Asti Calcio restyling odświeżonyW autorskie piątki zapraszam Was do obejrzenia znaków sportowych wymyślonych lub odświeżonych przeze mnie. Dzisiaj chciałbym przybliżyć historię rebrandingu drużyny z Piemontu, świeżo upieczonego Mistrza Włoch.

W lipcu 2014 roku dostałem zapytanie od włoskiej agencji Penta Sport Management w sprawie odświeżenia znaku klubu futsalowego Asti Calcio A5. Załozona w 2005 roku drużyna z Piemontu zakończyła wtedy swój czwarty sezon w Serie A i w 75-tysięcznym Asti postanowiono podnieść poziom sportowy i wizerunkowy. Wcześniej (w 2012 roku) „Koguty” zdobyły Puchar Włoch, a w sezonie 2013-14 wygrali zasadniczą część rozgrywek, jednak w półfinale batalii o Mistrzostwo Włoch okazali się słabsi od Luparense.

Drużyna posługiwała się herbem z kogutem stojącym na okrągłej tarczy (piłce), składającej się z biało-czerwonych pól z nazwą ASTI oraz flagą Piemontu.

Asti Calcio restyling odświeżonyKlient wymagał, by odświeżenie znaku było subtelne, nie prowadziło do zmiany charakterystycznych dla klubu elementów. Wykonałem analizę znaku wraz z rekomendacją odnośnie zmian. Kompozycja herbu była niezła, jednak korekty wymagały:
1. rysunek koguta – niedbale wykonany,
2. rysunek szarfy – wyglądającej jak gotowiec z banku Clipartów,
3. liternictwo na szarfie oraz piłce – nieczytelne i niedopasowane do charakteru znaku,
4. kształt tarczy (piłki) – nieregularne łuki i brak symtetrii.

Asti Calcio restyling odświeżonyFantastycznie, że Włosi zaufali mi i projekt przeszedł bez komplikacji Jedyne uwagi dotyczyły tonacji kolorystycznej (początkowy projekt był w odcieniach pomarańczowego, ale postanowiliśmy rozszerzyć gamę o czerwień).

Asti Calcio restyling odświeżonyJak zwykle, przygotowałem warianty kolorystyczne znaku – wersję inwersyjną oraz monochromatyczną, by umożliwić aplikację logo na nietypowych materiałach.

Asti Calcio restyling odświeżonyZaprojektowałem także podstawowe materiały Corporate Identity, wizytówki, papeterię, koperty, przydatne w codziennej pracy klubu.

Asti Calcio restyling odświeżony

Chwilę później klient zwrócił się także z prośbą o zaprojektowanie identyfikacji dla nowej marki – Orange Futsal, pod którą prowadzona jest akademia piłkarska. Dostałem luźniejsze wytyczne – identyfikacja miała mieć podobne kolory do klubu Asti i być w nowoczesnym, minimalistycznym klimacie. Miałem uniknąć nawiązań do koguta i lokalnych odniesień.

Orange Futsal logoWykonałem 3 propozycje znaku, klient wybrał tę najprostszą i najbardziej uniwersalną.

Asti Calcio restyling odświeżonyTutaj także wykonałem materiały identyfikacyjne, poza serwisem internetowym, który klient wykonał we własnym zakresie.

Orange Futsal logo

Orange Futsal logo

Orange Futsal logo

Orange Futsal logo

Sezon 2015-16 drużyna Asti rozpoczęła od wysokiego zwycięstwa nad Luparense (7-3), w kolejnym meczu „Pomarańczowo-czarni” pokonali na wyjeździe Napoli 2-1. Rozpoczęli marsz po Mistrzostwo Włoch. Rundę zasadniczą zakończyli na pierwszym miejscu w tabeli, wygrywając 13 meczów, tylko raz przegrywając! W rundzie mistrzowskiej trafili na Carlisport Cogianco, z którym niespodziewanie przegrali u siebie 4-6. W rewanżu piłkarze Orange Sport wygrali jednak 5-0, w kolejnym był remis 3-3 i to podopieczni trenera Cafu awansowali do półfinału.

Orange Futsal logo

W półfinale drużyna z Asti mierzyła się z „lwami” z Montesilvano, czyli klubem Acqua e Sapone Calcio a 5. Do wyłonienia zwycięzcy konieczne były trzy mecze, z których dwa wyjazdowe wygrała drużyna „pomarańczowo-Czarnych” (2-4, 4-2, 2-1).

Orange Futsal logoFoto: Constantin Pletosu

W finale Orange Futsal zmierzył się z Realem Rieti (pochodzącym z regionu Lacjum). Drużyna z serca Włoch (w miasteczku znajduje się umowny środek państwa) okazała się godnym rywalem dla „Kogutów”. Wygrała pierwszy mecz 2-1. Jednak kolejne trzy zakończyły się tryumfem Asti. Mecz 7 lipca w Asti (na Pala San Quirico) rozstrzygnęły rzuty karne, w których gospodarze wygrali 7-6 (w meczu 4-4) i wywalczyli pierwszy tytuł Mistrza Włoch w swojej ponad dziesięcioletniej historii.

Orange Futsal logo

Congratulazioni per lo scudetto!!!