Czarni Staniątki logo klubuPodkrakowskie Staniątki znane są z najstarszego w Polsce klasztoru benedyktynek. W pobliżu opactwa, mieści się stadion Ludowego Klubu Sportowego „Czarni”, świętującego w tym roku 70-lecie założenia. Wkrótce powstanie tam nowoczesna baza sportowa.


© Autor: Jakub Malicki

Wizyta w Staniątkach jest jak zanurzenie się w kadrze filmu Kolskiego, gdzie szybko poczujesz urok prowincji, zakłócony jedynie odgłosem przejeżdżającego pociągu.

Czarni Staniątki logo klubuRemiza, biblioteka, szkoła, kapliczka z 1914 r. z figurką Świętego Floriana, kilka domów z kolorową, drewnianą elewacją, nad którymi góruje kościelna wieża. Nie jest to jednak typowy obiekt sakralny, jakich setki w wiejskiej Polsce, a monumentalny klasztor benedyktynek w stylu wczesnogotyckim.


Zabytki w przededniu modernizacji

Według miejscowej legendy, Staniątki zawdzięczają swoją nazwę Św. Wojciechowi, który podczas podróży misyjnej zatrzymał się na „staniatky” w pobliżu Puszczy Niepołomickiej. 300 lat później zbudowano tam klasztor, w którym zamieszkały Mniszki Zakonu Świętego Benedykta. Dzisiaj opactwo skrywa wiele cennych archiwaliów i dzieł sztuki sakralnej, które obecnie można zwiedzać jedynie w niedziele. Wkrótce zbiory mają być udostępnione w muzeum budowanym obok klasztoru.

Klasztor Benedyktynek w Staniątkach

Rewitalizację czeka także stadion miejscowego klubu „Czarni”, oddalony o 600 metrów od murów klasztornych. Władze Niepołomic – gminy, w skład której wchodzą Staniątki – budują tam kompleks sportowy za ponad 7 milionów złotych. Do 2021 r. powstanie obiekt z pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, dwutorową bieżnią lekkoatletyczną i oświetleniem, dwa boiska o wymiarach Orlika, trybuny na 200-300 widzów i dwa pawilony szatniowo-gospodarcze. Inwestycja jest realizowana z myślą o dzieciach i młodzieży, trenujących w Szkole Futbolu Staniątki.

Źródło: http://www.szkolafutbolu.pl

Nie widziałem wizualizacji nowego ośrodka sportu, jednak mam nadzieję, że projekt został wpasowany w charakter miejsca i nie będzie kolejnym blaszano-szklanym kontenerem, jakich wiele powstaje w westernizowanej Polsce. Drewniany budynek klubowy i sąsiadująca z nim altana, które tam stoją obecnie, mają w moim odczuciu więcej uroku, wpisują się w krajobraz miejscowości.

Czarni Staniątki logo klubu

Sympatyka znaków piłkarskich uraduje emblemat Czarnych, widoczny w kilku miejscach na obiekcie, m.in. na ławkach rezerwowych i szyldzie.


Historia znaku

Dzieje zorganizowanego futbolu w Staniątkach sięgają 1949 roku, gdy założono tam Ludowy Zespół Sportowy „Ognisko”, zrzeszony w Radzie Powiatowej LZS w Bochni. Początkowo siedziba klubu mieściła się w Domu Gromadzkim, pięć lat później została przeniesiona do remizy OSP, a w 1960 – do Domu Kultury.

W 1959 r. zmieniono nazwę klubu na LZS Czarni, pod którą występował przez następne 4 dekady.

Czarni Staniątki logo klubu

Emblematy Czarnych z tego okresu możemy odwzorować na bazie odznak o charakterystycznej tarczy, różniących się jednak kolorystyką. Jak widzimy, niesymetryczna tarcza została na nich podzielona w lewy skos, na którym umieszczono nazwę „Czarni”. Na polu zielonym akronim „LZS”, skomponowany w skos, w dolnym polu znalazła się nazwa miejscowości. Poszczególne odznaki różnią się układem kolorów na polach, trudno powiedzieć w którym roku ustalono dzisiaj stosowaną kolejność barw: zielony-biały-czerwony.

