

 • Beskid Andrychów (42%, 245 razy oceniany)
 • Rymer Rybnik (32%, 189 razy oceniany)
 • Korona Kraków (5%, 31 razy oceniany)
 • Drwęca Nowe Miasto Lubawskie (4%, 22 razy oceniany)
 • Slavia Ruda Śląska (3%, 18 razy oceniany)
 • Szombierki Bytom (2%, 14 razy oceniany)
 • Ruch Radzionków (2%, 13 razy oceniany)
 • Polski Związek Piłki Nożnej (2%, 9 razy oceniany)
 • Wawel Kraków (2%, 9 razy oceniany)
 • Polski Związek Lekkiej Atletyki (1%, 8 razy oceniany)
 • AZS Warszawa (1%, 7 razy oceniany)
 • Sokół Nisko (1%, 5 razy oceniany)
 • Polonia Środa Wielkopolska (1%, 5 razy oceniany)
 • Soła Oświęcim (1%, 4 razy oceniany)
 • ŁKS Łagiewniki (1%, 3 razy oceniany)
 • Polski Związek Narciarski (0%, 2 razy oceniany)
 • MKS Poręba (0%, 2 razy oceniany)
 • Polski Związek Towarzystw Wioślarskich (0%, 1 razy oceniany)
 • Aeroklub Poznański (0%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 588

Loading ... Loading ...

Źródła:
O klubach na Wikipedii
Tadeusz Kuchar
Baza rozgrywek 90minut.pl
Kibice Beskidu wyremontowali stadion