Iskra Siemianowice herbW 1923 r. najlepszym klubem futbolowym Śląska została Iskra Siemianowice. Drużyna zagrała następnie w grupie zachodniej Mistrzostw Polski, dzięki czemu zapisała się w historii polskiej ligi.

Założona w 1920 r. Iskra Siemianowice (vel Iskra Laurahuta) występowała w mistrzostwach Śląska w latach 1922-1926, następnie w niższej śląskiej lidze (klasie A) do wybuchu II Wojny Światowej.

Po wojnie tradycję Iskry kontynuował Górnik Siemianowice Śląskie. Nowy podmiot utworzony przy siemianowickiej kopalni w 1945 roku, używał znaku nawiązującego do symbolu protoplasty.

Górnik Siemianowice herb Zespół pod nazwą Górnik Iskra Siemianowice Śląskie wywalczył dwa tytuły wicemistrza Polski w piłce ręcznej (1962, 1964).

Ocena znaku
Emblemat Iskry utrwalono na odznakach. Jego rekonstrukcja nie pozbawiona jest więc mojej interpretacji, gdyż choćby liternictwo na odznace nie daje szansy dokładnego odrysowania (jedyne co wiemy, że był to krój bezszeryfowy przypominający Gill Sans). Widziałem co prawda skan ze logoem Iskry, ale widniejące na nim napisy są niewiarygodne (gdyż czcionki Helvetica oraz Revue BT powstały znacznie później niż klub funkcjonował).

Znak Iskry na okrągłej tarczy przeciętej pionowymi pasami przypomina kilka innych logo sportowych – m.in. węgierskiego Ferencvárosi Torna Club – co sprawia, że jego forma nie jest specjalnie oryginalna.

Iskra Siemianowice herb


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,4