Korona Warszawa logo klubu88 lat czekała warszawska Korona by znowu zagrać w klasie A. Choć dzisiaj jest to ledwie 7. poziom rozgrywek, to jej losy powinny interesować kibiców Polonii i Legii, dla których Korona była jak – używając rodzinnych porównań, odpowiednio – siostra i żona.


© Autor: Jakub Malicki

Na początku osobista refleksja – opowieść o Koronie trudno było przyporządkować do kategorii, obowiązujących na naszej stronie. Przedwojenna Korona Warszawa powinna bowiem trafić do sekcji klubów historycznych, jako podmiot, który zaprzestał działalności w 1928 roku. Jednak w 2011 grupa pasjonatów utworzyła stowarzyszenie o nazwie SKP Korona, które szkoli młodzież i prowadzi drużynę seniorów, która awansowała w tym roku do warszawskiej klasy A. Podobnie jak przy klubach, których wspomnienie znajdziecie już na stronie: Makabi, ŻKS Kraków, Varsovia i 1. FC Katowice, trudno mówić o reaktywacji przedwojennej organizacji. Raczej o wskrzeszeniu nazwy, ewentualnie nawiązaniu do tradycji. I bardzo pochwalam takie inicjatywy, zamiast tworzyć drużyny o egzotycznych nazwach typu „akronim+sponsor1sponsor2+miasto”, lepiej przyjąć miano zasłużonego klubu, dzięki temu wspominając pionierów polskiej piłki i nazwy, które zniknęły z powodów politycznych lub ekonomicznych.

Najstarsi w Warszawie
Pomimo funkcjonowania przez zaledwie kilkanaście lat, Korona była jednym z ważniejszych klubów warszawskich. W jej losach istotną rolę odegrały dwa WKS-y. Pierwszy, to Warszawskie Koło Sportowe, pionierska warszawska organizacja zrzeszająca majętnych miłośników kultury fizycznej i drużyny szkolne w czasach „Kongresówki”. Założona w 1907 roku, patronowała młodzieży szkolnej uprawiającej lekkoatletykę czy tzw. gry ruchowe. Jedną z drużyn futbolowych tworzyli uczniowie Szkoły Ziemi Mazowieckiej (zwanej szkołą Kujawskiego), którzy pod nazwą „Czerwoni” toczyli boje m.in. z „Niebieskimi” ze szkoły Chrzanowskiego (późniejsza Sparta).

Drużynę „Czerwonych” można uznać za protoplastę Klubu Sportowego „Korona”, założonego w 1909 roku przy wspomnianej szkole Kujawskiego. Jak możemy wyczytać w książce Józefa Hałysa, Korona była przed I wojną światową najsilniejszą drużyną piłkarską Warszawskiego Koła Sportowego. [1] O sile drużyny wskazują na przykład rozgrywki o puchar ufundowany przez Leona Goldstanda, w których Korona rywaliziwała z innymi drużynami WKS (m.in. Syreną, Merkurym, Spartą czy Stellą) i najczęściej tryumfowała. [2]

Jak wyczytamy w książce Roberta Gawkowskiego „Futbol dawnej Warszawy”, w 1911 roku, z inicjatywy zawodnika Korony, Wacława Czarnockiego, utworzono nową drużynę o nazwie „Polonia”. W pierwszym meczu obu zespołów, na Agrykoli, Polonia przegrała z Koroną 3-4.[3]

Korona kontra Polonia Warszawa logo klubuDrużyny te nie były formalnie odrębnymi bytami, Polonia została zarejestrowana w 1915 roku, a Korona reaktywowana rok później (już jako samodzielny podmiot).

Korona Warszawa logo klubuDrużyna Korony przed meczem z Polonią Warszawa w 1918 roku; Źródło: Piłka Nożna w Polsce, J. Hałys

W odrodzonej Rzeczypospolitej role drużyn odwróciły się. Korona słabła, a Polonia walczyła w Mistrzostwach Polski. Obie spotkały się w Mistrzostwach Warszawy w 1921 roku, wygranych przez „Czarne Koszule” (które następnie rywalizowały w Mistrzostwach Polski, będąc słabszą jedynie od Cracovii).

Korona Warszawa logo klubuW 1922 roku Korona dokonała dwóch fuzji. Najpierw z Warszawskim Towarzystwem Cyklistów, by zyskać boisko na Dynasach [3], lecz mariaż z cyklistami był krótkotrwały. Następnie połączono Koronę z Wojskowym Klubem Sportowym, który w tymże 1922 roku przybrał nazwę Legia.

