Gawin Królewska Wola herb W ciągu 6 lat istnienia klub nie osiągnął większych sukcesów. Udało się za to w Królewskiej Woli połączyć symbolikę dwóch tytanów hiszpańskiej piłki.

FC Barcelona uchodzi za kwintesencję futbolu. Niemal każdy piłkarz marzy o występie w zespole z Camp Nou, większość kibiców rozpozna herb Dumy Katalonii. Znak ten jest także inspiracją dla wielu zespołów. Ekwadorska Barcelona SC z Guayaquil (poniżej z lewej) ma nazwę i logo inspirowane symbolem Katalończyków. Znak rumuńskiego Otelul Galati (poniżej z prawej) zawiera tarczę FC Barcelony wypełnioną trywialną treścią.

Gawin Królewska Wola herbTakże w Polsce sporo zespołów piłkarskich z niższych lig ma herby naśladujące znak Barcelony. Wspomniałem już o wątpliwej jakości logo ŁKS Łochów, dzisiaj zajrzymy do Królewskiej Woli.

Gawin Królewska Wola herb W tarczę zaczerpniętą ze starego herbu FC Barcelona wpisano: logo sponsora (drzewo z koroną), flagę Polski, oraz piłkę na czerwono-niebieskim pasiaku. Obrys tarczy zmodyfikowano dodając na górze element przypominający koronę, wypełniony niebiesko-biało-czerwonymi pasami.

Historia znaku
Założony w 1999 r. klub funkcjonował początkowo pod nazwą Zenit Międzybórz. Znak zespołu złożony był z niebieskiej okrągłej tarczy z wpisaną piłką, przeciętych poziomym pasem z nazwą klubu i centralnie wkomponowanym logo sponsora (Gawin Meble).

Gawin Królewska Wola herb W 2003 r. zmieniono nazwę na Klub Sportowy Gawin Królewska Wola i opracowano kuriozalny herb. „Barcelona” z Królewskiej Woli funkcjonowała przez następne 5 lat.
Po rundzie jesiennej 2008 roku, występujący w grupie zachodniej II ligi klub został połączony ze Ślęzą Wrocław i zniknął z piłkarskiej mapy Polski.

Ocena znaku
Dotychczas publikowałem na stronie logo mniej lub bardziej oryginalne, w których zawsze szukałem jakiegoś pozytywnego pierwiastka.

Logo klubu z Królewskiej Woli – mimo, że poprawnie wyrysowane – zasługuje na krytyczną ocenę. Kopiowanie tarczy znanego katalońskiego klubu to działanie naganne. I na tym można by zakończyć ten komentarz, choć wykroczeń znajdziemy tu więcej (liternictwo, ilość nieczytelnych szczegółów, czy wreszcie niepasująca do reszty flaga Polski….).

Apel na koniec – szukajmy własnej tożsamości i symboliki, wymyślajmy oryginalne formy dla znaków sportowych, lepszy kiepsko wyrysowany herb niż kopia logo innego klubu.


Oryginalność

Ocena: 1,0