Czarni Dęblin herbDęblin to miasto, w którym kształci się lotników. Jednak miejscowe kluby piłkarskie nigdy nie wzniosły się ponad poziom III ligi piłkarskiej i – co gorsze – nie uniknęły upadków.

Szukając klubu z Lubelszczyzny, który mógłby trafić do działu znaków historycznych, czyli obecnie nie funkcjonujących, miałem nie lada problem. Kilka drużyn, jak WKS Orlęta Dęblin czy KS Hetman Zamość, formalnie przestało istnieć kilka lat temu, jednak założono kluby nawiązujące do ich tradycji (MKS Orlęta 1925) lub czynione są takie próby (AMSPN Hetman Zamość, który przejął herb zlikwidowanego klubu).

Także Czarni z Dęblina zawieszali działalność w przeszłości, jednak za każdym razem pojawiali się ludzie, którzy nie pozwolili zniknąć klubowi z piłkarskiej mapy Polski. W tym roku problemy finansowe spowodowały, że KKS nie rozpoczął rundy jesiennej w żadnej klasie rozgrywek (sezon 2014/15 dęblinianie spędzili w IV lidze).

Historia znaku
Na stronie Czarnych* trafiłem na reportaż o bohaterskim Czesławie Majsterku, człowieku-symbolu klubu. Nie będę streszczał tego ciekawego tekstu, przytoczę jedynie wyłowione w nim nazwy klubu z Dęblina.

Klub powstał w 1947 roku jako AKS Czarni Dęblin. Akronim w nazwie nawiązywał do konspiracyjnego Amatorskiego Klubu Sportowego, zaś „Czarni” do koloru kolejarskich mundurów. Jak widzimy, od początku patronem piłkarzy była kolej, a w 1950 roku zmieniono nawet nazwę na Kolejarz Dęblin.

Czarni Dęblin herb W 1958 roku przywrócono nazwę Czarni, jednak szybko klub przestał istnieć (wchłonięty przez Orlęta Dęblin).

Pod koniec lat 60-tych reaktywowano Czarnych, a w 1971 zmieniono nazwę na KS Delta Dęblin. Trzy lata później miejscowe zakłady objęły mecenatem ów zespół, zmieniono także nazwę na MZKS Delta. W 1979 roku Delta stała się z powrotem Czarnymi, a w 1984 roku akronim MZKS zamieniono na KKS (Kolejowy Klub Sportowy).

Ocena znaku
Ostatnie logo Czarnych przypomina dawną odznakę KKS, zawiera jednak inne liternictwo (nieszczęsny Arial). Znak o klasycznej kompozycji, symetryczna tarcza z ozdobnym listowiem w kolorze czarnym, z wewnętrznym polem podzielonym w lewy skos, wypełnionym niebiesko-czerwonymi barwami. Na skosie umieszczono monogram „C” oraz nazwę miasta po łuku.

Nagromadzenie wielu elementów sprawiło, że logo traci czytelność (napisy giną w pomniejszeniu do 60 px, także liście zlewają się w niewyraźną plamę). Także charakter znaku wydaje się przestarzały. Miejmy nadzieję, że Czarni odrodzą się w niedalekiej przyszłości z odświeżonym emblematem.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://czarnideblin.s.futbolowo.pl/menu,9,154,historia.html
dostęp: 2015/11/24