Falubaz Zielona Góra logo klubu Jeśli nowe logo Juventusu jest kontrowersyjne, to co mają powiedzieć kibice w Zielonej Górze? Znak Falubazu, wymyślony pół wieku temu przez Bonifacego Langnera, wydaje się niedoścignioną osobliwością wśród herbów sportowych. Czy oprócz żużla, stanie się symbolem odrodzenia zielonogórskiej piłki?


© Autor: Jakub Malicki

Żużlowcom i piłkarzom rzadko było po drodze, obie dyscypliny wymagają sporych nakładów finansowych i kluby rywalizowały o środki, ale też popularność wśród kibiców. Podczas reorganizacji sportu łączono podmioty żużlowe i piłkarskie przy zakładowych zrzeszeniach, najczęściej przemysłu metalurgicznego, stąd te wszystkie Stale w metryczkach drużyn speedway-a. Nie inaczej było w Zielonej Górze, gdzie żużlowców włączono do ZS Stal, pod której opieką była drużyna piłkarska. W 2015 roku nastąpiła w Zielonej Górze sytuacja odwrotna – to drużyna piłkarska trafiła pod opiekę żużlowego Falubazu. Wszystko za sprawą kibiców, którzy w 2010 roku stworzyli drużynę piłkarską o nazwie KSF i ten zespół w 2015 roku wygrał IV ligę lubuską, a następnie został połączony z III-ligowym Uczniowskim Klubem Piłkarskim z Zielonej Góry.

UKP Zielona Góra logo klubuCzy ten eksperyment powiedzie się i w Zielonej Górze będą mieli silną drużynę futbolową? Na razie bronią się przed spadkiem z III ligi (czwarty poziom), ale zielonogórscy fani powinni uzbroić się w cierpliwość. Wszak Falubaz zbudował silną markę w żużlu, świetnie zarządzany klub i sprawny marketingowo, z akademią opartą na UKP. Po spojrzeniu na historię futbolu w Zielonej Górze, można dojść do wniosku, że zawsze brakowało tam pieniędzy na rozwój piłki seniorów. Falubaz jest szansą na taki progres, jednak pytanie, czy tradycja Lechii nie będzie tu przeszkodą?


Falubaz znaczy żużel

Nazwa „Falubaz”, która nawiązuje do zielonogórskiej fabryki produkującej zgrzeblarki dla przemysłu włókienniczego, została przyjęta przez zielonogórski klub w latach 70-tych. Okazała się szczęśliwa dla miejscowych żużlowców, przyniosła kolejne sukcesy, przede wszystkim trzy tytuły Mistrza Polski w następnej dekadzie.

Falubaz Zielona Góra logo klubuWcześniej klub przechodził wiele przeobrażeń i zawirowań organizacyjnych, nie uniknął także problemów finansowych.

Początki żużla w Zielonej Górze sięgają roku 1946, gdy powstała sekcja motorowa przy tamtejszym Milicyjnym Klubie Sportowym. Pierwsze zawody na torze żużlowym rozegrano w październiku tamtego roku. W 1947 klub został włączono do poznańskiego Motoklubu Unia, stając się jego filią.

Stal Zielona Góra logo klubuJak wspomniałem powyżej, podczas reorganizacji sportu Unia trafiła do Zrzesznia Stal pod patronatem Zastalu, które wspierało także drużyną piłkarską. Żużlowcy jeździli w Poznańskiej Lidze Okręgowej, futboliści zaliczyli epizod w II lidze. W obu dyscyplinach sukcesy nie nadeszły, a pierwsi rozstali się z Zastalem żużlowcy. Kłopoty finansowe doprowadziły klub do zawieszenia działalności w 1955 roku.

Rok później wskrzeszono speedway w Zielonej Górze, a nowy podmiot zyskał nazwę Liga Przyjaciół Żołnierza. Jednak pozbawiony patrona LPŻ borykał się ciągle z problemami finansowymi. Z pomocą przyszła Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Bawełnianych, która została patronem żużlowców w 1961 roku. Klub przyjął nazwę KM Zgrzeblarki a Bonifacy Langner wymyślił symbol, który mieli nosić na plastronach. Pierwotnie miał to być liść winorośli, jednak jego rysunek nie zachwycił kibiców. Po rozmowie ze spikerem Andrzejem Szczurowskim, Langner przygotował nowe logo na plastrony – buźkę myszy przypominającą Mickey Mouse. Jak to się stało, że w Zielonej Górze, która niedługo potem została organizatorem konkursu piosenki radzieckiej, przyjął się symbol kojarzony z amerykańskimi kreskówkami?

Falubaz Zielona Góra logo klubuMyszka Miki na plastronie Ludwika Jaskulskiego; Źródło: http://w.zkzssa.pl

Szczęśliwy symbol, bowiem zdobił kostiumy żużlowców w najpiękniejszych momentach ich historii. W 1964 Zgrzeblarki debiutowały w I lidze, jednak występ okazał się falstartem. Tylko dwa zwycięstwa i po roku degradacja… Sukcesy nadeszły we wspomnianych latach 80-tych, gdy Falubaz należał do czołówki polskich klubów.

