Avia Świdnik logo klubuNa koniec wędrówki po klubach ze Stalą w rodowodzie, dotarliśmy do Świdnika. I tu mam dla Was świetną wiadomość – od kilku dni tamtejsza Avia ma nowy herb, więc nadarzyła się okazja, by ocenić tę zmianę.


© Autor: Jakub Malicki

1 maja kibice w Świdniku będą świętować 65 urodziny fabrycznego – niegdyś – klubu. Będą mieli co wspominać, bowiem 21 sezonów Avia rozegrała na zapleczu ekstraklasy, ostatni raz w 1999 roku – co czyni ją rozpoznawalną marką na piłkarskiej mapie Polski. Największymi sukcesami żółto-niebieskich okazał się ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonie 1985/86 – po wcześniejszym wyeliminowaniu Ruchu Chorzów – oraz 5. miejsce w II lidze (grupa II) w 1982 roku, ze stratą 8 punktów do zwycięskiej Cracovii.

W Świdniku z nostalgią wspominają lata 80-te, obecnie drużyna piłkarska rywalizuje na IV poziomie rozgrywek (3. Liga), a siatkarze (w 1976 r. brązowi medaliści Mistrzostw Polski) na trzecim poziomie. 26 stycznia obie sekcje – piłkarska GPTS Avia i siatkarska ASPS Avia – trafiły do spółki z o.o., założonej pod nazwą MKS Avia Świdnik. Przy wsparciu miasta – dofinansowanie klubu kwotą 3 milionów złotych – przywracają blask tamtejszym drużynom, które w ostatnich latach wyglądały naprawdę źle. Na szczęście koszmarne emblematy GPTS i ASPS wkrótce zostaną zapomniane, dzięki zastąpieniu ich przez wielce udany herb MKS. Nowy wzór nawiązuje do herbu FKS Avia, sięgnijmy więc do historii klubu by zobaczyć, jak zmieniał się na przestrzeni lat.


Początki przy fabryce śmigłowców

Świdnik położony 10 km na zachód od Lublina zamieszkuje obecnie 40 tys. osób, czyli blisko czterokrotnie więcej niż pół wieku temu. A na początku XX wieku byłą to niewielka osada, w której okolicach władze II RP planowały umiejscowić lotnisko i cywilną szkołę pilotów. Decyzja zapadła w 1934 roku, trzy lata później rozpoczęto budowę, a w czerwcu 1939 roku otwarto szkołę w obecności marszałka Rydza-Śmigłego. Inwestycja nie miała szans się zwrócić, bowiem trzy miesiące później wybuchła II wojna światowa i już w pierwszych jej dniach Luftwaffe zbombardowało obiekty.

Za to po wojnie w okolicy lotniska zlokalizowano Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego o specjalności lotniczej, otwartą w 1951 roku. Produkowano samoloty, potem śmigłowce, a od 1954 roku także motocykle. Budowano bloki mieszkalne, szkołę, kino, a pracownicy WSK stworzyli drużynę piłkarską pod patronatem Zrzeszenia Sportowego „Stal”, w maju 1952 roku, która zyskała miano Koła Sportowego nr 4 w województwie (nr 1 powstał w Kraśniku, nr 2 w Poniatowej, a 3. w Lublinie).

Stal Świdnik logo klubuDodajmy, że drużyna posługiwała się nazwą Robotniczy Klub Sportowy „Stal”, znajdziemy także odznakę, której rekonstrukcję zamieszczam powyżej. Różniła się ona od logo zrzeszenia, czy jednak była używana w tamtych czasach? Tutaj nie mam pewności. Wzór ten pojawia się w książce Jacka Kosierba „Żółto-niebiescy 1952-2012”, ale nie została uwieczniona przez Sławomira Strycharskiego w swoim katalogu, także wygląd odznaki wskazuje na powstanie w późniejszych latach.

W 1954 roku Świdnik otrzymał prawa miejsce (wcześniej istniał jako gromada Adampol) i wkroczył w okres szybkiego rozwoju. Świadectwem niech będzie wzrost ludności miasta, od 6,7 tys. w 1955 roku, do 39 tys. w 1988, czyli mniej więcej o 10 tysięcy co dekadę. Także miejscowy przyzakładowy klub rozwijał się. Drużyna Stali WSK wygrała rozgrywki czwartoligowe w 1955 roku i awansowała do III ligi. Dwa lata później przemianowano klub na FKS Avia, a autorem nazwy, wyłonionej w konkursie, był Wacław Kosz.

Avia Świdnik logo klubuFabryczny klub zyskał także nowy herb – na żółto-niebieskiej tarczy przeciętej w skos, umieszczono uproszczony rysunek ptaka, najpewniej żurawia. Na najstarszych odznakach Avii żuraw ma kolor metalu, na proporczykach z lat 70-80-tych był biały. Trudno ustalić, jak dokładnie zmieniał się herb w tych czasach – bowiem na każdym źródle wzory różnią się detalami. Na odznace jubileuszowej z 1972 roku napis „AVIA” ma charakterystyczne litery „A” pozbawione poprzeczki, stąd wnioskuję, że ten najstarszy znak był jeszcze wtedy używany.