Ikoną klubu został Tadeusz Szybiński, który od 1961 r. sprawował stanowisko prezesa klubu przez blisko pół wieku. Dzisiaj staniątecki stadion nosi imię zmarłego w 2009 r. gospodarza, którego wizerunek upamiętniono na pomniku postawionym obok drewnianego budynku.

Czarni Staniątki logo klubu

W trakcie zarządzania klubem przez śp. Szybińskiego, Czarni trzykrotnie awansowali do klasy A (1975, 1984, 1998) oraz debiutowali w lidze okręgowej. Na 60-lecie klubu oddano także wspomniany budynek klubowy i trybunę na 300 miejsc.


Opinia o znaku

Od 1990 roku w nazwie Czarnych widnieje człon „Ludowy Klub Sportowy”. Wówczas korekcie uległ także emblemat klubu, w którym pojawił się akronim „LKS”. Pod takim szyldem klub odniósł największy sukces w historii – drużyna piłkarska seniorów awansowała do IV ligi w 2012 r.

Czarni Staniątki logo klubu

W Staniątkach używają dwóch wersji herbu, różniących się liternictwem i barwą konturów. Dla potrzeb tego artykułu wyeksponowałem emblemat ze złotymi obrysami, widoczny także na miejscowym stadionie. Jak wspomniałem, znak wyróżnia się kształtem tarczy, pozbawionej symetrii w górnej części oraz wykończeniu na spodzie. Tarcza stanowi o jego odrębności wizualnej, bowiem znajdziemy w Polsce wiele herbów ludowych drużyn, w których kompozycja emblematu została przecięta po skosie na 3 pola.

Napisy złożono krojem Bank Gothic, zaprojektowanym w 1930 roku przez Morrisa Fullera Bentona, zdigitalizowanym przez Linotype w latach 80, który tutaj niespecjalnie pasuje. Jak widzimy, rysunek choćby glifu „C” nie współgra z łukiem tarczy. Co gorsze, na oryginalnym wzorze nazwę miejscowości pozbawiono diakrytyka „Ą” (brakuje ogonka, który poprawiłem w opublikowanym tutaj znaku)… Gdyby autor współczesnej wersji herbu użył bardziej charakternego kroju lub nawet czytelnego grotesku, emblemat zasługiwałby na wyższą notę.

Nawet, jeśli uznamy tarczę herbu Czarnych za wyróżniającą, brakuje mi tu jakiegoś unikalnego symbolu, dzięki któremu Czarni byliby rozpoznawalni. Choćby takiej choinki, jak w znaku Puszczy Niepołomice. Jedynym nawiązaniem do nazwy klubu jest barwa napisu „Czarni”.

W najbliższym czasie Staniątki czekają wielkie zmiany infrastrukturalne, więc pozostaje mieć nadzieję, że również znak klubu zostanie odświeżony.

Jeśli zainteresował Was znak Czarnych, podzielcie się opinią w komentarzu lub notą w poniższej ankiecie. Przy okazji życzę Wam, Drodzy Czytelnicy, pogodnych Świąt Wielkanocnych, złapania oddechu od codziennych spraw i przypływu wiosennego optymizmu.

Czarni Staniątki logo klubu

Jak oceniasz znak LKS Czarni Staniątki?

  • 3 / poprawny (40%, 24 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (32%, 19 razy oceniany)
  • 2 / niedopracowany (22%, 13 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (3%, 2 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (3%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 60

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 2,6


Źródła:

Nowy ośrodek sportu w Staniątkach

Historia Czarnych Staniątki

60 lat sukcesów Czarnych Staniątki