Lechia Gdańsk herb 2016Po cichu pojawił się nowy znak w Ekstraklasie. W Gdańsku odświeżyli logo, poprawiając niedociągnięcia poprzedniego emblematu „lechistów”. Czekając na oficjalny komunikat dotyczący rebrandingu, przyjrzyjmy się znakowi opublikowanemu w Sylwestra.


© Autor: Jakub Malicki

Dwa dni przed końcem 2015 roku stworzyłem wpis o logo Lechii Gdańsk (w ramach tygodnia z klubami o takiej nazwie). Na końcu wpisu sformułowałem tezę o możliwym rebrandingu w najbliższym czasie. Okazało się, że po upływie kilkudziesięciu godzin, odświeżone logo „Biało-Zielonych” zostało opublikowane na oficjalnej stronie oraz fanpage.

Geneza rebrandingu

Poprzednie logo Lechii zostało opracowane około 2001 roku przy okazji usamodzielnienia Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego „Lechia” od KS Lechia. Pierwotnie flaga umieszczona na zielonym otoku, od 2007 roku funkcjonowała samodzielnie (pisałem o tym w poprzednim wpisie).

Lechia Gdańsk herb Emblemat ten miał poważną wadę – jasno żółte napisy na białym pasie flagi, trudne do odczytania w mediach elektronicznych. Jak dowiedziałem się w klubie, ówczesne technologie drukarskie nie dawały szansy poprawnego druku koloru imitującego złoty (na wydrukach wychodził jako brązowy), dlatego zastosowano żółty.

Lechia Gdańsk herb 2016Logo ad 2016 ma więc poprawione kolory, ciemniejszy odcień żółtego zwiększył kontrast napisów w stosunku do białego pasa flagi, dzięki czemu logo ma lepszą czytelność.

Lechia Gdańsk herb 2016Powyższe zestawienie kolorów ukazuje tonację wcześniejszego znaku (góra) i nowego (dół). Jak widzimy, przyciemniono także odcień zieleni i czerwieni.

[Edit: 2018 – Ponownie zmieniono odcień złotego i zieleni]

Ocena rebrandingu [styczeń 2016]

W moim przekonaniu odświeżenie logo Lechii było konieczne i pozytywnie oceniam emblemat, opublikowany ostatnio w mediach elektronicznych. Zwiększono czytelność znaku, także wpuszczenie światła między złoty kontur flagi a zielone pasy nadało mu bardziej współczesny charakter.

Szkoda, że nie odważono się na większą zmianę rysunku liternictwa (szeryfowy krój napisu „KS LECHIA” – we wcześniejszym znaku Aachen BT – ma niewiele światła i dodatkowo wygięty na fladze wciąż nie czyta się perfekcyjnie). Także detale, jak szeryfy „S” (dolny różni się od górnego) czy „C” wymagają jeszcze korekty.

Druga sprawa to herb Gdańska na fladze, który znacznie różni się od oryginału. Nie jestem zwolennikiem wstawiania herbów miast do znaków sportowych, ale w logo Lechii jest on konieczny (dzięki niemu emblemat Lechii odróżnia się od innych znaków w kształcie flagi). Tyle, że jego rysunek na fladze kompletnie różni się od tego używanego przez władze miasta.

Lechia Gdańsk herb 2016I nie jest to rysunek uproszczony, tylko nowa wersja (zwrócę tu uwagę na krzyże, które mają inny charakter niż te w symbolu Gdańska). Dawne znaki Lechii również nie przedstawiały dokładnego rysunku symbolu miasta, choć srebrne krzyże na nich miały zbliżony charakter do tych z herbu sprzed 1996 roku).

Nowy znak wymagać będzie zaprojektowania dodatkowego logotypu i nie będzie to łatwa kompozycja.

Lechia Gdańsk herb 2016Widać to choćby obecnie na stronie, gdzie logotyp Lechia.net pisany kursywą zupełnie nie pasuje do pochylonej w przeciwnym kierunku flagi.

Reasumując, kierunek odświeżenia wizerunku Lechii oceniam pozytywnie, nowy znak jest bardziej czytelny od poprzedniego, choć detale wymagałyby jeszcze dopracowania.


Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,6

Historia znaku
Ewolucję znaku Lechii zawarłem w poprzednim wpisie, który możecie przeczytać tutaj >>

Na koniec zaznaczę, że w Gdańsku wybrano metodę „małych kroków” we wprowadzaniu nowego wizerunku. Na tę chwilę funkcjonuje w mediach elektronicznych, od rundy wiosennej ma być także na materiałach drukowanych. Dodajmy, że w zeszłym roku Lechia obchodziła jubileusz 70-lecia i jubileuszowe logo zawierało flagę Lechii zbliżoną kształtem do tej z lat 50-tych XX wieku, a nie tę z oficjalnego znaku.

Lechia Gdańsk herb 2016