Bytovia herbDzięki wsparciu firmy produkującej okna, w Bytowie mają drużynę na zapleczu Ekstraklasy. Kilka lat wcześniej, w nagrodę za awans do II ligi, miejscowi piłkarze wożeni byli autokarem FC Barcelony!

17-tysięczny Bytów kusi atrakcjami turystycznymi (jak zamek krzyżacki, położony pośród jezior i lasów), niedawno można tam było zwiedzać autokar… FC Barcelony! W 2011 z okazji awansu do II ligi, sponsor miejscowego klubu zafundował piłkarzom przejażdżkę autokarem, który wcześniej należał do „Dumy Katalonii”!*

Leszek Gierszewski, właściciel firmy Drutex, zainwestował w Miejski Klub Sportowy „Bytovia” w 2003 roku. Dzięki wsparciu firmy produkującej stolarkę okienną, drużyna z kaszubskiego miasteczka wspięła się o trzy klasy rozgrywkowe w ciągu dekady (2005 – awans do 4. ligi, 2011 – awans do 3. ligi, zwanej II ligą, 2014 – awans do I ligi).

W tym roku „Czarne Wilki” z Bytowa obchodzą jubileusz 70-lecia. Z tej okazji na fanpage klubu przybliżane są ciekawostki z historii klubu, m.in. odwzorowane stroje z przeszłości czy dawny znak Budowlanych (nazwa klubu w latach 1949-55).
Bytovia herbEmblemat, który widnieje na materiałach Drutex-Bytovii umieściłem po prawej, obok znak Zrzeszenia Sportowego Budowlani. Zauważmy, że obie wersje różnią się detalami (wykończenie monogramu czy niuanse rysunku tarczy). W tych latach obowiązywał herb zrzeszenia, choć możliwe, że w Bytowie powstała jego zmodyfikowana wersja, czy to w czasach stalinowskich, czy dla potrzeb materiałów jubileuszowych.

Po 1955 roku nazwa klubu kilkakrotnie była zmieniana, ze względu na różne podmioty finansujące miejscowych sportowców.. W latach 1955-56 była to Gwardia, przez następne 2 lata – Sparta, a od 1958 roku LKS Bytovia. W 1962 roku MKS Bytovia/Start, a w 1975 roku klub trafił do Ludowego Zrzeszenia Sportowego, zmieniając nazwę na LZS Bytovia.

W 1978 roku pojawił się w Bytowie klub o nazwie MLKS Baszta, by po 14 latach przybrał miano obowiązujące do dzisiaj – MKS Bytovia. W 1993 roku „czarno-biało-czerwoni” pierwszy raz zagrali w III lidze (jednak po sezonie zostali zdegradowani). Od 2003 roku w nazwie klubu pojawił się człon „Drutex” (od marki sponsora). W tamtym okresie powstało obecne logo klubu (które nie zawiera logotypu sponsora – co warto pochwalić).

Ocena znaku
Logo Bytovii ma nietypową konstrukcję – trzon stanowi romb z wypisanym monogramem „B” umieszczony centralnie na okrągłej tarczy, podzielonej na dwa pola w barwach klubowych (czerwone i czarne). Mimo skomplikowanej formy, logo ma niezłą czytelność w mniejszych rozmiarach.

Zapewne można by uprościć ten znak, na spodzie tarczy wystarczyłaby nazwa Bytovia (tylko klub z Bytowa nosi takie miano), na górze zamiast MKS można by wkomponować rok założenia. Obecnie widnieje rozdzielony na dwa człony („19” po prawej i „46” po lewej – według opisu heraldycznego), podobnie jak rok „1917” na znaku Rosenborga BK Trondheim (tamten znak także ma kształt rombu).

Dodano także wieniec, który – choć zbędny – urozmaica kompozycję (czyżby nawiązanie do ludowej przeszłości zespołu?).

Najsłabszą stroną znaku Bytovii jest liternictwo – monogram i rok założenia wypisane niezbyt czytelnym krojem Revue BT, zaś nazwa klubu Arialem Bold. Szkoda, że nie pokuszono się o bardziej indywidualne kroje (szczególnie mam tu na myśli monogram).

W moim rankingu znak uzyskał wysoką notę, ciekawe jak Wy ocenicie logo Bytovii?

Bytovia herb

Jak oceniasz znak Bytovii?

  • 4 #wartościowy (38%, 9 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (33%, 8 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (21%, 5 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (8%, 2 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 24

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

*http://bytow.naszemiasto.pl/artykul/autokar-fc-barcelony-dla-bytovii-na-stale,952941,artgal,t,id,tm.html