Gwardia Wrocław herbDziś o klubie, który posługuje się znakiem z czasów stalinowskich. Gwardia nie mogła liczyć na powszechną sympatię, choć na przełomie lat 70 i 80-tych XX wieku siatkarze przynieśli chwilę radości ludowi pracującemu, zmęczonemu Gierkowskimi rządami.

Trzy wspaniałe lata w dziejach Gwardii Wrocław zaczęły się w 1979 roku, gdy pod wodzą duetu trenerskiego, Władysława Pałaszewskiego i Jerzego Suchanka, siatkarska drużyna walczyła z powodzeniem o Mistrzostwo Polski. W Pucharze Mistrzów 1980/81 wrocławianie zajęli 3. miejsce, po drodze odprawiając Olympiakos Pireus, Duklę Liberec i włoskie Torre Tabita Catania. W finałowej czwórce polscy siatkarze okazali się słabsi od od CSKA Moskwa i Dinama Bukareszt. Następne dwa sezony przyniosły kolejne tytuły Mistrzów Polski, a w sezonach 1982/83 oraz 1983/84 „Gwardziści” kończyli rozgrywki jako wicemistrzowie.

Gwardia Wrocław herbObecnie siatkarze Gwardii rywalizują na 3. poziomie rozgrywek, ostatni raz w ekstraklasie (Polskiej Lidze Siatkówki) zagrali w sezonie 2006/07.

Niecałe dwa lata temu żeńska sekcja siatkówki klubu o gwardyjskim rodowodzie, obecnie funkcjonująca jako Impel Wrocław, wywalczyła wicemistrzostwo Polski.

Gwardia Wrocław herbOd 2007 roku wrocławski klub sponsorowany jest przez Impel, grupę kapitałową z branży usług outsourcingowych. Do 2012 roku występował pod nazwą Gwardia-Impel, a w tamtym roku usamodzielnił się i zyskał własną identyfikację wizualną. Siatkarki Gwardii trzykrotnie zdobywały brązowy medal Mistrzostw Polski (1958, 1960, 1986).

Czterokrotnie wicemistrzami Polski zostawali koszykarze wrocławskiej Gwardii na przełomie lat 80-tych i 90-tych. W sezonach 1986/87 oraz 1991/92 silniejsi okazali się tylko lokalni rywale, Śląsk Wrocław (w tym drugim „Gwardziści” występowali pod nazwą „ASPRO”). Lata transformacji oznaczały zwykle trudności, jeśli nie likwidację milicyjnych klubów. W 1994 roku także wrocławska Gwardia zakończyła żywot, przekazując zawodników oraz miejsce w lidze wałbrzyskiemu Górnikowi.

Na koniec o piłkarzach Gwardii, bo choć była to pierwsza sekcja klubu (założona w 1945 roku jako Milicyjny Klub Sportowy), to nie odniosła większych sukcesów. Po wojnie futboliści występowali w klasie A, a w latach 60-tych zaliczyli epizod w III lidze.

Ocena znaku
Siatkarska Gwardia posługuje się znakiem zrzeszenia (poniżej z lewej) o lekko zmodyfikowanej formie (wykończenie monogramu, dodanie cienkich czarnych obrysów).

Gwardia Wrocław herbEmblemat ten jest niezwykle prosty, eksponuje monogram – inicjał nazwy – w kolorze złotym na tarczy przeciętej w skos na trzy pola: czerwone, białe i niebieskie. Jedyne, do czego można się przyczepić to brak odrębności znaku wrocławskiego klubu. Co prawda istniały wersje z dopisaną nazwą miasta (na odznakach), jednak w żaden sposób logo to nie jest wyróżnikiem wrocławian. Podobne miały inne resortowe kluby (w wielu przypadkach był to jedynie niechlubny fragment historii w czasach stalinowskich). W gronie dawnych milicyjnych klubów wyróżnia się swym znakiem warszawska Gwardia, gdzie monogram zastąpiono syrenką.

Oceniamy więc dzisiaj logo siatkarskiej Gwardii, choć właściwie możecie dokopać znakowi resortowych!

Gwardia Wrocław herb

Jak oceniasz znak Gwardii Wrocław?

  • 3 #poprawny (47%, 17 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (31%, 11 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (11%, 4 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (11%, 4 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 36

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

*http://www.gwardiawroclaw.pl/historia-i-osiagniecia
dostęp: 2016/03/22