Groń Bujaków logo klubuNie popełnię tu samokrytyki, choć często piszę o wieńcach jako zbędnych ozdobnikach znaków sportowych. Jednak są herby, które bez listowia straciłyby charakter. Będzie to krótka opowieść o wieńcu i logo klubu z Bujakowa.

Zastanawialiście się, skąd wzięły się wieńce w znakach np. polskich klubów sportowych? Przy czym, nie mam tu na myśli odznak jubileuszowych oraz okolicznościowych druków, gdzie listowie wykorzystywane jest jako motyw ozdobny, uszlachetniający, nadający znakowi „gracji-elegancji”. Poszukajmy genezy znaków, w których wieniec stał się integralną ich częścią.

Jak łatwo domyślić się, listowie w symbolach sportowych przeważnie stanowi nawiązanie do wieńca laurowego (wawrzynowego), nadawanego zwycięzcom igrzysk w Grecji i Rzymie. Co ciekawe, od łacińskiego zwrotu laureatus (ukoronowany wieńcem) pochodzi słowo „laureat”.

Wieniec laurowyWieniec laurowy; Źródło: Wikipedia

Wawrzyn to roślina śródziemnomorska i pewnie nie byłaby tak chętnie umieszczana w znakach sportowych, gdyby nie stała się symbolem koronacji olimpijskich herosów.

Wieniec laurowyHerb Paryża (z lewej) oraz Mediolanu; Źródło: Wikipedia

Wieńce występują także w heraldyce, często znajdziemy je w herbach miast francuskich i włoskich. Już w czasach napoleońskich listowie umieszczano dokoła tarczy herbów miejskich, z lewej znajdowały się gałązki oliwne, z prawej dębowe, oplecione wstęgami. Czy taki układ przypomina Wam jakiś polski herb sportowy?

Jeśli pomyśleliście o Widzewie, możecie poczuć się ekspertami od historii sportu – właśnie taki wieniec pojawił się na znaku łódzkiego klubu, stworzonego na przełomie trzeciej i czwartej dekady XX wieku.

Widzew logo klubuPrzed wojną tak skomplikowane znaki należały do rzadkości w Polsce, znajdziemy za to wiele emblematów jubileuszowych, w których znak klubu został otoczony listowiem.

Po wojnie wieniec stał się elementem kojarzonym z Ludowymi Zespołami Sportowymi. Skrzyżowane kłosy zboża ułożone po łuku symbolizowały rolnictwo i dobrobyt, eksponowały przynależność drużyny do wspomnianego zrzeszenia.

Logo LZSOczywiście czasy komunistyczno-socjalistyczne przyniosły serię godeł republik radzieckich owiniętych kłosami i innymi listowiami. Ale tutaj piszemy o sporcie, więc jeszcze kilka przykładów polskich znaków, które z czasem zyskały wieniec, ale miały też wersje jego pozbawioną.

Herb Śląska WrocławHerb Śląska WrocławHerb Śląska WrocławHerb Pogoni SzczecinHerb Floty Gdynia

Jak widzimy, znaki Śląska, Hutnika, Polonii, Pogoni czy Floty funkcjonowały bez listowia, a jego dodanie wcale nie podniosło ich atrakcyjności, a wręcz ograniczyło czytelność szczegółów. Wnikliwi czytelnicy serwisu, zauważyli, że nie należę do fanów umieszczania takiego elementu w znaku sportowym. W moim przekonaniu wieniec nie wnosi nic do logo, jest próbą nadania mu prestiżowego charakteru (przeważnie jednak ukazuje przaśność zamiast elegancji – choć zaznaczę, że opinia ta nie dotyczy powyższych przykładów).

Nie przepadam, co nie znaczy, że odrzucam na wstępie. Projektowanie znaków wymaga od autora otwartości na różne pomysły, o czym przekonałem się już na początku ścieżki zawodowej. Jeden z pierwszych znaków sportowych, które wykonałem zawiera bowiem wieniec!

W 2003 roku stworzyłem logo Ludowego Klubu Sportowego „Groń”, pochodzącego z niewielkiej wsi Bujaków. Klub powstał w 1947 roku, przez lata należał do LZS i nie miał swojego wyrazistego symbolu.

Herb LKS Groń BujakówZamieszkany przez 2,2 tys. ludzi, Bujaków położony jest 13 kilometrów na wschód od Bielska-Białej, przy Drodze Krajowej 52. Od południa otoczony przez pasmo Beskidu Małego z charakterystycznym szczytem o wysokości 729 m. n.p.m., który nosi nazwę Bujakowski Groń.

Herb LKS Groń BujakówGenezę nazwy klubu już mamy, w projekcie znaku jednak jej nie wykorzystałem. Postawiłem na bardziej uniwersalną kompozycję, której najważniejszym elementem został monogram z inicjałami nazwy klubu.

Kompozycję literniczą umieściłem na okrągłej tarczy i dodatkowo otoczyłem wieńcem. Pewnie znak mógłby nie zawierać listowia, ale w moim przekonaniu pasował do klasycznego charakteru liternictwa. Czy miałem rację używając takiej stylistyki – bardzo chętnie poznam Wasze opinie!

Groń Bujaków herb klubu

Jak oceniasz znak LKS Groń Bujaków?

  • 4 #wartościowy (40%, 34 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (23%, 19 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (20%, 17 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (11%, 9 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (6%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 84

Loading ... Loading ...

Źródła:
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieniec_laurowy
dostęp: 2016/11/18

[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Heraldyka_napoleo%C5%84ska
dostęp: 2016/11/18