Cagliari Futsal logo klubuPrzygodę z projektowaniem logo dla włoskich klubów zaczynałem na Sardynii. Drużyna Cagliari przechodziła wówczas zmiany organizacyjne i postanowiono przy okazji odświeżyć herb. Udało się namówić klienta na większą zmianę logo.

Położone na południu Sardynii, zamieszkane przez 157 tysięcy osób – Cagliari to ważny port śródziemnomorski i największe miasto całej wyspy.

Najbardziej znanym tamtejszym klubem jest Cagliari Calcio, futbolowy Mistrz Włoch z 1970 roku, obecnie wracający do Serie A po roku nieobecności. Jak pewnie wiecie, od zeszłego roku piłkarzem klubu jest obrońca reprezentacji Polski, Bartosz Salamon.

W cieniu klubu ze Stadio Sant’Elia istnieje drużyna piłki halowej Cagliari Futsal. Mniej znana od sąsiada, choć należy do jednego ze starszych klubów w tej dyscyplinie. Cagliari C5 powstał w 1991 roku, po 8 latach istnienia zakwalifikował się do Serie A. W XXI wieku balansował między futsalową ekstraklasą, a Serie A2 (czyli drugim poziomem rozgrywek). Po kilku zmianach nazw, powodowanych zmianami własnościowymi – w 2010 wrócono do pierwotnej Cagliari C5. Czołowy wówczas klub Serie A2 miał cel – zakwalifikować się do włoskiej ekstraklasy. Blu-rosso najbliżej celu byli w 2012 roku, gdy dotarli do finału – w którym silniejsze okazało się Canottieri Lazio. Rok później znowu dotarli do finału, lecz tym razem poza zasięgiem okazała się drużyna Napoli. To rywale zagrali w Serie A…

Wkrótce nastąpiły kolejne zmiany w klubie – korekcie uległa nazwa, która od 2014 roku brzmi L’Associazione Sportiva Dilettantistica Cagliari Futsal, w skrócie – Cagliari Futsal. Postanowiono zmienić także herb klubu. Zgłosiła się do mnie agencja Penta Sport Management z zapytaniem o wykonanie takiego projektu.

Cagliari Futsal logo klubuWcześniej drużyna posługiwała się mało interesującym herbem, wyglądającym na „przeróbkę” logo Juventusu. Założeniem do rebrandingu było wkomponowanie symbolu Sardynii – tzw. quattro mori – czyli czterech głów Maurów koloru czarnego, ułożonych na białych polach między ramionami czerwonego krzyża. Co ciekawe, symbol ten występuje w dwóch wersjach: twarze Maurów zwrócone w prawo (wg zasad heraldyki) z zasłoniętymi bandażem oczami widnieją w herbie Sardynii. Od 1999 roku obowiązuje flaga regionu, na której twarze zwrócone są w przeciwnym kierunku, a Maurowie mają odsłonięte oczy i bandaże nieco wyżej, na czołach. Ustaliliśmy, że w logo Cagliari Futsal twarze Maurów będą zwrócone w tym samym kierunku jak na herbie regionu – czyli w heraldyczne prawo.

Cagliari Futsal logo klubuWyrysowałem na nowo głowy Maurów oraz uprościłem ich wygląd, tak by wyglądały uniwersalnie i w przyszłości nie musiały być poprawiane w ślad za ewentualną zmianą rysunku herbu Sardynii. Godło umieściłem na okrągłej tarczy z wystylizowanym otokiem w barwach klubu. Odcień czerwonego miał być bardziej zbliżony do karmazynowego, wybrałem kolor Pantone 200 C.

Po akceptacji logo, przygotowałem także podstawową księgę znaku, zawierającą warianty kolorystyczne oraz wytyczne do jego stosowania. Zaprojektowałem także niezbędne materiały identyfikacyjne, takie jak wizytówki, papeterię czy koperty.

Cagliari Futsal logo klubuCagliari Futsal logo klubuCagliari Futsal logo klubuCagliari Futsal logo klubu

Szczęśliwie udało się przekonać klienta do minimalistycznego rozwiązania, co wcale nie było pewne – Włosi podobnie jak Polacy lubią efektowne rozwiązania (przy czym efektowne często oznacza bogate w efekty).

Szkoda, że klient nie był gotowy na głębsze zmiany wizerunkowe – z różnych powodów, o których nie będę tu wspominał. Czuję niedosyt, jakkolwiek nieskromnie mówiąc – jestem zadowolony z tego projektu. Czy jednak Wam się spodobał?