Falubaz Zielona Góra logo klubuDrużynowi Mistrzowie Polski w 1982 roku; zdjęcie ze zbiorów Alicji Skowrońskiej; http://gazetalubuska.pl

W 1973 roku, gdy klub przyjął nazwę „Falubaz”, zielonogórzanie wywalczyli pierwszy medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Podobnie jak 6 lat później, był to medal brązowy. Wtedy jeszcze ustępowali rywalom z Gorzowa Wielkopolskiego, Świętochłowic oraz Leszna, ale w 1981 roku to Falubaz stanął na najwyższym miejscu podium. Kolejne dwa tytuły wywalczyli w 1982 i 1985 roku, w międzyczasie dorzucili brąz (1984). Ze srebrnym medalem DMP 1989 wchodzili, a raczej wjeżdżali, zielonogórscy żużlowcy w okres transformacji.


Sztafeta nazw i sponsorów

Po rozbracie z fabryką zgrzeblarek, pojawił się w klubie sponsor-wizjoner, biznesmen Zbigniew Morawski.

Falubaz Zielona Góra logo klubuKlub przyjął nazwę Morawski Speedway Team a spotkania I ligi (obecnie zwanej Ekstraligą) miały mieć oprawę w amerykańskim stylu. Jak widzimy, także logo klubu przeszło metamorfozę, a celem klubu było Mistrzostwo Polski. Udało się już w pierwszym roku współpracy – KS Morawski zdobył tytuł w 1991 roku. Sukces okazał się jednorazowym wystrzałem, kolejne lata były coraz mniej udane, pojawiły się problemy finansowe i już w 1994 roku Zielona Góra straciła miejsce w I lidze oraz sponsora tytularnego.

W II lidze zmieniono nazwę na Zielonogórski Klub Żużlowy, a nowym sponsorem zostały Polmos oraz Beram. Współpraca z niemiecką firmą szybko skończyła się, na szczęście firma produkująca wódki była bardziej zaangażowana i dzięki jej wsparciu żużlowcy wrócili do I ligi po dwóch sezonach.

Falubaz Zielona Góra logo klubuPrzez kilka następnych lat balansowali między Ekstraligą (utworzoną w 1999 roku), a 1. Ligą (dawną II). Również nazwa klubu przybierała kolejne człony sponsorskie, ZKŻ Quic-Mix (2002-2005), ZKŹ Kronopol (2005-2009), by wreszcie – w 2009 przywrócić historyczne miano Falubaz. Jak się okazało transformacja klubu dobiegła końca, nadeszły lata chwały.

Falubaz Zielona Góra logo klubuW tymże 2009 roku Falubaz wywalczył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski, w kolejnym – srebrny, w 2011 znowu złoto, w 2012 – 4. miejsce i wreszcie w 2013 kolejne Mistrzostwo Polski. Przez 3 sezony sponsorem żużlowców był Stelmet, od 2014 roku sponsorem tytularnym był SPAR, obecnie ekantor.pl.


Opinia o logo

Zwykle przyglądamy się tu herbom piłkarskim i w tej kategorii logo Falubazu jawi się jako niedościgniona osobliwość, przynajmniej wśród polskich klubów. Jego aktualna, cudownie minimalistyczna postać, wymyka się także kategoriom, w których oceniamy znaki. Bo jak tu punktować liternictwo, gdy emblemat ten składa się tylko z symbolu graficznego? Dlatego pomijamy ocenę liternictwa, choć znajdziemy na nośnikach marketingowych klubu także logotyp z wyrazistym liternictwem, nawiązujące do czcionek z PRL-u.

Falubaz Zielona Góra logo klubuPrzytoczę tu winietę programu meczowego z lat 80-tych i jeśli traficie na obecne materiały klubu, wielce prawdopodobne, że obok uśmiechającego się Miki znajdziecie na nich nazwę klubu wypisaną w podobny sposób.

Oczywiście myszka nabrała charakteru, została profesjonalnie wyrysowana i dumnie spogląda z okrągłej tarczy z czarnym otokiem. Jest to symbol wybitnie oryginalny wśród polskich znaków sportowych, choć Myszka Miki nie jest tworem powszechnie kojarzonym z zielonogórskim żużlem, na pewno nie w krajach, w których nie emocjonują się „czarnym sportem”.

Mickey MouseŹródło: http://master-logo.blogspot.com/

Nazbyt przypomina postać z kreskówek Disneya i trudno uznać ją za oryginalną grafikę. Użycie jej jako logo klubu żużlowego świadczy o poczuciu humoru autora i co ciekawsze, symbol ten ukorzenił się trwale na ziemi zielonogórskiej! Powinien być inspiracją dla działaczy Juve, którzy zamiast przyjmować inicjał, jako swoje logo – mogli użyć jakiejś kreskówkowej zebry…

No dobra, znaku Falubazu nie powinniśmy traktować jako emblematu piłkarskiego, ale wesołe logo, które wnosi trochę świeżości do polskiej rzeczywistości sportowej. Wyróżnij się, albo zgiń – domena tych czasów, czy jednak docenicie ją poprzez wysokie noty w poniższej ankiecie?

Logo Falubaz Zielona Góra

Jak oceniasz znak Falubazu Zielona Góra?

  • 5 / doskonały (78%, 1 963 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (19%, 471 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (3%, 88 razy oceniany)

Ilość głosów: 2 522

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,75

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Falubaz_Zielona_G%C3%B3ra_(pi%C5%82ka_no%C5%BCna)

http://zuzel.falubaz.com/tradycje/na-przestrzeni-lat

http://zuzel.falubaz.com/tradycje/pod-barwami-ksf/bonifacy-langner

https://pl.wikipedia.org/wiki/ZK%C5%BB_Zielona_G%C3%B3ra

dostęp: 29/01/2017