ZKS Góral Żywiec Brzesko herbPierwsze skojarzenie ze słowem „Żywiec”? Piwo? Beskidzkie miasto? A może zwierzę, przeznaczone na… ubój? Dla mnie także miejsce, w którym górale nieźle kopią piłkę. Dzisiaj o klubie, który zniknął pod koniec XX wieku, ale jego nazwę przybrał ostatnio zespół zza miedzy.

Leżący nad Sołą i Koszarawą, 32-tysięczny Żywiec, stał się ważnym ośrodkiem sportowym. Aż pięć klubów funkcjonowało w mieście przez kilkadziesiąt lat: najstarsza TS Koszarawa (założona w 1910 roku), SKS Soła (od 1922 roku), Czarni Żywiec (założeni w 1928 roku jako RKS Zabłocie), TS Stal Śrubiarnia (od 1948 roku) i ZKS Góral (od 1958 roku).

W 2001 roku doszło do fuzji dwóch z nich: Czarni wchłonęli sekcję piłkarską Górala, a nowy podmiot nazwano TS Czarni-Góral Żywiec. Klub ten nawiązywał do tradycji zespołu z Zabłocia, a Góral uległ likwidacji.

W czerwcu zeszłego roku zmieniono nazwę drużyny na KS Góral 1956 Żywiec. Tym samym, „Żółto-Biało-Zieloni” powrócili na piłkarską mapę Polski, jako kontynuator tradycji Czarnych… zagmatwane to nieco, za jakiś czas okaże się, że Góral 1956 to ten sam klub, co zlikwidowany 15 lat temu ZKS Góral Żywiec (choć rozgrywający mecze na stadionie przy ulicy Tetmajera, bo obiekt przy Browarnej już nie istnieje). W latach 90-tych Zakłady Piwowarskie, które są właścicielem gruntów na których stał stadion Górala, podjęły decyzję o budowie hali produkcyjnej w tym miejscu.

Związki Górala z żywieckim browarem sięgają 1976 roku, gdy zakłady objęły klub patronatem i utworzono sekcję piłkarską (Góral powstał jako klub bokserski, prowadził też sekcję kolarską i podnoszenia ciężarów).

ZKS Góral Żywiec Brzesko herbZnak klubu występował w kilku wersjach, na odznakach był podobny do tego, który zamieściłem pod tytułem wpisu (z ozdobnym otokiem w barwach sponsora). Istniały też wersje z żółto-zielonym otokiem, bez otoka i napisu „Browar Żywiec”, jak wyżej zamieszczona oraz z innym liternictwem.

Treść znaku nie podlegała jednak większym zmianom – symbolem stały się trzy choinki, które także widniały na etykiecie piwa „Żywiec” od lat 50-tych* (nawiązujące do zalesionych stoków wokół Żywca). Jak łatwo zauważyć, Góral był mocno związany z browarem założonym w 1856 roku przez księcia Albrechta Fryderyka Habsburga. W czasie koegzystencji klubu z Zakładami Piwowarskimi, siatkarze „Żółto-Biało-Zielonych” zagrali w II lidze, a piłkarze w III lidze śląskiej (1985/86, 1987/88, 1992/93, 1993/94). Najsłynniejszym zawodnikiem żywieckich „Piwoszy” został po latach Tomasz Hajto.

Ocena znaku
W przypadku klubów nieistniejących pojawia się dylemat, który znak uznać za ten najbardziej właściwy, reprezentujący klub. Zwykle wybieram ostatni herb, którym klub posługiwał się przed rozwiązaniem, jednak nie łatwo teraz stwierdzić, którym znakiem Góral Żywiec posługiwał się przed likwidacją. Mógł to być emblemat umieszczony powyżej (z rokiem założenia wypisanym pod nazwą „GÓRAL”), ale ja wybrałem do oceny znak z czasów koegzystencji klubu z Zakładami Piwowarskimi.

Wersja ta wydaje mi się bardziej interesująca, dzięki zastosowaniu czerwono-niebieskiego wzorka na otoku. Także liternictwo jest na nim bardziej uporządkowane. Znak jest minimalistyczny, choć dla mnie niedopowiedziany. Kompozycja trzech choinek (nawet jeśli to nawiązanie do browaru) i tekstu, wyśrodkowana, nie daje szansy sklasyfikowania go jako wybitnego znaku sportowego. Wydaje się banalna, nawet jeśli stanowi wyróżnik logo Górala. Za to ozdobny otok wprowadza kontrast w kompozycji, dzięki czemu emblemat nabiera charakteru.

ZKS Góral Żywiec Brzesko herb

Jak oceniasz znak ZKS Góral Żywiec?

  • 1 #koszmarny (38%, 9 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (29%, 7 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (21%, 5 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (13%, 3 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 24

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*http://zsah.blox.pl/2011/06/piwo-zmienia-twarz.html
dostęp: 2016/02/02