Iskierka Szczecin logo klubuMogliście usłyszeć o tym klubie kilka lat temu, dzięki jego śmiesznej nazwie i jeszcze bardziej zabawnemu logo. Dzisiaj władze szczecińskiej Iskierki pracują nad zmianą wizerunku, poczynając od nowego znaku, który dla nich zaprojektowałem.


© Autor: Jakub Malicki

Dwa lata temu Leszek Milewski zapytał mnie, podczas wywiadu dla Weszlo, o najbardziej kuriozalne polskie znaki sportowe. Dla niego takim był znaczek (z pewnością nie herb!) klubu o nazwie Iskierka Śmierdnica. Wówczas zwróciłem uwagę na niekorzystne zestawienie nazwy szczecińskiego osiedla z obrazkiem przypominającym złośliwego płomyczka lub zarazka z kreskówki „Było sobie życie”.

Iskierka Szczecin logo klubu

W tamtym czasie jednak klub używał już innej nazwy – OSK Iskierka Szczecin oraz emblematu, pewnie bardziej przypominającego herb sportowy, choć w moim odczuciu jeszcze gorszego od poprzednika. Na tarczy z dawnego herbu Legii Warszawa poukładano niepasujące do siebie elementy, tj. piłkę z wieńcem, płomyka i liternictwo w outline, które przy pomniejszeniu znaku stawało się nieczytelne. Jak widać z nazwą „Iskierka”, ta kompozycja miała tyle wspólnego, co mały złośliwy zarazek z błyskotliwym projektowaniem. Piszę to bez złośliwości, widziałem tysiące takich projektów w niższych ligach i mogę stwierdzić, że pasują do przaśnego klubu, w którym futbol jest formą kabaretu kartofliskowego.

Iskierka Szczecin logo klubu

W Szczecinie jednak mają ambicje, by Iskierka była traktowana poważnie. Zresztą, jak dowiedziałem się w klubie, nazwa „Iskierka” odnosi się do nadziei, jaką przed laty mieszkańcy wioski Śmierdnica żywili wobec przyłączenia osiedla do obszaru Szczecina.


Znak aspiracji Iskierki Szczecin

Kilka tygodni temu zarządzający klubem zgłosili się do mnie z pytaniem o projekt nowego herbu dla Iskierki. Ustaliliśmy warunki współpracy oraz kierunek dla nowego znaku. Właściwie od początku czułem, że powinien zawierać nawiązania do słynnego płomyczka, czy to poprzez kształt tarczy, czy kolorystykę. Do niebieskiego i bieli należało jednak dodać czerwony, więc wymyśliłem, że tarcza może zawierać pasiasty motyw niczym w herbie FC Barcelona lub Pogoni Szczecin.

Iskierka Szczecin logo klubu

Same pasy nie oddawały jednak do końca esencji klubu, czyli ognistej nazwy. Wymyśliłem, że znak może być ilustracją metafory ”mała Iskierka rozpala duże emocje” i dodałem płomienie w górnej części tarczy.

Pewnie niektórym z Was ten projekt będzie kojarzył się z „amerykańskim projektowaniem”, ale nie inspirowałem się żadnym znakiem zza oceanu. Podczas projektowania szukałem świeżego pomysłu, w końcu klub powstał w latach 90. i w XXI w. może pozwolić sobie na bardziej niekonwencjonalną formę niż w klasycznych emblematach klubów przedwojennych. Znajdziemy tutaj jednak nazwę „Iskierka” wypisaną po skosie, co kojarzy się z kompozycją znaną z herbów piłkarskich. Zewnętrzny obrys znaku celowo został podzielony na pola białe i czerwone, jak w żarzącym się obiekcie.

Iskierka Szczecin logo klubu

W ten sposób powstał znak Iskierki Szczecin, który może być używany z dodatkowym logotypem, będącym pełną nazwą klubu. Motyw graficzny ze znaku został także zaproponowany jako wzór koszulek.

Iskierka Szczecin logo klubu

Płomyczek zmian został rozpalony, teraz czas na pracę działaczy klubu ze Śmierdnicy-Jezierzyc, by wśród mieszkańców południowo-wschodniej dzielnicy Szczecina rozpalić modę na Iskierkę. Dzisiaj drużyna seniorów walczy w lidze okręgowej, a wśród przeciwników ma kluby znane z wyższych klas rozgrywkowych – Flotę Świnoujście, Stal Szczecin, Zorzę Dobrzany czy Odrę Chojna.

Iskierka Szczecin rywale


Opinia o znaku

Zapraszam do dzielenia się wrażeniami odnośnie nowego znaku Iskierki. Czy do klubu z ligi okręgowej pasuje nowoczesny wizerunek, czy jednak twórczość amatorska jest bardziej adekwatna?

Logo firmowe, znaki graficzne, herby sportowe