Logo klubu Legia PoznańDziewięć razy próbowali dostać się do piłkarskiej elity, nigdy nie osiągnęli celu. Pewnie dlatego dzisiaj „Legia Poznań” kojarzy się kibicom z hitowym meczem w Ekstraklasie, zamiast z barwną drużyną z Wildy.


© Autor: Jakub Malicki

W przedwojennej Polsce nazwa „Legia” nie elektryzowała kibiców tak mocno, jak to ma miejsce obecnie. Kilka miesięcy temu wspominaliśmy krakowską Legię, robotniczą drużynę sportową o unikalnym znaku i skromnych osiągnięciach. Wojskowa drużyna z Warszawy, która przyjęła miano „Legia” po fuzji z Koroną w 1922 roku, rozegrała co prawda 10 sezonów w Lidze, jednak najlepszym jej osiągnięciem było trzykrotne zajęcie 3. miejsca na mecie rozgrywek ligowych. Pod względem sportowym znacznie ustępowała drużynom krakowskim, nie mówiąc o hajduckim Ruchu czy poznańskiej Warcie. Po spadku z Ligi (1936) warszawianie przeżywali kryzys, jednak dwa lata później wygrali klasę okręgową i uczestniczyli w eliminacjach o Ligę. Wówczas była szansa na spotkanie z… poznańską Legią, jednak obie drużyny nie wyszły ze swoich grup w pierwszej fazie eliminacji.

Dla poznaniaków było to ósme podejście do Ligi, następujące po wygraniu rozgrywek w okręgu. Rok później również nie mieli sobie równych w poznańskiej klasie okręgowej i potem dostali się fazy finałowej eliminacji, gdzie rywalizowali m.in. z Junakiem Drohobycz. W międzywojennym Poznaniu Legia była więc drugą siłą piłkarską, ustępując jedynie ekstraklasowej Warcie.

Logo klubu Legia PoznańDrużyna Legii Poznań przed meczem z Widzewem w 1934 roku; Źródło: Narodowe Archowum Cyfrowe

Najbliżej awansu do elity byli poznaniacy w 1932 roku, gdy przebrnęli przez pierwszą fazę eliminacji (pokonali m.in. ŁTSG, z którym odpadali we wcześniejszych latach). W półfinale mierzyli się z wileńskim WKS 1pp Legionów, dwukrotnie wygrywając (5-3, 1-0). W finale eliminacji trafili na Podgórze Kraków, remisując na wyjeździe 0-0, a u siebie 1-1. W trzecim meczu krakowianie wyhgrali 4-2 i awansowali do ekstraklasy.

W kolejnych latach Legia musiała uznać wyższość: Polonii Warszawa (1933), WKS Śmigły Wilno (1934), Dębu Katowice (1935) i Śląska Świętochłowice (1938). W 1939 roku wojna przerwała finałową fazę eliminacji. Rozegrano jedynie 2 serie, w których Legia zremisowała z Junakiem (1-1) oraz przegrała ze Śmigłym (1-5).

O sile Legii przekonał się przed wojną KPW Poznań, czyli protoplasta dzisiejszego Lecha. W derbach między tymi drużynami, KPW odniosło tylko dwa zwycięstwa (1-0, 4-1) i 7 razy przegrywało (w tym 0-6 w 1935 roku). Ostatni mecz tych drużyn zakończył się wynikiem 2-2.

Logo klubu Legia PoznańPo II wojnie światowej Legia Poznań została reaktywowana, następnie występowała w klasie A. Zniknęła podczas reorganizacji sportu na wzór radziecki, gdy razem z klubami: Surma, Tramwajarz, Naprzód, Skarbowiec i Nurt, został wchłonięty przez ZS Ogniwo.

Logo klubu Legia PoznańNiestety w trakcie odwilży Legia nie doczekała się wskrzeszenia. Na bazie Ogniwa reaktywowano poznańską Surmę. W 1958 roku powstał klub o nazwie Energetyk, którego niektórzy historycy uznają za kontynuatora dziejów Legii.


Opinia o znaku

Logo Legii Poznań odwzorowałem na bazie odznaki. Czy Wam również przypomina herb innego klubu? Tarcza przecięta w skos czarnym pasem i dwoma zielonymi oraz inicjał – monogram – L w prawym rogu (według zasad heraldyki). Unikat, osobliwość czy poczucie humoru grawera? Dla mnie prawdziwa bomba i tylko żałuję, że drużyna nie napisała swojej historii w Ekstraklasie.

Logo klubu Legia Poznań

Jak oceniasz herb Legii Poznań?

  • 4 #wartościowy (51%, 18 razy oceniany)
  • 3 #poprawny (31%, 11 razy oceniany)
  • 5 #doskonały (11%, 4 razy oceniany)
  • 2 #niedopracowany (3%, 1 razy oceniany)
  • 1 #koszmarny (3%, 1 razy oceniany)

Ilość głosów: 35

Loading ... Loading ...


Ocena polskielogo.net:

Oryginalność

Czytelność

Precyzja wykonania

Liternictwo

Ponadczasowość formy


Średnia ocena: 3,8

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Legia_Pozna%C5%84#cite_note-1922r-1
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%99gowe_ligi_polskie_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1932)#Mistrzostwa_Klasy_A_Pozna.C5.84skiego_OZPN
http://kkslech.com/2013/01/11/poznanskie-kluby-cz-i-legia-poznan/
http://www.odznakisportowe.pl/katalog/pokaz/13950
http://lechpoznan.wikidot.com/system:page-tags/tag/mecze_legia_poznan#pages