Górnik 09 Mysłowice herb Mysłowice w pigułce, czyli kopalnia, Trójkąt Trzech Cesarzy i… Artur Rojek. Sukcesy miejscowych sportowców pozostają w cieniu dokonań muzycznych byłego lidera zespołu Myslovitz, choć w mieście mogą pochwalić się istnieniem dwóch ponad stuletnich klubów sportowych.

Jeszcze przed I wojną światową, w mieście granicznym zaboru pruskiego (gdzie ujście Białej Przemszy do Czarnej stało się granicą trzech zaborów – tzw. „Trójkąt Trzech Cesarzy”), powstały dwa kluby sportowe. Pierwszym była Borussia 06 Myslovitz, założona w 1906 roku („Borussia” to łacińska nazwa Prus, w PRL-u zmieniono nazwę na „Lechia 06”). Trzy lata później górnicy kopalni „Myslowitzgrube” (później znanej jako KWK Mysłowice) stworzyli drużynę o nazwie Klub Sportowy „Mysłowice 1909”.

Klub przetrwał dwie wojny światowe (nie zawieszono działalności nawet podczas II WŚ), komunistyczne porządki w polskim sporcie i transformację, co czyni „Kocinę” najstarszym istniejącym klubem piłkarskim w Polsce o górniczym pochodzeniu. Nazwę „Górnik” klub przyjął w czasie reorganizacji sportu na wzór radziecki, w późniejszych czasach dodano do niej człon „09”.

Historia znaku
Dotarłem do trzech starszych wersji herbu Górnika 09 Mysłowice. Najstarsza z nich miała prostą kompozycję, przypominającą niemieckie znaki: podwójne koło, zewnętrzne w niebiesko-białych barwach z nazwą klubu oraz wewnętrzne czarne, z cyframi „09”. Koło wpisane w czarną tarczę, przypominającą bryłę węgla.

Górnik 09 Mysłowice herbNiezwykle prosty to był znak, a dzięki nieforemnej tarczy zachowywał swą odrębność. Znak ten został odmalowany na trybunie stadionu, został także upamiętniony na odznakach, programach meczowych, czy zdjęciu z pochodu, widocznym poniżej.

Górnik 09 Mysłowice herbŹródło: Wikipedia

Następne dwa znaki zostały utrwalone na materiałach z lat 80-tych. Widzimy na nich cyfry 09 wpisane w okrągły kształt, przypominający futbolówkę.

Górnik 09 Mysłowice herbNajpierw znak ten występował na niebieskim otoku, z czasem zyskał tarczę w kształcie trapezu o ściętych ramionach i zaokrąglonej górnej podstawie. Kształt ten podzielono na niebieskie pola z nazwą klubu oraz białe ze złotym kółkiem (piłką) i wpisanymi cyframi „09”. Znak ten występował z ozdobnym wieńcem.

Ocena znaku
Obecne logo Górnika 09 prezentuje się gorzej niż historyczny znak na czarnej tarczy. Kształtem przypomina mi wazon, złote napisy wciśnięte w niebieskie pola nie są zbyt czytelne, a człon „09” (w Polsce rzadko występujące nawiązanie w nazwie do roku założenia klubu) niemal niewidoczny. Współcześnie używany znak nawiązuje do wyżej wspomnianego wzoru z lat ’80, jednak został pozbawiony atrybutów górniczych. Stracił przez to wyrazistość.

Górnik 09 Mysłowice herb

Jak oceniasz logo Górnika 09 Mysłowice?

  • 2 #niedopracowane (41%, 12 razy oceniany)
  • 3 #poprawne (28%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarne (21%, 6 razy oceniany)
  • 5 #doskonałe (7%, 2 razy oceniany)
  • 4 #wartościowe (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 29

Loading ... Loading ...


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,4

Wpis zaktualizowany 2016/04