Jedność 32 Przyszowice logo klubuW przyszłym roku będą świętować 85-lecie założenia klubu w Przyszowicach, jednego z najstarszych w powiecie. Dziś dowiecie się, skąd wziął się złoty lew w znaku Jedności, który wyrysowałem 5 lat temu.

Położona tuż przy południowo-wschodniej granicy Gliwic, niedaleko węzła Sośnica, łączącego autostrady A1 i A4. Niepozorną wieś Przyszowice, należącą do gminy Gierałtowice, zamieszkuje obecnie ok. 3200 ludzi. Znana była już w XV wieku, gdy wspominał o niej Jan Długosz, wypisując w swej księdze dóbr i przywilejów nazwę Przyssowitz. [1] Kto lubi zabytki architektury, ten znajdzie w centrum Przyszowic eklektyczny XIX-wieczny pałac wzniesiony przez rodzinę von Raczek, a miłośnik sportu trafi kilkaset metrów dalej na boisko należące do miejscowego klubu Jedność 32.

Jednego z najstarszych klubów w okolicy, w którym uprawiano sport jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Założony w 1932 roku Robotniczy Klub Sportowy „Jedność” prowadził początkowo sekcje gimnastyki i palanta, [2] a dwa lata później mieli już drużynę piłkarską gotową do bojów w rozgrywkach prowadzonych przez katowicki OZPN.

Po wojnie reaktywowano klub pod nazwą „32 Przyszowice”, w późniejszych latach trafił pod patronat zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Klub używał barw czerwono-zielonych oraz wydał charakterystyczną odznakę z wyeksponowanym inicjałem „J” i piłką umieszczoną na środku tarczy.

Jedność 32 Przyszowice logo klubuPrzez lata drużyna występowała w zabrskiej klasie A (od 1982 roku), dopiero w XXI wieku udało im się awansować do ligi okręgowej.

W sezonie 2006/07 Jedność 32 wygrała A-klasowe rozgrywki, ponosząc tylko 1 porażkę w sezonie, w końcowej tabeli wyprzedziła rezerwy Walki Makoszowy i drużynę Zamkowca Toszek. Na sukcesie sportowym nie skończyło się, w klubie postanowili zadbać także o wizerunek.

W 2010 roku zgłosili się do mnie z pytaniem o projekt logo. Założeniem było nawiązanie w znaku klubu do symbolu sołectwa Przyszowice, czyli złotego (żółtego) lwa na niebieskim tle. Nie widziałem powodów by zniechęcać przyszowiczan do tego pomysłu, ale też nie zamierzałem kopiować figury z emblematu sołectwa.

Jedność 32 Przyszowice logo klubuPostanowiłem wyrysować sylwetkę zwierza najprościej jak to możliwe, by ograniczyć potencjalne trudności drukowania logo w mniejszych rozmiarach (zapytajcie znajomego drukarza jak wychodzą w druku żółte drobne elementy na niebieskim tle). W trakcie prac nad znakiem uznaliśmy także, że warto by w herbie klubu pojawił się inicjał „J”, jako nawiązanie do dawnego herbu Jedności.

Tak powstał nowy znak klubu z Przyszowic, który towarzyszył miejscowym piłkarzom w kolejnym sukcesie. W 2012 roku wygrali grupę 4. katowickiej ligi okręgowej, awansując do IV ligi! W pierwszym meczu sezonu 2012/13 wygrali 2-1 w Raciborzu ze słynną, choć to sława z dawnych czasów, Unią. W drugiej kolejce rozgromili MRKS Czechowice-Dziedzice 6-1.[3] Na koniec debiutanckiego sezonu w IV lidze zajęli miejsce w środku tabeli (8.), a w kolejnym zagrali jeszcze lepiej kończąc sezon na najwyższym w swojej historii, 4. miejscu w IV lidze. Nie mieli szans na wygranie rozgrywek, najsilniejsze w sezonie GKS Jastrzębie wyprzedziło przyszowiczan aż o 27 punktów.

Po 4 latach Jedność 32 spadła z IV ligi do okręgówki, w której występuje obecnie.

Jedność 32 Przyszowice logo klubu

Opinia o znaku
Prosty to był pomysł, by symbol Przyszowic, złotego lwa, zestawić z monogramem nawiązującym do starego znaku klubu. Lwa osadziłem na tarczy, owalnej od sporu, złamanej na bokach, chcąc nadać mu współczesną stylistykę.

Nie mogę doczekać się Waszych opinii dotyczących tego znaku – podzielcie się stawiając notę w skali 1-5 lub w komentarzu.

Jedność 32 Przyszowice logo klubu

Jak oceniasz znak Jedności 32 Przyszowice?

  • 4 #wartościowy (66%, 59 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (14%, 13 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (9%, 8 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (8%, 7 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (3%, 3 razy oceniany)

Ilość głosów: 90

Loading ... Loading ...

[1] Johann Knie: Alpabetisch, Statistisch, Topographische Uebersicht aller Dorfer, Flecken, Stadt und andern Orte der Konigl. Preus. Provinz Schliesen…. Breslau: Barth und Comp., 1830. za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyszowice
dostęp: 2016/11/04

[2] http://jednosc32.pl/historia/
dostęp: 2016/11/04

[3] http://www.90minut.pl/liga/0/liga6870.html
dostęp: 2016/11/04