Herby klubów przedwojennychW ostatnim tygodniu media sportowe wspominały historię polskiego futbolu. Z okazji jubileuszu 90-lecia utworzenia ligi piłkarskiej w Polsce, Ekstraklasa przeprowadziła akcję #gramy90lat”, do której włączyliśmy się udostępniając kilka grafik o tematyce historycznej.


© Autor: Jakub Malicki

Na wstępie podzielę się osobistą refleksją. Zacząłem interesować się futbolem w latach 90-tych. Dzięki temu miałem okazję obserwować występy Legii i Widzewa w Lidze Mistrzów oraz późniejsze świetne mecze Wisły w europejskich pucharach. Nie obce są mi takie nazwy klubów, jak Siarka Tarnobrzeg, Sokół Pniewy czy Ruch Radzionków, które mogą brzmieć egzotycznie dla młodego fana futbolu. Jednak prawdziwe osobliwości piłkarskie pojawiły się w Polsce już przed II wojną światową.

Klub Turystów, Jutrzenka Kraków czy Hasmonea Lwów to ledwie trzy drużyny z tabeli wszech czasów ekstraklasy, które pewnie z niczym nie kojarzą się przeciętnemu kibicowi Lotto Ekstraklasy. Zgodnie z przypuszczeniami, także Ekstraklasa nie poświęciła im zbyt wiele miejsca w swojej akcji #gramy90lat” – skądinąd przeprowadzonej zgodnie z wszelkimi prawidłami marketingu. Dla mnie jednak nazwy tych klubów, ich symbolika, stanowią ważny fragment polskiego dziedzictwa sportowego, jeśli nie kulturowego – swoisty wycinek przedwojennej rzeczywistości, która była znacznie bardziej kolorowa, niż wskazywałyby szare fotografie.

Czy podzielacie moją fascynację kolorytem przedwojennych rozgrywek? W tym miejscu daję Wam szansę zagłosowania w naszej sondzie:


Który okres interesuje Cię najbardziej?


Wybierz okres z historii ekstraklasy, który interesuje Cię najbardziej:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...


Nie ukrywam, że przechodziłem każdy z tych etapów, co może wydać się Wam dziwne – najpierw zainteresowały mnie piłkarskie herby, dopiero potem pociągnęły sportowe emocje. Historią sportu zainteresowałem się stosunkowo niedawno, a rozgrywki przedwojenne wciągnęły mnie wraz z prowadzeniem strony! Pierwotnie planowałem przegląd wyłącznie aktualnych znaków klubów sportowych, jednak po nitce do kłębka… ich ewolucja okazała się niemniej fascynująca niż obecna forma. Postanowiłem skupić się na początkach futbolu w Polsce, zwłaszcza okresu od powołania ogólnopolskiej ligi piłkarskiej.

Przez pierwszy rok istnienia serwisu polskielogo.net, zbieraliśmy tu znaki klubów, które uczestniczyły w przedwojennych rozgrywkach. Najtrudniej było dotrzeć do materiałów prezentujących znak 1. FC Katowice oraz Toruńskiego Klubu Sportowego. Gdy udało mi się znaleźć wiarygodne wzory, kluby te zagościły w serwisie, a następnie, dokładnie 20 lipca 2016 roku, opublikowałem wpis o inauguracyjnym sezonie Ligi, z kompletem herbów, które uczestniczyły w rozgrywkach w 1927 roku.

W ostatni poniedziałek świętowaliśmy 90-tą rocznicę rozegrania pierwszej kolejki w historii polskiej ligi piłkarskiej. Postanowiłem przygotować grafikę z parami drużyn, które wówczas wybiegły na boiska oraz ich herbami w wersji monochromatycznej.

Jak zauważyliście, pierwsza seria przyniosła aż 5 meczów derbowych. Działacze wyszli ze słusznego założenia, że każde miasto zasługuje na inaugurację Ligi. Jedynie Wielkie Hajduki musiały poczekać, bowiem Ruch gościł w sąsiednich Katowicach.

Herby klubów przedwojennych

Zresztą nie był to udany debiut „Niebieskich”, rozgromionych przez katowicki 1. FC. Wysoki wynik meczu Pogoni z Hasmoneą został uniważniony z powodu występu nieuprawnionych zawodników. W powtórzonym spotkaniu niespodziewanie silniejsza okazała się żydowska drużyna.

Pierwsze piłkarskie rozgrywki ligowe w Polsce wygrała Wisła, a królem strzelców został Henryk Reyman. Więcej o pierwszym w historii sezonie ligowym możecie przeczytać tutaj.

W najbliższym czasie będziemy kontynuować serię „Barw ekstraklasy”, czyli zestawienia znaków drużyn w historycznych sezonach najwyższej ligi piłkarskiej w Polsce. Zatrzymaliśmy się na herbie AKS Chorzów, o którym zebrałem porcję materiałów i wkrótce pojawi się na polskielogo.net.