Diana Katowice logo klubuMityczna bogini łowów, lasów i płodności – Diana – została patronką niemieckiego klubu, który po I wś uczestniczył w polskich rozgrywkach piłkarskich. Na koszulkach katowickich piłkarzy widniał wtedy prosty, lecz wyrazisty monogram…


© Autor: Jakub Malicki

Coraz więcej wiemy o klubach sportowych istniejących na początku poprzedniego stulecia, także tych pogrzebanych wraz z wybuchem II wojny światowej. Możliwe, że Diana nie znalazła się nigdy w centrum zainteresowania internauty pasjonującego się futbolem, choć w kilku miejscach w sieci znajdziemy wspomnienia losów katowickiej drużyny o zielono-biało-czarnych barwach. Krótką wzmiankę, ale bardzo pomocną do opracowania tego wpisu, znajdziecie np. na Wikipedii oraz na blogu Pawła Czado. W tych opracowaniach przeczytamy m.in. wspomnienie reprezentantów Polski wywodzących się z Diany, czyli Pawła Lubiny i Otto Riesnera. Nie był to bowiem klub wrogi Polakom, jego władze nie nakazywały zawodnikom przyjmowania niemieckiego obywatelstwa.

Mnie zainteresował emblemat drużyny ze stadionu przy ul. Kościuszki (przed I wś grała na Placu Andrzeja, przy dworcu PKP). Znak z wyeksponowanym monogramem, a w tym miesiącu przyjrzymy się klubom o literniczej symbolice.

Diana Katowice może pochwalić się dwoma takimi symbolami. Pierwszy został opracowany jeszcze przed I wojną światową i – jak widzicie – był to fantazyjnie wyrysowany monogram na niesymetrycznej, zielono-biało-czarnej tarczy.

Diana Kattowitz logo klubuW tym miejscu wspomnijmy, że klub powstał w 1905 roku, po rozpadzie drużyny SV Frisch Auf Kattowitz na 3 mniejsze zespoły. Oprócz Diany, były to: FC Preußen 05 i Germania. Wszystkie wzięły udział w Mistrzostwach Górnego Śląska w 1906 roku, wygranych przez drużynę „biało-czarnych”, zdecydowanie najsilniejszą i najpopularniejszą górnośląską drużynę w dwóch pierwszych dekadach XX wieku.

Diana pozostawała w cieniu orłów Preußen 05, ale raz udało się wyprzedzić rywali – w 1912 wygrała rozgrywki o Mistrzostwo Górnego Śląska. Drużyna mierzyła się już wtedy także z polskimi drużynami, m.in. wysoko przegrywała z Cracovią, o czym możemy poczytać w serwisie Wikipasy. Najbardziej zacięty mecz miał miejsce w marcu 1914 roku, gdy Ślązacy przegrali w Krakowie 1-3.

Diana Katowice logo klubuW książce Pawła Gaszyńskiego „Zanim powstała liga” znajdziemy także wspomnienie meczu towarzyskiego rozegranego przeciwko katowickiej Pogoni.

Diana kontra Pogoń Katowice logo klubuNiespodziewane zwycięstwo nad najsilniejszą wówczas polską drużyną na Górnym Śląsku było tłumaczone absencją w tym meczu 3 kluczowych zawodników Pogoni.

W 1922 roku Katowice trafiły pod władztwo polskiej administracji, a tamtejsze kluby pochodzenia niemieckiego zostały zmuszone do spolszczenia swoich nazw. Sport Club Diana Kattowitz 1905 e.V. stał się Klubem Sportowym „Diana” Katowice i rozpoczął boje w katowickiej klasie B. W 1927 roku katowiczanie debiutowali w klasie A i zakwalifikowanie się na ten poziom było szczytem możliwości niemiecko-polskiej drużyny.

Diana Katowice logo klubuDrużyna Diany w 1935 roku; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z lat 30-tych pochodzi herb widniejący pod tytułem wpisu, który zrekonstruowałem wzorując się na jubileuszowej odznace i zdjęciu zespołu z 1935 roku.

Diana Katowice logo klubu


Opinia o logo

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam takie proste znaki, w których litera (inicjał) pełni rolę wyróżnika. Pewnie osobie nie interesującej się dziejami sportu, znak ten z niczym nie może się kojarzyć… jednak wierzę, że po dotarciu do źródła, na pewno zostałby zapamiętany.

Sylwetka inicjału „D” została wyrysowana śmiałą kreską i harmonijnie wpasowana w zielony otok. Na odznakach rzecz jasna miała jeszcze złoty obrys, ale gdy przyjrzymy się emblematowi na koszulkach, dostrzeżemy że nie był to element integralny znaku. Przyznam, że zagadką pozostaje kolor napisów na otoku, litery mogły być białe, czarne lub złote. Zostawiłem kolor metalu, wszak odznaka była wzorem do stworzenia tego rysunku.

Diana Katowice logo klubu

Jak oceniasz znak Diany Katowice?

  • 4 #wartościowy (61%, 33 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (20%, 11 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (19%, 10 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (0%, 0 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 54

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diana_(mitologia)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C5%82ka_no%C5%BCna_na_G%C3%B3rnym_%C5%9Al%C4%85sku_do_1945_roku#1911.2F1912
https://de.wikipedia.org/wiki/SC_Diana_Kattowitz
dostęp: 2017/05/11

Paweł Gaszyński: Zanim powstała liga; tom III, część 2, Kraków 2017

Jan Goksiński: Klubowa historia polskiej piłki nożnej do 1939 roku; tom II, Warszawa 2013