Amica Wronki herbPrzez lata Wronki kojarzone były z fabryką kuchenek oraz… więzieniem. Pod koniec XX wieku zbudowano tam klub piłkarski, który szybko wdarł się do ekstraklasy. Amica istniała przez 14 lat, z czego 11 spędziła w najwyższej polskiej lidze piłkarskiej.


© Autor: Jakub Malicki

Od 1945 roku produkowano we Wronkach kuchenki. Już pod koniec PRL-u fabryka sprzętów grzejnych, zwana później „Wromet”, stała się znaczącym eksporterem AGD na rynki zachodnie. Zanim firma została sprywatyzowana, wspierała drużynę LZS Czarni z pobliskiego Wróblewa.

W 1992 roku postanowiono połączyć Czarnych z wronieckim klubem MKS Błękitni, wskutek czego powstał Klub Sportowy Fabryki Kuchni „Amica” Wronki . Klub powstał dzięki fuzji, także przez fuzję zniknął z piłkarskiej mapy Polski (w 2006 połączony z WKP Lech Poznań).

Wroniecki zespół wywalczył w ekspresowym tempie awans do ekstraklasy (dzięki przeniesieniu drużyny do IV ligi już na początku istnienia). Wronczanie awansowali do ekstraklasy już po 3 latach istnienia, by spędzić tam następne 11 sezonów. Już w debiutanckim sezonie 1995-96 okazali się najsilniejszą drużyną Wielkopolski, zajmując 5. miejsce na koniec rozgrywek. Dwukrotnie piłkarze Amiki kończyli sezon Ekstraklasy na 3. miejscu, trzykrotnie zdobywali Puchar Polski. Także logo Amiki było trzykrotnie zmieniane.

Historia znaku
Wszystkie znaki Amiki miały kształt koła z wkomponowanym logo sponsora. Pierwszy znak był zarazem najdłużej obowiązującym. Przez 8 lat drużyna posługiwała się logo z charakterystycznymi siedmioma białymi gwiazdkami (a może śnieżynkami?) ułożonymi na niebieskim otoku. Wewnętrzna tarcza zawierała logo firmy Amica na białym pasku oraz piłkę z niebieskimi łatami (popularny w latach ’90 wzór z biblioteki Corel Draw).

Amica Wronki herb klubuZnak ten towarzyszył Amice podczas zwycięskiego finału o Puchar Polski – pamiętny mecz 13 czerwca 1998 roku w Poznaniu, w którym wronczanie pokonali 5-3 w kontrowersyjnych okolicznościach Aluminium Konin.

Debiut w europejskich pucharach także wypadł okazale, Amica pokonała maltański Hibernians 4-0 we Wronkach oraz 1-0 w Paola. W następnej rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów silniejszy okazał się SC Heerenveen (1-3 i 0-1).

W kolejnym sezonie Amica trafiła do rozgrywek o Puchar UEFA. Warto przypomnieć dramatyczny dwumecz z Broendby IF, w którym pierwszy mecz u siebie wronczanie wygrali 2-0, a w rewanżu 3-4 i fenomenalna gra Pawła Krzyształowicza. Podobnie jak wcześniej Widzew w Lidze Mistrzów, tak i wtedy Amica trafiła na Atletico, przegrywając dwukrotnie 0-1 i 1-4.

W 2000 r. znak Amiki poddano liftingowi. Pojawiły się w nim 3 szare wrony, z których jedna miała nogę opartą na piłce. Logo firmy w kontrze umieszczono na czerwonym tle okrągłej tarczy, od dołu dodając dwa niebieskie poziome pasy.

Amica Wronki herb klubuNa jubileusz w 2002 roku bardzo sprytnie wkomponowano znak ten w „10”, powstała niebanalna konstrukcja.

Kolejna zmiana logo nastąpiła w 2003 r., gdy utworzono Sportową Spółkę Akcyjną i przemianowano klub na Amica Sport SSA, a w logo pojawił srebrny (szary) otok z pełną nazwą klubu.

Amica Wronki herb klubuW sezonie 2004/05 Amica zakwalifikowała się do rozgrywek grupowych Pucharu UEFA, jako pierwsza polska drużyna. W eliminacjach odprawiła łotewskie FK Ventspilis (1-1, 1-0) oraz węgierski Kispest-Honved (1-0, 0-1, w rzutach karnych 5-4). Występy w grupie F zakończyły się kompromitacją wronczan: pierwszy mecz u siebie przegrany 0-5 z Rangersami, potem dwa razy 1-3 (Grazer AK oraz AZ) i na koniec 1-5 z AJ Auxerre. Wyjazdowy mecz przeciwko Francuzom był ostatnim pojedynkiem Amiki w europejskich pucharach.

W 2005 r. także ostatni raz zmieniono herb „Kuchenkowych” – przywrócono uproszczony znak z 2000 r., zamieniając jedynie logotyp firmy Amica (która przeszła rebranding) i ożywiając kolory.

Ocena znaku
Obecnie klub nie istnieje, więc nasuwa się wątpliwość – który znak mogę ocenić? Czy najdłużej funkcjonujące, pierwsze logo Amiki, czy nowsze znaki z wronami. Ponieważ wierzę, że zmiana herbu jest wynikiem jego ewolucji plastycznej, stąd pochylę się nad ostatnim znakiem zespołu. Emblemat z 2005 roku został profesjonalnie wyrysowany, a jego stylistyka podporządkowana działaniom marketingowym.

Wrony nawiązywały do nazwy miasta, ale też miały przyciągnąć oko najmłodszych kibiców. Rysunek ptaków wydaje się jednak zbyt skomplikowany (w mniejszych rozmiarach cienka kreska zlewa się choćby z żółcienią nóżek). Clip-artowa piłka oraz logotyp sponsora (właściciela) uzupełniły treść tego w sumie oryginalnego logo.

Amica Wronki herb klubu

Jak oceniasz logo Amiki Wronki?

  • 4 #wartościowe (32%, 9 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (25%, 7 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (21%, 6 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (18%, 5 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowane (4%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 28

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4