Gwardia Warszawa herb 60 lat temu drużyna o przydomku „Harpagony” zadebiutowała w Pucharze Europy Mistrzów Klubowych. Wyjazdowy remis 0-0 z Djurgårdens był zarazem pierwszym meczem polskiej drużyny w europejskich pucharach.


© Autor: Jakub Malicki

23 sezony w najwyższej polskiej lidze piłkarskiej plasują klub – założony w 1948 roku – na 19. miejscu w jej tabeli wszech czasów. W 1954 roku Gwardia Warszawa zdobyła Puchar Polski. Ponad to, „Harpagony” rozegrały 17 meczów w Europejskich Pucharach, dwukrotnie awansując do wyższej rundy (warszawianie wyeliminowali Vojvodinę Nowy Sad w 1969 roku oraz Ferencvaros w 1973 roku).*

Zaskakujące, że klub debiutował w Pucharze Mistrzów, choć nigdy nie wywalczył mistrzostwa Polski. Gwardziści rozegrali dwumecz ze szwedzkim Djurgårdens w 1955 roku dzięki decyzji działaczów PZPN, którzy uznali że milicyjny klub zaprezentuje Polskę Ludową godniej niż mistrzowska Polonia Bytom (wówczas funkcjonująca jako Ogniwo).

Historia znaku
Pamiątki i afisze Gwardii z początku funkcjonowania klubu opatrzone są logoem Zrzeszenia (monogramem „G” na czerwono-biało-niebieskiej tarczy). W emblemacie WKS Gwardia (Warszawskiego Klubu Sportowego) monogram został zastąpiony rysunkiem złotej warszawskiej Syrenki, trzymającej w lewej ręce okrągłą tarczę z wkomponowanym inicjałem „G”.

Istnieje wiele wersji tego znaku, trudno przyporządkować im daty obowiązywania. Wydaje się wręcz, że wersje różniące się rysunkiem Syrenki stosowane były naprzemiennie, zależnie od wykonawcy materiałów.

Nadwiślan Góra herb Syrena na emblemacie umieszczonym powyżej (po prawej) ma charakterystycznie narysowany ogon oraz tarczę podobną do ZS Gwardia, został uwieczniony na odznakach oraz proporczykach z lat 60-tych.

W późniejszym okresie znak ten miał nieco inny rysunek czerwono-biało-niebieskiej tarczy oraz Syrenkę z łagodniej zakończonym ogonem oraz tarczą odsuniętą w lewo (heraldyczne). Logo to zamieściłem jako najbardziej aktualne, choć wydaje się, że upadający klub nie ma uporządkowanej symboliki. W sieci możemy znaleźć znak ze złotą Syrenką (ze spiętymi włosami jak w obecnym herbie Warszawy) oraz z białą postacią z wyrysowanymi czarną kreską szczegółami grafiki.

Ocena znaku
Logo Gwardii – choć oparte na tarczy powszechnie stosowanej przez dawne resortowe kluby – ma wyrazisty charakter. Syrenkę z inicjałem nazwy klubu wpisanym w okrągłą tarczę wykorzystuje także warszawski Hutnik, choć oba logo mają właściwości odróżniające.

Ocena jakości wykonania znaku Gwardii dotyczy wersji, którą zrekonstruowałem na bazie starych pamiątek i uwzględnia niedoskonałości technologiczne tamtych czasów. Zauważmy brak liternictwa (poza monogramem na okrągłej tarczy Syrenki) oraz doskonałą czytelność znaku.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwardia_Warszawa
dostęp 2015/10/21