Liga 1930W Urugwaju odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. W finale gospodarze pokonali Argentynę. Za to w Polsce, nieobecnej na mundialu, mistrzowską formę zaprezentowała Cracovia, która przywróciła Krakowowi tytuł najlepszej drużyny futbolowej w kraju.


© Autor: Jakub Malicki

W 1930 roku Liga pierwszy raz składała się z 12 zespołów. Rozgrywki zdominowały drużyny Cracovii i Wisły, choć najskuteczniejsza pod bramką rywali była warszawska Legia (strzeliła 67 goli w sezonie). Cracovia zdobyła tylko 46 bramek, z czego ponad połowę nastrzelał Karol Kossok. 24 gole zdobyte w rozgrywkach dały tytuł „króla strzelców” napastnikowi urodzonemu w Katowicach.

Sześciokrotnie kibice mogli obejrzeć derby Krakowa. W „Świętej Wojnie” Cracovia pokonała 2-1 Wisłę na jej stadionie, w rundzie rewanżowej uległa 0-1. Z Garbarnią, która miała słabszy sezon niż rok wcześniej, „Pasy” odniosły dwa zwycięstwa (2-1 u siebie i 3-2 w brutalnym meczu na Ludwinowie). Bardziej chimeryczna okazała się Wisła, która pokonała „Brązowych” 3-1 w pierwszym meczu na wyjeździe, a we wrześniu na swoim stadionie doznała sromotnej porażki (1-6).

Liga 1930Najwyższe zwycięstwa w sezonie odniosła Warta (9-1) oraz Legia (8-0). Oba wyniki padły w meczach tych drużyn przeciwko ŁTSG, beniaminkowi ligi, zespołowi łódzkich fabrykantów pochodzenia niemieckiego. Drużyna o czarno-białych barwach zastąpiła w rozgrywkach inną ekipę o rodowodzie niemieckim – zdegradowany z Ligi rok wcześniej 1. FC Katowice. W derbach Łodzi osiągnęła remis 1-1 na wyjeździe, a na własnym stadionie uległa 0-2 „Ełkaesiakom”.

ŁTSG okazał się najsłabszą drużyną w Lidze, zajął ostatnie miejsce w tabeli na koniec sezonu, odnosząc jedynie 3 zwycięstwa (3-2 nad Wartą, 2-1 nad Pogonią oraz 4-2 nad Warszawianką). Z warszawską drużyną walczyli łodzianie do końca o utrzymanie, przegrywając rywalizację tylko gorszym bilansem bramkowym (w ostatniej kolejce ŁTSG przegrał 2-3 z Ruchem, a Warszawianka pokonała zeszłorocznego Mistrza Polski – Wartę – aż 4-0).

Znak ŁTSG, który przytaczam, używany był w latach 30-tych, możliwe że podczas występów w Lidze posługiwali się odznaką sekcyjną w kształcie flagi. Podobnie ŁKS, który w tamtej dekadzie używał na dokumentach czerwonego monogramu na białym tle, zaś w połowie lat 30-tych znajdziemy na koszulkach sportowców białą „przeplatankę” na czerwonej tarczy. Co więcej, przed wojną wydawano także odznaki z flagą… o czym możecie przeczytać we wpisie o znaku łodzian.

W ogóle lata 30-te to był okres zmian herbów sportowych (liftingów – jak to byśmy dzisiaj określili), ale o tym przeczytacie przy okazji kolejnych wpisów o rozgrywkach ligowych.

Końcowa tabela sezonu 1930 wygląda następująco:

Cracovia logo klubuWisła Kraków logo klubuLegia Warszawa logo klubuPolonia Warszawa logo klubuWarta Poznań logo klubuGarbarnia Kraków logo klubuPogoń Lwów logo klubuRuch Wielkie Hajduki logo klubuCzarni Lwów logo klubuŁKS logo klubuWarszawianka logo klubuŁTSG logo klubu

Źródła:
Archiwum „Przeglądu Sportowego”
http://wikipasy.pl/
http://historiawisly.pl/