Hutnik Kraków herbDwadzieścia lat temu w ekstraklasie brylował klub z Nowej Huty. Jedyny przedstawiciel Krakowa w sezonie 1995/96 zajął w niej trzecie miejsce i uzyskał prawo startu w Pucharze UEFA.


© Autor: Jakub Malicki

Liga bez Wisły lub Cracovii? Zdarzyło się siedmiokrotnie w historii (w 1946 roku – jak wiemy był to nietypowy, powojenny sezon, 1964/65, 1985/86, 1986/87,1987/88, 1994/95, 1995/96). W dwóch ostatnich wymienionych sezonach honoru Krakowa bronił Klub Sportowy „Hutnik”. Drużyna z „Suchych Stawów” wychowała generację zdolnych piłkarzy, juniorskich Mistrzów Polski z 1985 roku, która w latach 90-tych wciągnęła klub do czołówki polskiej ligi. Hutnik debiutował w niej w 1990 roku i rozegrał 7 kolejnych sezonów.

Warto przypomnieć sobie 6 meczów w Pucharze UEFA, które Hutnik rozegrał w sezonie 1996/97. Debiut 17 lipca w rundzie wstępnej wypadł okazale – zwycięstwo nad azerskim Chazri Buzowna Baku 9-0 to jeden z najwyższych wyników polskich klubów piłkarskich w pucharach (wcześniej Legia pokonała 9-0 Vikingur w Pucharze Zdobywców Pucharów, zaś Szombierki 11-0 FC Lugano w Pucharze Intertoto).

Hutnika rozsławili także siatkarze – Mistrzowie Polski z 1988 roku, a w Pucharze Mistrzów rozgromili włoskie Panini Modena 3-0 (w rewanżu jednak przegrali większą różnicą małych punktów i odpadli z rozgrywek).*

Historia znaku
Hutnik był przez lata wizytówką Nowej Huty, największej pod względem powierzchni dzielnicy Krakowa, wcielonej do niego w 1951 roku. Nowa Huta powstała dzięki decyzji o budowie kombinatu metalurgicznego przy północno-wschodniej granicy Krakowa. Pod koniec lat 40-tych XX wieku utworzono w tym celu Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione Nowa Huta (PPW NH), które nadzorowało budowę huty i pobliskich osiedli (dla przyszłych pracowników).

Już w 1950 roku utworzono tam klub o nazwie Koło Sportowe „Stal”, który już po 2 latach trafił do II ligi. Po sezonie „Stalowcy” spadli do III ligi, w której występowali do 1965 roku.

Hutnik Kraków herbW 1954 roku uruchomiono hutę, której nadano imię Lenina. Dwa lata później Stal zmieniła nazwę na KS Hutnik Nowa Huta, opracowano także charakterystyczny emblemat na tarczy w kształcie koła zębatego, zawierające nazwę klubu wypisaną ozdobnym krojem (tzw. pisanką) na biało-błękitnym polu.

Już w latach 70-tych zaczęto używać nazwy Hutnik Kraków, choć oficjalnie została zmieniona w 1984 roku, przy okazji uchwalenia statutu klubu.

Hutnik Kraków herbNazwę miasta wkomponowano także w herb klubu. W tym miejscu muszę dodać, że znak Hutnika Kraków występował w kilku wersjach. Istniała najbardziej skromna (w kształcie prostokąta wydłużonego poziomo, przeciętego biało-błękitno-granatowymi barwami klubu), występowała też „pośrednia” z wieńcem niepełnym oraz widoczna powyżej (z prawej) wersja z wieńcem otaczającym cały emblemat. Jeśli dodam, że dolne pole prostokątnej tarczy było pomarańczowe lub granatowe (z dodanym rokiem założenia), zauważymy, że klub wtedy nie miał ujednoliconego znaku.

Także trudno stwierdzić, które logo towarzyszyło piłkarzom z Suchych Stawów w 1. lidze (debiut w 1990 roku). W mediach pojawiał się znak uproszczony (prostokąt), na koszulkach piłkarze mieli koło zębate – które widniało także pod dachem trybuny głównej stadionu Hutnika.

Hutnik Kraków herbW 1997 roku Hutnik opuścił szeregi ekstraklasy, zaczął się zjazd klubu w piłkarskiej hierarchii. Po trzech latach na zapleczu ekstraklasy spadł do III ligi. W 2001 roku „Hutnicy” wrócili do II ligi, jednak po sezonie z niej spadli i do dzisiaj nie wrócili do ogólnopolskiej klasy rozgrywek. W 2002 roku przekształcono Hutnika w Sportową Spółkę Akcyjną, a znak klubu przybrał formę widoczną powyżej (z prawej). Do emblematu (który kilka akapitów wyżej określiłem jako „pośredni” dodano piłkę i nazwę na łuku). Zmiany w klubie nie przyniosły pozytywnych efektów, klub utkwił w III lidze (od sezonu 2008/08 był to czwarty poziom rozgrywek), rosło zadłużenie.

W 2010 roku spółka miała 6 milionów długu i ogłoszono jej upadłość. Drużynę piłkarską przejęło stowarzyszenie „Nowy Hutnik 2010”, zarządzane przez kibiców. Zadbali oni także o wizerunek Hutnika Nowa Huta (jak brzmi obecnie nazwa), ujednolicono znak klubu, zorganizowano mecz towarzyski z 1. FC Magdeburg z okazji jubileuszu 60-lecia. Po 2 latach w IV lidze futboliści Hutnika awansowali do III ligi małopolsko-świętokrzyskiej, w której występują do dzisiaj.

Ocena znaku
Niby skomplikowane, niby bez unikalnych symboli – jednak herb Hutnika może się podobać. Koło zębate z wieńcem i polem podzielonym na trzy pasy w nietypowych biało-błękitno-niebieskich kolorach (rzadko spotykamy barwy zestawiające dwa odcienie jednego koloru). Do tego eklektyczna mieszkanka liternicza – użyto krojów Square 721 BT (prosty, geometryczny) oraz English 111 Vivace (elegancka pisanka).

W obecnej wersji dodano jeszcze gruby, podwójny obrys wokół wieńca – co jest zabiegiem ryzykownym (powoduje, że przy skalowaniu treść znaku jest mniej widoczna). Ma jednak zalety estetyczne i techniczne (na każdym tle emblemat może mieć jednolitą formę).

Podsumowując, podoba mi się fakt ujednolicenia herbu Hutnika i sposób jego wykonania, poza wyżej wymienionymi szczegółami. Mam do klubu sentyment, gdyż zaczynałem interesować się piłką w czasach, gdy Hutnik był w 1. lidze. I choć wtedy logo klubu wydawało się zbyt uproszczone (prostokąt), po wkomponowaniu w koło zębate nabrało blasku.

Hutnik Kraków herb

Jak oceniasz obecny znak Hutnika Nowa Huta?

  • 5 #doskonały (52%, 56 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (20%, 21 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (16%, 17 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (7%, 8 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (5%, 5 razy oceniany)

Ilość głosów: 107

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,2

*http://uks-hutnik.pl/historia-i-sukcesy/