AKS Niwka herb klubuNieopodal dawnej granicy trzech zaborów (Trójkąta Trzech Cesarzy), przy ujściu Bobrka do Białej Przemszy, leży niepozorny stadion AKS Niwka. Kiedyś gościły tam Lech Poznań i Śląsk Wrocław przy okazji meczów II ligi.


© Autor: Jakub Malicki

[Aktualizacja 2019 – zmiana znaku klubu]

Trójlistna koniczynka znana jest jako symbol Irlandii [en. Shamrock], niegdyś wielbiona była tam jako obraz Trójcy Świętej. Poza Irlandczykami, w sporcie symbol ten rozsławił także grecki Panathinaikos AO, który nosi przydomek „Trifylli” (czyli „Koniczynki”). Czytelnik interesujący się historią polskiego sportu także powinien pamiętać o „Zielonych Koniczynkach” z Chorzowa, Wicemistrzu Polski z 1937 roku i wielokrotnym mistrzu w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn.

Trudno powiedzieć, czy znak AKS Chorzów stał się inspiracją dla twórcy herbu Amatorskiego Klubu Sportowego „Niwka”, który oprócz wspomnianej koniczynki zawiera element podobny do znaku innego chorzowskiego klubu (hajduckiego przed II WŚ). Tarczę w kształcie trójkąta z zaokrąglonymi bokami (tzw. Trójkąta Reuleaux) i wpisaną weń nazwę klubu.

AKS Ruch Chorzów herb klubuW znaku klubu z Sosnowca trójkąt został jednak obrócony 180 stopni w pionie. I choć AKS Niwka jest starszy o trzy lata od Ruchu, to jego znak powstał w późniejszym czasie.

Historia klubu z Niwki sięga roku 1917, gdy w niewielkiej wiosce górniczej utworzono zespół „Niweczanka. W 1932 roku drużyna ta przyjęła nazwę Amatorski Klub Sportowy „Niwka”, a pięć lat później dostała się do zagłębiowskiej klasy A.

AKS Niwka w 1937 rokuAKS Niwka w 1937 roku; Źródło: https://audiovis.nac.gov.pl/

W trakcie II wojny światowej piłkarze z Niwki uczestniczyli w mistrzostwach Zagłębia Dąbrowskiego. Po wojnie, w czasie reorganizacji sportu, AKS trafił do zrzeszenia Górnik.

ZS GórnikPatronem klubu była Kopalnia Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów (nazwa nadana po połączeniu dwóch okolicznych kopalni w 1945 r.), a zamieszczony tu znak był jednym z emblematów zrzeszenia Górnik. W 1952 roku Górnik Niwka wygrał katowicką klasę A, jednak w dalszych rozgrywkach silniejsza okazała się Stal Czechowice (obecnie znana jako Walcownia). Rok później trafił do ligi międzywojewódzkiej (nowo utworzonej III ligi). Także w 1953 roku gmina Niwka została włączona do Sosnowca, stając się jego południową dzielnicą (sąsiadującą z Jęzorem).

AKS Górnik NiwkaW połowie lat 50-tych klub odzyskał historyczny człon nazwy „Amatorski Klub Sportowy”. Drużyna grywała w III lub IV lidze, a największe sukcesy nadeszły w latach 70-tych, gdy piłkarze z Niwki rozegrali pięć sezonów w II lidze (1971-76). W połowie lat 80-tych powrócili na zaplecze ekstraklasy, ale po jednym sezonie (1984-85) opuścili tę klasę rozgrywek. W rozgrywkach drugoligowych Górnikowi Niwka towarzyszył znak widoczny powyżej z prawej (z rokiem założenia umieszczonym centralnie na górze tarczy). Istniały także odznaki klubu, w których dodano górnicze młotki (pyrlik i żelazko) na dole tarczy.

W latach 90-tych „biało-zieloni” występowali w III lidze, pomimo trudności finansowych – po wycofaniu się kopalni z finansowania klubu. KWK „Niwka-Modrzejów”, zatrudniająca 2,4 tys. pracowników, została zlikwidowana w 1999 roku.

AKS Niwka herb klubuW 2001 roku słowo „Górnik” zniknęło z nazwy klubu, która po tej zmianie brzmiała AKS Niwka Sosnowiec. Nieznacznej korekcie uległ także znak klubu.

Ocena znaku [kwiecień 2016 r.]

W sierpniu 2015 roku odświeżono znak AKS dodając rozbłyski (tzw. gradienty) na tarczy i konturach [który przetrwał 2 lata – aktualizacja 2019 JM].

AKS Niwka herb klubu

Logo nie zyskało jakości, napisy Arialem i krzywizny tarczy pozostały, a błyski na nim komplikują jedynie percepcję znaku i aplikację na niektórych nośnikach. Do Niwki nie dotarła jeszcze moda na flat design, stąd znak klubu jawi się obecnie jako mało interesująca błyskotka.

Herb ten zawsze intrygował mnie z powodu połączenia symboli chorzowskich klubów oraz nietypowego – jak na górnicze kluby – symbolu trójlistnej koniczyny. Nie jest specjalnie oryginalny, ale zielony listek nadaje mu ma łagodny, optymistyczny charakter.

AKS Niwka herb klubu

Jak oceniasz obecne logo AKS Niwka?

  • 1 #koszmarne (37%, 10 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (26%, 7 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (19%, 5 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (15%, 4 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (4%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 27

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4

Zmiana znaku na 100-lecie

Po niecałych dwóch latach od odświeżenia herbu, na przełomie 2016 i 2017 roku klub z Sosnowca zaprezentował nowy znak! Okrągły emblemat z nazwą AKS Górnik Niwka, nawiązujący do wzoru używanego w czasach III ligi.

AKS Niwka herb klubuWidać, że próbowano połączyć przeszłość ze współczesną formą, jakkolwiek gradienty i złocenia według mnie zbędne. Nowy emblemat bardziej przypomina wzór chorzowskiego AKS, szkoda, że zrezygnowano z bardziej charakterystycznej tarczy w kształcie Trójkąta Reuleaux.