Jantar Ustka logo klubuSymbolem Ustki jest Syrena, ponoć siostra tej z Warszawy. Futbolową wizytówką miasteczka został za to Tomasz Iwan, 40-krotny reprezentant Polski, który zaczynał karierę w MZKS Jantar Ustka. Spróbujmy rozszyfrować znak tego klubu.


© Autor: Jakub Malicki

[Aktualizacja 2019 – zmiana znaku klubu]

Przed laty Ustkę upatrzył sobie kanclerz Niemiec, Otto von Bismarck, który miał tam letnią rezydencję, wybudowaną we wschodniej części miasteczka. W budynku – z charakterystyczną czerwoną elewacją – prowadzony jest obecnie pensjonat, ale jego geneza niech będzie dowodem na atrakcyjność miasteczka położonego u ujścia Słupii do Bałtyku.

Atrakcje UstkiŹródło: LOT Ustka / ustka24.info

Miłośnicy architektury znajdą w Ustce kilka godnych obejrzenia zabytków, że wspomnimy kościół Jana Chrzciciela z połowy XIV w., który pełnił niegdyś rolę latarni morskiej oraz właściwą latarnię z wieżą wysoką na 22 metry, wybudowaną pod koniec XIX w. Warto obejrzeć też dawne domy rybackie z charakterystycznymi białymi elewacjami (tzw. szachulcowymi).

Atrakcje Ustki

Ustka znana jest także z przetwórstwa rybnego, to z tamtego portu wypływa wiele kutrów i łodzi rybackich na morskie połowy. W miejscowości istniała stocznia, w której produkowano i remontowano głównie kutry. Warto wspomnieć znak tego zakładu (poniżej z lewej), który został uwieczniony w emblemacie Miejskiego Klubu Sportowego „Jantar”, w PRL-u funkcjonującego jako „Międzyzakładowy” (MZKS Jantar Ustka).

Jantar Ustka herbPrzed laty klub mógł liczyć na wsparcie nie tylko stoczni „Ustka”, ale również miejscowych zakładów przetwórstwa ryb. Warto wspomnieć, że MZKS Jantar powstał na bazie fuzji Towarzyskiego KS „Ustka” oraz LZS Stoczniowiec w 1975 roku. Nazwa „jantar” jest synonimem słowa bursztyn. Oficjalna data założenia klubu – 1 września 1946 r. – nawiązuje do powstałego tego dnia wielosekcyjnego Klubu Sportowego „Ustka”, który jednak przestał istnieć już po roku.

W czasach reorganizacji sportu w Ustce funkcjonował Związkowiec, a po jego rozpadzie: Stal (przy stoczni), Kolejarz i wojskowa Flota (później Gwardia).

Fuzja Stali i  Kolejarza UstkaW 1957 roku połączono Stal z Kolejarzem, w wyniku czego powstał TKS Ustka. Progres sportowy osiągnięto dopiero po wspomnianej fuzji ze Stoczniowcem w 1975 r.

Największym sukcesem klubu były występy w III lidze – pierwszy raz w 1983 roku, w kolejnych latach klub spadał i wracał na ten poziom rozgrywek. Ostatni raz w III lidze zagrali w 1998 roku. Pod koniec lat 80-tych w Jantarze pojawił się Tomasz Iwan, późniejszy reprezentant Polski, znany z występów w poznańskich klubach (Olimpii, Warcie i Lechu) oraz holendreskich Roda JC Kerkrade, Feyenoord i PSV Eindhoven. W 2014 roku obecny dyrektor reprezentacji Polski został odznaczony jako „honorowy obywatel Ustki”.


Opinia o znaku [sierpień 2017 r.]

Charakterystyczny emblemat, dzięki oryginalnemu logo stoczni wkomponowanemu w środek tarczy z nazwą klubu wypisaną na otoku.

Jantar Ustka logo klubu

Oczywiście możemy doczepić się do braku precyzji w wyrysowaniu niebiesko-białych elementów, niestety w powiększeniu widać niedociągnięcia rysunku. Znak MZKS był pod tym względem lepiej wykonany.

Jantar Ustka logo klubuDrugi zarzut dotyczy liternictwa, zastosowano font Arial Narrow dla napisu „Jantar”, który zestawiono z szeryfowym krojem napisu „Ustka” powinien dawać kontrast, lecz zamiast tego sprawia wrażenie przypadkowo wypisanego. W takiej sytuacji lepiej wypisać wszystkie napisy jednakowym krojem i wyrównać względem czerwonego prostokąta w centrum tarczy.

Na pochwałę zasługuje tonacja znaku, zestawienie czerwieni z cyjanem, ładnie komponuje się. Mimo dość skomplikowanej formy symbolu stoczni i przenikających się kształtów ryb, należy oddać Jantarowi, że znak klubu jest czytelny w mniejszych rozmiarach. Wydaje się, że drobny lifting podniósłby znacząco ocenę jego estetyki. [kilka miesięcy po wpisie znak został zmieniony, o czym poniżej]

Logo Jantaru Ustka

Jak oceniasz znak Jantaru Ustka?

  • 2 / niedopracowany (29%, 71 razy oceniany)
  • 4 / wartościowy (24%, 59 razy oceniany)
  • 3 / poprawny (23%, 56 razy oceniany)
  • 1 / koszmarny (19%, 48 razy oceniany)
  • 5 / doskonały (6%, 14 razy oceniany)

Ilość głosów: 248

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,2Zmiana znaku w październiku 2017 r.

Bez większego rozgłosu, MKS Jantar zmienił znak w październiku 2017 roku, prezentując nową wersję na Facebooku i stronie internetowej.

Jantar Ustka logo klubu

Nowy emblemat Jantaru wygląda bardziej współcześnie, lecz w moim odczuciu stracił charakter historycznego wzoru.


Źródła:

Jantar na Wikipedii
Przewdonik po Ustce
Ustka na Wikipedii

dostęp: 2017/08/17