Babia Góra Sucha Beskidzka logoW drodze do Zawoi, skąd wiodą szlaki na Babią Górę, zatrzymałem się w Suchej Beskidzkiej. Moją uwagę zwrócił emblemat miejscowego klubu, widniejący na banerze przy stadionie. Znak MKS Babia Góra z uproszczonym rysunkiem najwyższego szczytu Beskidów spodobał mi się od pierwszego wejrzenia.

Ocena znaku
Okrągła tarcza przecięta rysunkiem góry w niebiesko-czerwonych barwach klubu stanowi o jakości tego logo. Wątpliwości pozostawia jedynie typografia, tj. wykorzystanie dwóch krojów szeryfowych: egipcjanki Geometric Slabserif 703 dla nazwy „Babia Góra” (pisanej po łuku) i Clarendon Black dla członu „MKS”. Napis na łuku jest ciasno ułożony i w mniejszych rozmiarach traci czytelność. Jednak dlaczego autor nie zastosował tego kroju dla członu „MKS”? Podobnie rok założenia wypisany krojem Geometric Slabserif 703, który ma wąskie cyfry i wygląda w tym układzie jakby nie pasował do znaku.
Dodać jeszcze muszę, że logo Babiej Góry funkcjonuje także w wersji z nazwą miasta pisaną po łuku na białej obwódce tarczy. Ja posłużyłem się wersją sfotografowaną przy stadionie.

Nie udało mi się wyjaśnić znaczenia kształtu obwódki wokół tarczy. Wygląda na koło zębate (symbol przemysłu metalurgicznego) lub lokalny ornament.


gwiazdagwiazdagwiazdagwiazdagwiazdaOryginalność

gwiazdagwiazdagwiazdapustapustaCzytelność

gwiazdagwiazdagwiazdapustapustaPrecyzja wykonania

gwiazdagwiazdapustapustapustaLiternictwo

gwiazdagwiazdagwiazdagwiazdapustaPonadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4

Historia znaku
Istnieje kilka emblematów klubu, założonego w 1918 r. Najbardziej wiarygodnym logo, wydaje się to uwiecznione na odznace emaliowanej. Elipsa poziomo ułożona z nazwą „Babia Góra Sucha Besk.” pisaną po łuku i dopiskiem „KKS” w pionie (nawiązanie do kolei),
w środkowej tarczy zawierająca rysunek szczytu z rokiem założenia klubu.
Po zmianie nazwy klubu na MKKS (Miejski Kolejowy Klub Sportowy), także dopasowano akronim widniejący w logo.

Babia Góra Sucha Beskidzka logo

Babia Góra Sucha Beskidzka logo