Jest on o tyle istotny, że w 1973 roku Avia dostała się do II ligi, trafiając do tzw. grupy północnej. Pierwszym rywalem świdniczan był RKS Stoczniowiec Gdańsk, a mecz zakończył się ich porażką.

Avia Świdnik debiut w II lidzeW sumie, debiutancki sezon na zapleczu ekstraklasy zakończyli z 12 porażkami oraz trzema 9-tkami: odnieśli 9 remisów i 9 zwycięstw, co dało 9. miejsce na koniec sezonu, z punktem przewagi nad strefą spadkową. Pierwsza przygoda z II ligą trwała przez 7 sezonów, w 1980 roku Avia spadła o poziom niżej. Po sezonie wrócili na zaplecze ekstraklasy, zajmując następnie wspomniane powyżej, najwyższe w historii – 5. miejsce. Kolejne lata w kratkę, balansowali między II a III ligą, dopiero od 1991 roku zatrzymali się na zapleczu ekstraklasy na kolejne 8 lat.

Avia Świdnik logo klubuŚwidniczanie opuszczali II ligę pod zmienioną nazwą, w 1998 roku podjęto uchwałę o przemianowaniu FKS na Klub Sportowy „Avia”.


Złamanie tradycji

Dwa lata później kolejna zmiana – tym razem rewolucyjna – wydzielono z klubu sekcje, które przekształcono w samodzielne stowarzyszenia. Na piłkarskiej mapie Polski pojawił się podmiot o nazwie Gminno-Powiatowe Towarzystwo Sportowe „Avia” Świdnik i to koszmarne logo, którego rekonstrukcje zamieszczam poniżej (ta umieszczona z lewej pochodzi z legitymacji, ta z prawej z proporczyka).

Avia Świdnik logo klubuUpadek klubu był bolesny, nowe stulecie żółto-niebiescy witali w IV lidze lubelskiej. Co prawda, w 2005 roku zdołali awansować o poziom wyżej, ale trzy lata później, podczas reorganizacji rozgrywek spadli do nowej III ligi.

W 2008 roku logo GPTS zostało odświeżone, przywrócono tarczę i żurawia, nawiązujące do herbu FKS, a na żółtym polu pojawiła się dodatkowo sylwetka piłkarza.

Avia Świdnik logo klubuTakże drużyna siatkówki, występująca pod nazwą ASPS Avia miała swoje logo, na którym zabrakło białego ptaka, ale zachowano układ napisów podobny do tego z historycznych wzorach. Szczęśliwie dla nich, kilka dni temu trafiły do Miejskiego Klubu Sportowego „Avia” i mogą posługiwać się bardziej jakościowym znakiem.


Opinia o nowym znaku

Rzadko chwalę tu znaki klubów wyrysowane w ostatnich latach, bo przeważnie ich wykonanie jest na amatorskim poziomie. W Świdniku miła niespodzianka – nowy herb Avii jest wyrysowany zgodnie z wszelkimi prawidłami projektowymi. Kompozycja bez zbędnych ozdobników, dwa kolory, proste liternictwo współgrające z rysunkiem żurawia oraz nawiązanie do dawnego znaku FKS. Pewnie, że wywaliłbym te poprzeczki z liter „A” i dopasował kąty zagięć na sylwetce żurawia, jednak to tylko kwestia decyzji autora, a nie konieczności – projekt w takim kształcie absolutnie broni się.

Avia Świdnik logo klubuJeśli porównamy go z emblematem GPTS – zmiana wręcz wyśmienita. Zrezygnowano z „piłkarzyka” depczącego po głowie żurawia, zwiększono kontrast kolorów i zmieniono kształt tarczy na spodzie – co uważam za doskonałą decyzję. Tutaj znowu kąt zbiegu linii tarczy mógł być dopasowany do nachylenia żurawia, ale proporcje znaku wydają się wyważone. Gratuluję autorowi udanej realizacji, zapraszam Was do oceniania – czy Avia zdobędzie tytuł „logo miesiąca” w naszym serwisie?

Logo Avii Świdnik

Jak oceniasz znak MKS Avia Świdnik?

  • 5 / doskonały (44%, 401 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (44%, 396 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (12%, 108 razy oceniany)

Ilość głosów: 905

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 4,2

Źródła:
Jacek Kosierb: „Żółto-niebiescy 1952-2012”. Świdnik: Jacek Kosierb, 2012

Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej 1945-70, tom III; Warszawa 2013

http://www.avia-swidnik.pl/historia.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludno%C5%9B%C4%87_%C5%9Awidnika

http://www.mok.swidnik.pl/wydarzenia-strefa-historii/aktualnosci-strefa-historii/1408-historia-bliska-wrzesien-1939-na-lotnisku-w-swidniku

https://pl.wikipedia.org/wiki/II_liga_polska_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1973/1974)

http://www.dziennikwschodni.pl/sport/trzy-miliony-dla-mks-avii-swidnik,n,1000193424.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awidnik

dostęp: 30/01/2017

Podziękowania dla Bogdana Cisaka za podesłanie pomocnych materiałów.