Junak Drohobycz logo klubu„Junak” znaczy zuch, a drużyna o tej nazwie była blisko wywalczenia ekstraklasy dla niewielkiego Drohobycza. Niestety wybuch wojny zatrzymał marsz śmiałków spod Lwowa na salony piłkarskie.


© Autor: Jakub Malicki

Położony 85 km na południe od Lwowa, Drohobycz znany jest dzięki Brunonowi Szulcowi, którego opowiadania powstawały w niewielkim miasteczku nad Tyśmienicą. Pagórkowaty krajobraz okolic przedwojennego Drohobycza przecinały kominy Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych „Polmin” oraz liczne szyby naftowe. 32-tysięczne miasto było wówczas ważnym ośrodkiem Borysławsko-Drohobyckiego Zagłębia Naftowego.

W sporcie nie mieli większych osiągnięć, choć przy tamtejszym Sokole swoją filię założyli lwowscy Czarni, już w 1922 roku. Drużynę piłkarską miało także Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczne „Betar”, lecz próżno szukać ich nazw w pierwszych tabelach lwowskiej klasy A.

Betar Junak Drohobycz logo klubuŹródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Sytuacja uległa zmianie w latach 30-tych, gdy sokola drużyna trafiła pod opiekę władz państwowych. Zmieniono nazwę na Klub Sportowy Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego „Junak”. W 1936 r. drohobyczanie gościli silną węgierską drużynę Bocskay, od której dostali srogą lekcję futbolu, przegrali 1-8.

Następny rok był znacznie bardziej szczęśliwy dla kibiców z Drohobycza. W 1937 roku prezesem Junaka został dowódca tamtejszego garnizonu – płk Mieczysław Młotek, a w nazwie klubu pojawił się człon WCKS (Wojskowo-Cywilny Klub Sportowy). Ambitny wojskowy postanowił zbudować silną drużynę, piłkarską wizytówkę zagłębia naftowego. Ściągnął do klubu zawodników z doświadczeniem w Lidze, m.in. Adama Niemca z Czarnych, Jana Hemerlinga z Pogoni, bramkarza Stanisława Geruliego (Cracovia, Wisła) i już po dwóch latach Junak został najlepszą drużyną w lwowskich rozgrywkach okręgowych, wyprzedzając w końcowej tabeli Ukrainę i Czarnych. Drohobycz dostał szansę zakwalifikowania się do ekstraklasy!

W pierwszej fazie eliminacji – nie bez problemów – odprawili Unię Lublin, Strzelca Górkę Stanisławów i PKS Łuck. Następnie trafili do grupy finałowej, w której rywalami Junaka miała być przeciętna Legia Poznań, WKS Śmigły Wilno i Śląsk Świętochłowice.

Drohobyczanie uważani byli za faworyta, lecz nie potrafili wygrać dwóch pierwszych meczów eliminacji:

Junak Drohobycz logo klubuTrzeciej serii już nie rozegrano, wojna zniweczyła wszelkie marzenia drohobyczan, nie tylko te sportowe.

Junak Drohobycz w 1939 rokuDrużyna Junaka w 1939 r.; Źródło: http://kuriergalicyjski.com/historia/upamietnienia/4623-rok-1939-o-krok-od-celu

Dzisiaj mało kto pamięta o klubie z zagłębia naftowego, jego nazwa kojarzy się częściej z marką polskich motocykli produkowanych na przełomie lat 50-60-tych w Szczecinie. Kilka lat temu w warszawskiej A-klasie występował UKS Junak, a we wrocławskiej klasie B – Junak Stryjno. W podrzeszowskiej Słocinie istnieje KS Junak, jednak jego barwy ani herb nie nawiązuje do drohobyckiej drużyny.


Opinia o znaku

Logo Junaka odwzorowałem na bazie odznaki i jak zauważyliście, wzór był bardzo prosty i mało wyróżniający. Pospolity pomysł podziału tarczy na 3 pola, wypisania akronimu w głowicy, nazwy klubu po skosie, bez żadnych smaczków ani odniesień lokalnych. Na siłę możemy dopatrzyć się litery „J”, w którą układają się granatowe pola.

Mnie zastanowiły barwy widniejące na herbie, przypominające lwowską Pogoń a nie „Powidlaków”, którzy przecież mieli wpływ na początki drohobyckiej piłki. Jednak to Pogoń była w końcówce lat 30-tych jedynym reprezentantem okręgu w Lidze, do której zmierzali futboliści Junaka. O przyjaźni obu klubów można wnioskować także na podstawie składu turnieju jubileuszowego „Pogoniarzy” w maju 1939 roku, na który – oprócz Wisły i Cracovii, zaproszono właśnie piłkarzy Junaka.

Junak Drohobycz logo klubu

Jak oceniasz znak Junaka Drohobycz?

  • 4 #wartościowy (49%, 22 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (27%, 12 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (22%, 10 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (2%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (0%, 0 razy oceniany)

Ilość głosów: 45

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8

Źródła:
http://kuriergalicyjski.com/historia/upamietnienia/4623-rok-1939-o-krok-od-celu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Junak_Drohobycz
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_ligi_polskie_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1938/1939)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_II_Rzeczypospolitej

dostęp: 2017/04/18