Legia Warszawa logo klubuCo ciekawe, po fuzji Legia dodała zieleń do swoich barw, kolor używany wcześniej przez Koronę. Połączenie obu drużyn było dla obecnego Mistrza Polski czymś więcej niż chwilowym epizodem, wpłynęło na jego tożsamość!

Drogi obu klubów jednak szybko się rozeszły, w 1924 roku reaktywowano Koronę i powiązano ze środowiskiem prawicy narodowej.[4] Sportowo drużyna była jednak coraz słabsza, w 1928 roku została rozwiązana.

Wskrzeszona Korona
Przez następne dekady pamięć o Koronie gasła, dopiero w XXI wieku warszawianie postanowili przypomnieć jej tradycje. Jak wyczytamy na oficjalnej stronie klubu www.koronawarszawa.pl „Korona Warszawa to połączenie ponad 100-letniej tradycji i nowoczesnego podejścia do piłki nożnej. Reaktywacja po blisko 90-ciu latach przykuje na pewno uwagę mediów, zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. W sezonie 2011/2012 startujemy w rozgrywkach warszawskiej B-klasy.  Przy wykorzystaniu nowoczesnych kanałów komunikacji chcemy zdobyć jak najszerszy krąg sympatyków Klubu Piłkarskiego Korona Warszawa. Cechuje nas optymizm, dynamizm i profesjonalizm. Konsekwentnie dążymy do realizacji postawionych sobie celów, systematycznie podnosząc poprzeczkę coraz wyżej. „[5]

Od 2011 roku mamy więc w Warszawie Stowarzyszenie Klub Piłkarski „Korona”, a łącznikiem tego podmiotu z przedwojennym imiennikiem jest herb.

Korona Warszawa logo klubuTarcza ze złotą koroną została „odmalowana”, czy raczej odświeżona, dodano gradienty imitujące złocenia i Korona znowu błyszczy, przynajmniej na tym znaku! Jak wcześniej wspomniałem, drużyna zanotowała także progres sportowy, awansowała do A-klasy. W rundzie jesiennej nie odniosła jednak żadnego zwycięstwa i na półmetku zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z ledwie 4 punktami.

Opinia o znaku
Ponoć lepsze jest wrogiem dobrego, jednak obecny herb Korony nie wydaje mi się znakiem doskonałym, w powiększeniu widać niedociągnięcia rysunku. Flaurony zostały niestarannie wyrysowane, klejnoty zbyt szczegółowe i nieczytelne w pomniejszeniu, przypominają chryzantemy… I te gradienty, świetliste efekty, tutaj kompletnie niepotrzebne. Za to główną zaletą herbu jest nawiązanie do przedwojennej odznaki i uproszczenie bordiury. W moim przekonaniu jest to wciąż znak archaiczny i pozbawiony ducha sportowego.

Dlatego wykonałem wariację tego znaku – dodając element literniczy „WKS”, wkomponowany w obręcz korony, jako nawiązanie do dziejów klubu sprzed I wojny światowej. Rozwinąć go można jako Warszawskie Koło Sportowe lub bardziej współcześnie, jako Warszawski Klub Sportowy. Ta moja Korona jest oczywiście bytem wymyślonym, próbą stworzenia bardziej charakternego i współczesnego symbolu opartego na tradycji klubu (ukośny zielony pas, tarcza ze złotą bordiurą).

Korona Warszawa logo klubuZapraszam Was do udziału w dyskusji, czy znaki klubów w XXI wieku powinny być wierną kopią symboli sprzed lat? Czy zasługują na nowe spojrzenie i dopracowanie detali, których wykonanie 100 lat temu było znacznie utrudnione przez ówczesne możliwości technologiczne.

Jak zwykle proponuję także ocenić aktualny znak klubu, który – jak wspomniałem – nawiązuje do przedwojennego protoplasty, lecz został wzbogacony o współczesne efekty komputerowe.

Korona Warszawa herb klubu

Jak oceniasz herb SKP Korony Warszawa?

  • 3 #poprawny (42%, 37 razy oceniany)
  • 4 #wartościowy (36%, 32 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (15%, 13 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (5%, 4 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (2%, 2 razy oceniany)

Ilość głosów: 88

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,0

Źródła:
[1] Józef Hałys: Piłka nożna w Polsce; tom ; Kraków 1981

[2] Robert Gawkowski: Futbol dawnej Warszawy; Warszawa 2013

[3] tamże

[4] Robert Gawkowski: Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic w latach 1918-39; Warszawa 2007

[5] http://www.koronawarszawa.pl/index.php dostęp: 2016/12/10