Juvenia Kraków herb Juvenia znana jest z drużyny rugby, która spędziła kilka sezonów w Ekstralidze. Mało kto pamięta, że klub ten posiadał sekcję piłkarską jeszcze przed I Wojną Światową.

Historia Juvenii Kraków sięga roku 1906, gdy – pod patronatem organizacji o oryginalnej nazwie: Związek Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej – stworzono drużynę piłkarską. Kilka lat później wybudowano na Błoniach stadion piłkarski, któremu nadano nazwę Park Sportowy „Juvenia”.

Futboliści nie odnieśli większych sukcesów, obecnie klub zajmuje się szkoleniem młodzieży i posiada jedynie drużynę juniorską.

Sekcja rugby, utworzona w 1973 roku, stała się po latach wizytówką Juvenii. W 2000 roku zespół awansował do I ligi, w której rozegrał kolejne trzy sezony. Spadek do II ligi nie zahamował rozwoju klubu, już w 2005 roku rugbyści Juvenii wrócili do 1 ligi. Największym sukcesem „Smoków” okazał się brązowy medal Mistrzostw Polski w sezonie 2008/09.

Historia znaku
Dawny znak rzemieślniczego klubu składał się ze złotej tarczy w kształcie koła zębatego (w połowie przechodzącej w regularny łuk) z „szachownicą” w barwach niebiesko-biało-czerwonych.

Juvenia Kraków herb Herb występował także w wersji na trójkątnej tarczy z ozdobnym wieńcem. W latach 70-tych dodano człon „Spółdzielczy” do nazwy klubu, stąd akronim RzSKS wkomponowany w koło zębate.

Symbolem zespołu rugby jest czarny smok ze złota koroną ziejący ogniem, wpisany w elipsę na niebiesko-białej tarczy.

Juvenia Kraków herbW marcu 2017 klub zaprezentował nowy herb, o uproszczonej formie, w którym zamiast całej sylwetki smoka, w elipsie umieszczono jego głowę.

Ocena znaku
Na wstępnie nasuwa się wątpliwość, które logo należy traktować jako symbol klubu. Dla rugbystów jest to znak ze smokiem, dla piłkarzy zaś herb utrwalony na licznych odznakach, z kołem zębatym i wpisaną niebiesko-biało-czerwoną szachownicą. Oceńmy więc oba, z tym, że dla celów rankingu wykorzystam notę emblematu futbolistów.

I tak, logo piłkarskiej Juvenii wydaje się logoem poprawnie zaprojektowanym, choć przestarzałym. Tarcza w kształcie koła zębatego często spotykana jest w sportowych znakach (choćby emblemat Hutnika Kraków czy mieleckiej Stali. Wrażenie archaicznej formy powodują złocenia i symetryczna kompozycja. Czytelność znaku poprawna, także w mniejszych rozmiarach.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy

Średnia ocena: 3,0


Logo klubu rugby – choć wydaje się bardziej charakterystyczne i „współczesne” – otrzymało niższą notę. Nałożenie wielu elementów, żółtego liternictwa na niebiesko-białe pasy, skomplikowanego rysunku smoka, powoduje słabszą czytelność logo. Także szczegóły znaku ukazują jego niestaranne wyrysowanie.

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 2,8